Úvodní stránka / Redakční tipy /

Počasí, klima a člověk: Městské tepelné ostrovy - část první

14:51
14. srpna 2023

Počasí, klima a člověk
Městské tepelné ostrovy - část první

CITY HEATV centrech měst se vlivem kombinací různých vlivů lidských činností utváří oblasti se zvýšenou průměrnou teplotou - takzvané městské tepelné ostrovy.

Lidé mají na počasí a klima vliv prostřednictvím celé škály svých činností. Jeden z nejviditelnějších projevů antropogenního (lidmi vyvolaného) působení na klima může velká část z nás zažívat den co den na vlastní kůži, zejména pokud obýváme větší město. Řeč je tentokrát o takzvaném městském tepelném ostrově.

Ostrovy tepla uprostřed měst

Městský tepelný ostrov by se dal charakterizovat jako oblast celoročně zvýšených průměrných teplot s vazbou na konkrétní městskou oblast nebo aglomeraci. Tato relativně teplejší oblast vzniká jako výsledek zvýšené koncentrace povrchů, které mají schopnost ve velké míře přes den akumulovat teplo, a také souborem lidmi provozovaných činností, které teplo uvolňují, přičemž tyto činnosti se právě v centrech měst zahušťují.

Asfalt, budovy a střechy během nocí vrací přes den nahromaděné teplo

Ve městech ve velké míře převažují střešní plochy a plochy betonové či asfaltové, které mají tendenci během jasných dnů ve velkém pohlcovat teplo ze slunečního záření, aby toto nahromaděné teplo mohly během nocí vyzařovat zpět do vzduchu.

Typicky si lze představit rozsáhlé asfaltové plochy, které díky své tmavé barvě a povaze materiálu za horkého slunečného dne nasbírají opravdu velké množství tepla, které pak uvolňují do městského ovzduší zpět až dlouho do noci. Podobně je tomu třeba i u tmavějšího zdiva na jižně orientované straně domu nebo v případě tmavější střešní plochy.

Činnosti produkující teplo

Dalším významným vlivem podílejícím se na vzniku tepelných ostrovů ve městech jsou samotné antropogenní činnosti, během nichž se teplo uvolňuje. Sem patří zejména doprava a koncentrovaná přítomnost budov, které vyzařují teplo z centrálního vytápění nebo průmyslové činnosti.

V noci může být uprostřed města až o 10 stupňů tepleji

Vliv vyzařování naakumulovaného tepla střechami, budovami a asfaltovými plochami se uplatňuje zejména v průběhu letních nocí, které mohou být v centru měst oproti volné krajině v okolí až o 5 – 10 stupňů teplejší. Naopak produkce tepla vytápěním budov a dopravou se ponejvíce projevuje v chladných dnech, zejména v zimě, kdy centra měst mívají oproti svému okolí výrazně mírnější mrazy.

Na teplejší večery má vliv i zahuštěná městská zástavba, která ve městech zpomaluje vyzařování tepla z povrchů a svým způsobem pracuje jako tepelná past. Nejvyšší rozdíly mezi teplotou v centru měst a okolní krajinou nastává za jasných a bezvětrných zimních nocí, kdy právě vyzařování tepla z vytápěných budov má největší šanci se plně projevit. Absence větru pak zabraňuje promíchávání vzduchu, což přítomnost městského tepelného ostrova zvýrazňuje.

Město ovlivňuje i srážky

Zajímavostí je i drobný kladný vliv městského prostředí na výskyt srážek. Zejména v letních měsících ve městech totiž dochází k intenzivnímu lokálnímu přehřívání vzduchu nad oblastmi, jako jsou parkoviště nebo rozsáhlé střešní plochy. Přehřátý vzduch stoupá vzhůru do atmosféry (konvekce), kde se ochlazuje, vlhkost v něm obsažená kondenzuje a tvoří se oblaky se srážkami.

Výskytu srážek svědčí také zvýšená přítomnost kondenzačních jader vlivem vyššího obsahu znečišťujících částic, prachu, popílku a sazí z dopravy a průmyslu. Zvýšená koncentrace těchto kondenzačních jader svědčí také výskytu mlh, jejichž delší trvání nad městy snižuje délku trvání slunečního svitu.

Víte, že?

Tepelné ostrovy se netýkají jen velkých měst, ale i těch menších. Ovšem čím větší město je a čím více v něm je nahuštěna zástavba i městská infrastruktura, tím je tepelný ostrov významnější. Také z tohoto důvodu neleží nejteplejší místo v Česku na jihu Moravy, ale geografii navzdory uprostřed našeho hlavního města. Měřící stanice v historické budově pražského Klementina na Starém Městě měří nejvyšší průměrné roční teploty v naší zemi.

Jaký je vliv městských tepelných ostrovů na život a přírodu ve městech?

V pokračování našeho povídání o městských tepelných ostrovech si přiblížíme, jak by se dal zhodnotit celkový vliv tepelných ostrovů na život a přírodu ve městech. A také jaké jsou možnosti případné redukce výskytu městských tepelných ostrovů.

Jan Hubač
Více k tématu
pondělí 30. června 2025

Poblíž Splitu

V Chorvatsku vypukl lesní požár
pátek 27. června 2025

Vliv tlakové výše

Víkend bude slunečný a horký
sobota 28. června 2025

Pod vlivem tlakové výše

Slunečno, sucho a velmi teplo
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
pondělí 16. června 2025

Astronomické zajímavosti

Období bez skutečných nocí
pátek 23. května 2025

Škody na vegetaci

V Česku se vyskytlo tornádo
pondělí 2. června 2025

Podrobné informace

Pondělní bouřky: Analýza situace
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum | Prohlášení o přístupnosti