Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Shrnutí minulého týdne: Bouřky, přeháňky a slabé tornádo

14:00
31. července 2023

Bouřky, přeháňky a tromby
Shrnutí bouřlivého týdne

storm1

Závěrečný týden v červenci byl plný zajímavých případů. Na začátku týdne to byla děsivě vyhlížející bouře na Říčansku. Pak následovalo několik supercel a dokonce i tromby. Pojďme se společně podívat za tím nejlepším, co minulý týden přinesl.

Rotující bouře a kladenská tromba

Na začátku týdne se objevila vskutku překrásná bouře v Říčanech u Prahy. Byla doprovázená majestátním oblakem typu shelf cloud. Ač se přímo nejednalo o supercelu (rotující bouři), tak i přesto se na této bouři objevil oblak, který si spojujeme spíše s výskytem tornád a supercel. Wall cloud, nebo-li stěnový oblak, je oblačnou sníženinou, na které je často i vizuálně patrná rotace. V případě bouřky v Říčanech došlo ke vzájemné interakci několika klasických bouřek (multicel), které vytvořily dočasně podmínky pro vznik tohoto rotujícího útvaru.

Doporučený externí obsah služby YouTube

Na zobrazení obsahu služby YouTube potřebujeme tvůj souhlas. Svůj souhlas můžeš kdykoli odvolat.

Souhlasím se zobrazením obsahu služby YouTube.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat

Ještě tentýž den se na slábnoucí bouřce, která postupovala od Kladna na Prahu, vyskytla menší tromba. Ke styku se zemským povrchem naštěstí nedošlo, a tak se zařadila po bok "neškodných" oblačných nálevek, kterých je tento rok v České republice zaznamenáno opravdu mnoho.

storm1shelf2wall1wall1wall1stormclosericanyboure2bobrmračnaRenlli
1/9
Bouře velmi rychle nabývala mohutného vzhledu. - © Miloslav Roháček

Víkendové bouřky

Už v sobotu ráno se Českem prohnaly první bouřky. Pásmo se táhlo od jižních až po severní Čechy. To nejzajímavější se ale mělo teprve odehrát. Později navečer se objevila první výraznější supercela na Plzeňsku. Zde jí také pohotově zachytil zkušený lovec bouřek, pan Luboš Opalecký. Podivné bouřkové formace se nevyhnuly takřka žádnému místu v České republice. Výjimkou nebyla ani Olomouc, nad kterou se ukázal překrásný shelf cloud.

Severské víry v Libereckém kraji

To nejlepší si příroda schovala tentokrát pro Liberecký kraj. Zde se nad Libercem zformovala slabší bouřka, která ale byla už od prvních chvil něčím jiná. Svou strukturou a vrstevnatými pásy lákala objektivy fotografů. Tyto "kružnice", které se spolu s bouří otáčely dokola byly jasnou ukázkou, že bouřka vykazuje výraznou rotaci. Tomuto typu struktury říkáme cloud striations nebo také barber pole.

Nízké základny a střih větru

Obecně si lidé představují, že tornáda a s nimi spojené jevy musí být vázány na vysoké teploty. Horké a slunečné dny přináší spíše bouřky z tepla, které ale nezřídka mají velmi pomalý pohyb. Při nižších teplotách je sice energie pro rozvoj výraznějších bouřek menší, ale v tu chvíli se hlásí o slovo vítr. V Evropě jsou často podmínky pro rozvoj tornád a rotujících oblačných vírů ve dnech s teplotami přibližně mezi 18 až 23 stupni Celsia. Tyto případy jsou spojené také s nízkou hladinou LCL (lifting condensation level), tedy situací, kdy se nacházejí základny bouřek nebo přeháněk nízko. Dalším společným znakem těchto situací je nižší dostupná energie pro rozvoj výraznější konvekce, ale s dostatečně silným střihem větru (vítr mění s výškou svůj směr a rychlost).

Trutnovsko

Menší přeháňka procházela také přes Trutnov, kde si lidé nemohli nevšimnout výrazné rotace, která byla viditelná už z dálky. Oblačné pásy byly nasávány z nedalekých lesů a celá scenérie působila, jako když se nad oblastí spustilo pravé tornádo. Průzkum škod, který byl proveden neziskovou organizací Czech Thunderstorm Research Association však žádné škody po tornádu nepotvrdil.

Nedělní tornádo na Pardubicku a silné bouřky na Mělnicku

Kolem 17:30 se objevily menší přeháňky v oblasti kolem města Pardubice. Na jedné z nich lidé pozorovali výraznou trombu. Na základě nových informací (update 31.7.2023 v 19:00), bylo potvrzeno, že se jednalo o tornádo. Video pořízené pohledem z Tetova zachycuje jednoznačný dotyk se zemským povrchem. Podle stávajících informací tornádo nezpůsobilo žádné škody. Tento případ jasně ukazuje, že tornáda zdaleka nejsou vázány jen na gigantické bouře "amerického typu", ale že je můžeme spatřit na mnohem menších bouřkách nebo přeháňkách, které někdy ani nemusí být doprovázené bleskovou aktivitou.

Tornádo zaznamenalo mnoho lidí a poskytli nám výborné záběry, které ho zachycují v celé jeho kráse. Výběr těch nejlepších fotek naleznete zde v naší galerii:

Tornádo se podařilo zachytit také na video:

Ty nejsilnější bouřky řádily hlavně na Mělnicku. Zde se dokonce objevila supercela, která v některých místech produkovala 3 až 4 cm kroupy. Například v obci Liběchov měli hasiči plné ruce práce. Podle informací měla silná voda způsobit vážné škody na jednom domě. Mezi Mělníkem a Všetaty kvůli bouřce nejezdily vlaky.

Tornáda a oblačné víry v České republice v průběhu roku 2023

Během tohoto roku jsme publikovali řadu článků o různých tornádech a oblačných vírech, které se letos objevily na našem území. Pojďme se společně na některé znovu podívat.

Březnová tornáda a divoký začátek jara

Supercely a tornáda na konci dubna

Tromby na začátku června

Fotografické žně z počátku června s velkým počtem rotujících nálevek

Miloslav Roháček
Více k tématu
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
pondělí 12. května 2025

Nepořádek na zahradě

V Maďarsku řádil rarášek
pondělí 12. května 2025

Květnový úplněk přichází!

Přezdívá se mu také „květinový“
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum