Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Pozdrav podzimu: Když ranní mlhy kouzlí v krajině

16:35
17. září 2023

Podzimní pozdravy
Když ranní mlhy kouzlí v krajině

Die fortgeschrittene Jahreszeit macht sich aber in den Morgenstunden bereits bemerkbar. Dichte Nebelschwaden liegen über Feldern und Wiesen. Über Dresden geht die Sonne langsam über dem Nebel auf. Der Gläserberg in der Thüringer Rhön erscheint im Nebel beinahe mystisch. Der Nebel wabert in Udenhausen bei Kassel über den Boden. Auch weiter oben zieren Nebelschwaden den Himmel. Bei Lebus an der Oder ragen nur die Baumkronen aus dem dichten Nebel heraus. In Schleiz lösen sich die Nebelschwaden in der Sonne rasch auf. Die aufgehende Sonne malt in Meschede im nördlichen Sauerland Orange- und Gelbtöne an den Himmel, während eine Nebeldecke die Täler überzieht.Nebel kriecht vor Tagesanbruch langsam über Felder und Wiesen.
1/8
Letošní září se vyznačuje převahou krásného počasí tlakové výše doprovázené teplým jižním prouděním. Zatímco během denních hodin můžeme mít pocit, jako by stále trval červenec nebo srpen, časně zrána nám o sobě blížící se podzim dává vědět nižšími teplotami a ranními mlhami. - © Wetter Eula (Chantal Anders)

V současnosti často zažíváme dvě roční období během jednoho jediného dne. Zatímco časně ranní hodiny patří chladnému a mlhavému podzimu, zbytek dne stále ještě zůstává pod nadvládou slunečného a teplého léta. Jak a proč vlastně v tomto krásném pozdním létě mlha vzniká?

V září, kdy má slunce ještě velikou sílu, spatřujeme mlhu častěji ve své nevinné a hravé podobě, kdy nám dělá radost, spíš než aby nás zlobila. V ranních hodinách pozorujeme různé mlžné závoje a mlžné chuchvalce, s nimiž si pohrávají paprsky ranního slunce. Někdy se dokonce vytvoří jen slabý, sotva znatelný mlžný opar. Pár desítek minut po východu slunce se však vzduch vysouší, teplota letí vzhůru a mlha se rychle rozpouští.

Jak vůbec vzniká mlha?

Tvorba mlhy vyžaduje ochlazení vzduchu na teplotu rovnou nebo nižší, než je v danou chvíli rosný bod. Rosný bod je teplotou, která udává, kdy je vzduch ze sta procent nasycen vodní parou a dochází tak k její kondenzaci. Kondenzace je skupenský přechod, během něhož vodní pára přechází do drobných vodních kapiček - vzniká mlha. Pokud se rosný bod vzduchu nachází pod nulou a teploty rosného bodu je dosaženo, pak se mlha vyskytuje buďto ve formě podchlazených vodních kapiček nebo (pokud dojde k sublimaci, kdy vodní pára přejde rovnou v pevný led) dokonce ve formě drobných ledových krystalků - v takovém případě hovoříme o mrznoucí mlze.

K poklesnutí teploty vzduchu na hodnotu rosného bodu nebo níže nejčastěji dochází za klidných a jasných nocí, kdy teplota klesá až do dosažení svého minima v čase kolem východu slunce. A právě za jasných a klidných nocí často dochází k tvorbě dočasné teplotní inverze, kdy nejchladnější vzduch sesedá do sníženin a údolí, zatímco na hřebenech hor a na kopcích zůstává tepleji. Právě údolní polohy proto bývají ke vzniku mlh náchylnější.

Rosný bod má co do činění i s rosou!Dále doporučujeme
Kdy během dne měříme nejvyšší teploty?Dále doporučujeme

Mlhám se líbí v říčních údolích

Úplně nejideálnější podmínky pro vznik ranních mlh na podzim panují v údolích řek, kde se kombinují faktory údolní polohy, v nichž se usazuje studený vzduch, a přítomnosti relativně teplé vody, která se odpařuje a vzduch v údolí tak zásobuje značnou vlhkostí. Tento efekt ranních mlh v údolích řek je nejpatrnější na konci léta a zkraje podzimu, kdy je říční voda po létě prohřátá a vůči svému okolí relativně nejteplejší.

Četnost ranních mlh u nás začíná stoupat s prodlužujícími se nocemi v průběhu srpna. Až do první poloviny října má slunce dostatečnou sílu na to, aby ranní mlhy rozpustilo. S postupujícím podzimem však mlhy trvají čím dál déle a pokud se vytvoří silnější inverze a proudění vzduchu je jen velmi slabé, nerozpustí se v údolních polohách a nížinách mlhy i po několik dnů v kuse. Během jarních měsíců četnost mlh opět klesá.

Pokud byste se nám i vy rádi pochlubili svými fotografiemi ranní mlhy nebo jakéhokoliv jiného zajímavého jevu v počasí či přírodě, můžete nám je zaslat na náš uploader.

Sdílejte s nám vaše fotografie počasí!Dále doporučujeme
Jan Hubač
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
sobota 3. května 2025

Studená fronta

Občasný déšť, bouřky a ochlazení
pondělí 5. května 2025

Chladné severní proudění

V Česku bude pokračovat chladné počasí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum