Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Zvláštní tlakové útvary: Vnitrozemské "mini-hurikány"

14:00
16. srpna 2024

Zvláštní tlakové útvary
Vnitrozemské "mini-hurikány"

V posledních dnech bylo na satelitních snímcích možné spatřit zajímavé oblačné útvary, které svým tvarem i chováním připomínaly klasické hurikány. O co se jedná? Jak se může něco takového vytvořit mimo oceány?

Vše začalo už 12.srpna 2024, kdy se první "mini-hurikán" objevil na hranicích mezi Německem a Francií. Je nutné na začátku říct, že se samozřejmě o skutečné hurikány nejedná. Jde o jev, který nese název mezoměřítkový konvektivní vortex (mesoscale convective vortex), dále jen MCV.

O jaký fenomén jde?

Slovo ,,mezoměřítkový" může někomu připadat podivné, jedná se však o meteorologické vyjádření toho, že bouřkový systém působí na větší ploše (100 a více km). Tyto systémy známe velmi dobře. Projevují se na radaru jako rozsáhlé pásy bouřek, které přináší zejména silný vítr. Typické jsou ve formě bouřek často ukončujících delší vlnu veder.

Vortex neboli vír

MCV je vlastně malým tlakovým útvarem, v jehož středu se nachází nejnižší tlak. Vzniká transformací už existujícího rozsáhlého systému bouřek (MCS). V centru nejnižšího tlaku se začne vítr postupně více stáčet a bouřky se pak kolem něj začnou otáčet a vytvoří typickou spirálovitou strukturu, kterou můžeme vidět na družicových záběrech. 

Vznik MCV (12.8.2024)

1/6
Výrazný systém nad Francií.

Vír se otáčí i po rozpadu bouřek

Ve chvíli, kdy se hlavní bouřkový systém rozpadne, oblačnost stále cirkuluje kolem středu s nejnižším tlakem. Takový vír může přežívat dokonce několik dní a přejít tisíce kilometrů jen ve formě zvětšené oblačnosti. Občas se objeví i charakteristické oko, které známe i pravých hurikánů. Během této fáze se MCV buď zcela rozpadne nebo může dojít k opětovné iniciaci bouřek. Ve Spojených státech může v příhodných podmínkách podpořit i vznik skutečných hurikánů nad mořem.

Dorazil i k Praze

Pozůstatek takového víru dorazil 13.srpna 2024 i nad naše území. Nebyl spojen s výskytem žádných nebezpečných jevů, protože původní bouřky, ze kterých vznikl už byly desítky hodin neaktivní. Jeho zbytky však přinesly velmi zajímavou podívanou. V následující galerii se podívejte, jak vypadá takový nenápadný "zmírající" evropský "mini-hurikán".

Oblohu opět ozdobila polární zářePsali jsme také
Miloslav Roháček
Více k tématu
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
pondělí 12. května 2025

Nepořádek na zahradě

V Maďarsku řádil rarášek
pondělí 12. května 2025

Dramatické změny počasí

V úterý 36 °C, v pátek sotva nad nulou!
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum