Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Austrálie: V důsledku velmi teplého moře zbělali mořští koráli

15:00
7. března 2024

Důsledek teplého moře
U Austrálie zbělali mořští koráli

korali

Velkému bariérovému útesu u australského státu Queensland hrozí ničivé vybělení korálů. Spouštěčem je vlna veder, která nedávno tento mořský region postihla.

Kvůli vysokým teplotám vody v jižním Pacifiku stále více korálů u australského bariérového útesu ztrácí svou barvu. Podmořský „les duchů“ se nyní rozprostírá přes 1100 kilometrů útesu, který má celkovou délku zhruba 2300 kilometrů.

Život korálů je zcela závislý na jejich symbiotickém vztahu s bičíkovci zvanými zooanthely. Jedná se o jednobuněčné řasy schopné fotosyntézy. Patří mezi ně například rozsivky nebo obrněnky. Tyto řasy dodávají korálům díky fotosyntéze nutné živiny. Korál naopak řasám dodává oxid uhličitý a amonium. Toto vzájemné a harmonické "hodování" ale narušuje postupné oteplování oceánské vody.

Symbiotické řasy poskytují korálům až 90% energetických zásob. Pokud je tento proces narušen může korál velmi rychle začít strádat. Zvýšená sluneční aktivita působí negativně na řasy a narušuje proces fotosyntézy. což má za následek kaskádový efekt, který vede k tomu, že koráli díky absenci řas ztrácejí svou barvu a bělají. Nakonec zcela uhynou. Mezi další faktory, které hrají roli v úhynu korálů patří samozřejmě i znečišťující látky, změny teplot vody, slanosti a mnoho dalšího.

Do budoucna hrozí, že vlivem změn klimatu a zejména teplot mořské vody bude postupný úhyn korálů čím dál tím častějším jevem. Díky působení oxidu uhličitého a s tím spojeným okyselováním oceánů je narušena schopnost korálů tvořit vápenaté kostry. Důvodem je, že přítomnost uhličitanových iontů ve vodě znesnadňuje korálům vstřebávat uhličitan vápenatý, který je základem jejich koster. Koráli jsou pak náchylnější k erozi a v samém důsledku se rozpouštějí a zcela mizí. Právě u australského pobřeží probíhají tyto ničivé procesy v obrovském měřítku. Mizí tak neskutečné a nenahraditelné přírodní bohatství, které je bohužel jen špičkou ledovce důsledků změn klimatu.

Sopečná erupce na GalapágáchDále doporučujeme
Nad Německem se objevila polární zářeDále doporučujeme
Miloslav Roháček
Více k tématu
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
pátek 2. května 2025

Téměř tropické teploty

Část Evropy stihla jarní vlna horka
sobota 3. května 2025

Sobotní bouřky

Kde dnes zabouří?
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum