Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Vydatný déšť v Česku: Sledujte s námi ŽIVĚ aktuální situaci

11:01
17. září 2024

Vydatný déšť v Česku
ŽIVĚ: Sledujte s námi aktuální situaci

Tlaková níže Boris do Česka ve dnech na konci druhého zářijového týdne přináší extrémní srážky!

Tlaková níže Boris na pomezí střední a jihovýchodní Evropy do Česka přináší ve dnech na konci druhého zářijového týdne extrémní množství srážek. Mezi čtvrtkem 12. září a pondělím 16. září na velké části našeho území spadne v součtu více než 100 milimetrů deště, v nejvíce zasažených lokalitách to může být i přes 300 milimetrů. Takové množství srážek se samozřejmě výrazně projeví na průtocích našich řek a potoků.

16. září 13:00: KONEC ŽIVÉHO ZPRAVODAJSTVÍ

Naši milí uživatelé, tímto příspěvkem naše živé zpravodajství končí, ale nebojte, počasí pro vás bedlivě hlídáme i nadále!

Moc děkujeme za vaši přízeň a pozornost při vývoji této nepříznivé povětrnostní situace s dalekosáhlými následky a pevně doufáme, že i my jsme vám byli dobrými partnery do nepohody.

Ačkoliv počasí nám nyní nastaví svou vlídnější tvář, katastrofické důsledky ničivých záplav v těch nejpostiženějších regionech jen tak neodezní a místní nyní při obnově jejich domovů čeká velká spousta tvrdé práce.

Pokud byste chtěli svým spoluobčanům v nouzi finančně přispět, níže nabízíme inspiraci, kde tak můžete bez obav učinit:

Humanitární pomoc obětem povodníČeský červený kříž
I zvířata potřebují naši pomocPortál Donio - pomoc zatopeným útulkům pro zvířata

16. září 11:00: Vltava v Českých Budějovicích ve stavu 3. SPA, Labe v Mělníku kulminuje, počasí už k nám ale bude vstřícné

Do Česka od severu začíná svým okrajem zasahovat tlaková výše, jejíž střed leží nad severozápadem Evropy. V Česku díky tomu během úterý zvolna ubývá oblačnosti, v severní polovině území postupně na polojasno až skoro jasno.

Jižní polovina území dnes musí ještě počítat s převažující velkou oblačností, místy se ještě přidají přeháňky nebo občasný déšť.

Výhled počasí v ČeskuDále doporučujeme

Někde voda ještě stále stoupá

Krátce před 11. hodinou dopoledne registrujeme povodňové stupně na 149 měrných profilech v rámci českých vodních toků.

Třetího povodňového stupně nad ránem dosáhla Vltava v Českých Budějovicích, její hladina by však měla v nadcházejících hodinách opět pozvolna klesat.

Do třetího povodňového stupně vstoupily i některé další řeky na jihu Čech, například Lužnice, Blanice nebo Nežárka, ty by měly postupně kulminovat během dneška a zítřka.

V rámci Moravy a Slezska se situace rychle zlepšuje, ve třetím povodňovém stupni se zde však stále ještě nacházejí řeky Morava, Dyje, Jevišovka, Svratka, Opava a Bělá.

Vltava v Praze čeká na svou kulminaci do zítřka, řeka by zde zřejmě měla zůstat ve stavu 1. SPA.

Labe v Mělníku se stále nachází ve 3. SPA a vyšplhalo se do výšky 604 cm, s nejvyšší pravděpodobností zde právě v těchto hodinách kulminuje.

16. září 06:20: Stále není úplně vyhráno

Déšť nás sice opustil, ale práce, která přichází teď bude trvat velmi dlouho. Stále jsou místa u kterých hrozí nebezpečí lokálního zatopení. Například na jihu Čech se může stát, že se rybník Rožmberk zcela naplní a začne vytékat bezpečnostním přelivem. To byla zvedlo hladinu řeky Lužnice, která protéká městem Veselí nad Lužnicí. V oblasti po proudu řeky jsou připraveni na evakuace. Pokud k tomuto scénáři dojde, voda doputuje do města přibližně za 5 hodin od "přelití" Rožmberka.

Vážná situace na Jesenicku

Situace je také stále vážná na Šumpersku a Jesenicku. Jsou zde zničené příjezdové cesty a zasaženým lidem dochází zásoby. Nefunguje elektřina a dochází i pitná voda. Stále je problém i s mobilním signálem. Zásobování budou zajišťovat vrtulníky.

16. září 03:30: Na některých místech se stále odčerpává voda

Hasiči ve Zlínském kraji mají stále plné ruce práce. Musí odčerpávat vodu ze zatopených domů. Stále jsou zde místa, která dosahují 3.SPA.

Krušno bylo také v Litovli v Olomouckém kraji. Zde museli být evakuováni obyvatelé domova pro seniory, a to i přesto, že hladina řeky Moravy jinak klesá.

Situace ve Středočeském kraji se také pomalu uklidňuje. 3.SPA platí jen na několika místech. Konkrétně na Labi v Mělníku a v Kostelci nad Labem. Dále je to řeka Sázava v Nespekách u Benešova.

16. září 23:25: Srážky nás pomalu opouštějí

Momentálně nejvydatněji prší na západě Čech. Déšť nás bude provázet i během úterý, půjde ale spíše jen o "zbytkové" roztroušené přeháňky, které budou četnější v jižní polovině Česka.

Řeka Morava je stále na některých místech na 3.SPA. Hladina ale naštěstí začíná postupně klesat.

Problémy s vodou mají i v Německu. Hladina Labe v saské Schöně je na třetím stupni povodňové aktivity. Hladina stoupala také na Lužické Nise ve Zhořelci. Momentálně se Lužická Nisa začíná pomalu vracet do normálu.

16. září 20:30: Na severu Čech postupuje výrazná konvektivní linie

Podle našich radarů se nad severem Čech vytvořilo poměrně silné pásmo deště a přeháněk. Údaje z krátkodobých modelů naznačují, že v oblasti se nachází dostatek tzv. energie (CAPE). To znamená, že srážky budou prudšího, přívalového typu. Nelze zcela vyloučit i ojedinělé bleskové výboje!

Srážky budou místy vydatné a mohou ovlivnit stavy řek na severu a zejména severozápadě Čech. Pásmo postupuje zvolna k jihozápadu.

16. září 19:30: Na Jesenicko letošní zářijové záplavy dopadly opravdu tvrdě

Pár fotografií a video z Jesenicka, na které letošní zářijové záplavy dopadly opravdu velice tvrdě.

1/5
Zkáza, kterou způsobila velká voda na Jesenicku. Credits to: WetterOnline

16. září 18:45: Šumava hlásí trvalý déšť

Na Šumavě a v Novohradských horách nadále trvale prší, místy zde dnes již spadlo více než 30 milimetrů deště. Vodní toky na jihu Čech na déšť reagují a mírně stoupají. Déšť bude v oblasti pokračovat i v noci, ustávat bude až během úterý. Celkově v půl sedmé večer hlásí povodňové stavy 189 měrných profilů v rámci českých vodních toků.

Sledujte s námi, kde právě pršíDešťový radar

16. září 16:45: Labe v Mělníku nadále stoupá, úrovní z června 2013 by však dosáhnout nemělo!

V Mělníku hladina Labe vystoupala k 587 cenimetrům, řeka se zde nachází ve třetím povodňovém stupni již od nedělního rána. Hladina Labe zde stále stoupá a dle modelové předpovědi by měla kulminovat zítra při dosažení výšky asi 620 centimetrů. Při povodni v červnu 2013 dosáhlo Labe v Mělníku výšky až 940 centimetrů!

16. září 14:30: Hladina některých toků nadále stoupá, na jihu Čech vytrvale prší

Krátce před druhou hodinou hlásí povodňové stupně 204 měrných profilů na českých vodních tocích. Nejzávažnější situace zůstává na tocích odvodňujících Jeseníky a jejich podhůří na severovýchodě země, zejména na tocích Bělá a Opava, situace se zde však pomalu zlepšuje.

Ve třetím povodňovém stupni zůstává Labe v Mělníku, Litoměřicích, Ústí nad Labem a Děčíně. Hladina Labe nadále stoupá.

Třetí povodňově stupně také registrují měrné profily na tocích na jihu Moravy, například na Dyji, Svratce nebo řece Moravě.

Vlivem trvajících srážek nadále stoupají hladiny toků na jihu Čech - týká se to například Lužnice, Nežárky, Malše nebo Blanice. Třetího povodňového stupně dosahuje řeka Sázava ve středočeských Nespekách.

Vltava v Praze je v současné době stabilní a nachází se v prvním povodňovém stupni.

16. září 12:00: Počasí se bude vylepšovat od severu

Tlaková níže Boris, která se rozléhá na pomezí střední a jihovýchodní Evropy, nadále ovlivňuje české počasí. V nadcházejících hodinách se však bude zvolna vyplňovat (zanikat) a nadvládu nad českým počasím převezme svým okrajem mohutná tlaková výše se středem nad severozápadní a severní Evropou. Po jejím jižním okraji k nám začne proudit teplejší vzduch od východu.

Během úterý bude velká oblačnost s občasným deštěm ještě přetrvávat v jižní polovině naší republiky, zejména v oblasti Šumavy ještě potrvá možnost vydatnějšího a trvalejšího deště. Severní polovina Česka se již naopak může těšit postupně až na polojasnou nebo skoro jasnou oblohu a teploty šplhající se přes 20 stupňů!

16. září 10:30: Vrásky nám dnes bude přidělávat hlavně jihozápad Čech

Pondělí začalo deštivým počasím. V průběhu pondělí bude od severovýchodu na většině území docházet k ubývání srážek, později částečně i oblačnosti, na jihozápadě a jihu Čech se však déšť bude vyskytovat po většinu dne.

Nejproblematičtějším regionem zůstane oblast Šumavy a Novohradských hor, kde by v součtu během pondělí mohlo připadnout dalších až 50 mm deště. Nadále stoupat tak budou zejména toky odvodňující horské oblasti na jihu a jihozápadě Čech. Naopak v Jeseníkách a Beskydech již dnes bude srážek méně a situace se zde začne zlepšovat.

Srážky výrazně uberou na intenzitě nebo zcela ustanou také v Krkonoších, Jizerských horách a na Českomoravské vrchovině.

16. září 06:30: Českem postupují další srážky

Tlaková níže Boris se začíná postupně vyplňovat (slábnout). Momentálně přes velkou část našeho území přechází výrazné srážkové pásmo. Například Labe v Hradci Králové vystoupilo kolem 5:00 na 3.SPA. Zdaleka nemáme vyhráno a voda ještě některá místa potrápí. Dá se ale říci, s mírným optimismem, že to úplně nejhorší máme částečně za sebou. Minimálně v kontextu toho, že se neočekávají další plošné a vytrvalé srážky.

Během pondělí bude stále na většině území zataženo s deštěm. Intenzivnější srážky na jihozápadě Čech. Na Šumavě s úhrny až do 70 mm. Během dne začne déšť postupně ubývat. Naměříme v maximech kolem 17 °C, na severu až ke 20 °C. Vítr už bude mnohem slabší s nárazy do 15 m/s.

16. září 04:40: Přijdou povodňové vlny

Některá místa nemají vyhráno, a to i poté co srážkové pásmo opustí Česko. Například řeka Morava v Kroměříži je stále na 604 centimetrech. Podobná situace je třeba v Otrokovicích. Predikce vzestupu hladin ukazují, že zatím klidné Labe v Kostelci nad Labem (momentálně 2.SPA) se během úterka může dostat na 3.SPA (7,5 metru). Postupující povodňové vlny tedy budou zvedat řeky ještě několik dní.

Potíže se nevyhýbají ani Rakousku. Konkrétně jde o oblast Dolního Rakouska. Tamní úřady vyhlásily stav živelné katastrofy. Během zásahu tam přišel o život jeden hasič. Situace je vážná také na Slovensku.

16. září 03:25: K východní hranici se opět blíží pásmo zesilujícího deště!

Predikce na pondělní ráno se bohužel nespletly a na Moravu opět míří další srážky.

Výhled na pondělí:

Srážky, které přicházejí nyní budou přes naše území přecházet prakticky během celého pondělí. Moravu opustí přibližně kolem poledne. K večeru se mohou objevit jednotlivé shluky menších přeháněk. Ty budou pravděpodobně četnější na severu a severovýchodě Čech.

Další informace:

Povodňová vlna zasáhla město Luže na Chrudimsku. Z místa už během nedělního odpoledne bylo evakuováno asi 200 lidí. Stav řeky je pod pečlivým dohledem hasičů.

16. září 02:45: Situace v Bohumíně je stále špatná

V Bohumíně jsou stále zatopeny okrajové části města. Konkrétně se jedná o Starý Bohumín, Šunychl nebo Kopytov. Lidé mají ve svých domech až metr vody. V oblasti jsou také výpadky elektřiny nebo mobilního signálu.

Problémy má i Ostrava. Voda tam značně komplikuje městskou hromadnou dopravu. Někde nejezdí autobusy a vlaky. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) je možné, že se do města nebude možné dostat vlakem, a to celý následující týden.

Situace se nezlepšuje ani v Polsku. Na velkou vodu se chystá město Vratislav. Vedení města vyhlásilo v neděli poplach kvůli povodním. Špatné zprávy přicházejí také z Pilchowické přehrady (Nedaleko města Jelení Hora) Po půlnoci začala voda z přehrady přetékat.

16. září 01:30: Déšť trápí severovýchod Čech

Jak bylo uvedeno dříve, tak na severovýchod Čech dorazilo další pásmo srážek. Situace se opět zhoršila v Libereckém kraji. Řeka Smědá je tedy znovu na 3.SPA. Ve Frýdlantu naštěstí voda zvolna klesá. Potvrzují to i grafy oficiální hydrologické služby CHMU. Předpokládá se, že noční deště mohou do hor přinést opět až 30 mm srážek.

Aktuální informace se také týká Veselí nad Moravou, kde očekávají velkou vodu, která přiteče z oblasti Jeseníku. Na místě jsou hasiči a v platnosti je nejvyšší pohotovost.

Problémy v Polsku

Počet mrtvých v Polsku stoupl už na čtyři. Ve vodou zaplaveném městě Nysa (Nisa) se řeka dostala do místní nemocnice. Probíhá evakuace všech pacientů. Hladiny toků překonávají na jihozápadě Polska rekordy z povodní roku 1997.

15. září 23:20: Proběhl brífink po zasedání ústředního krizového štábu

Vláda na brífinku ubezpečila občany, že v následujících dnech bude možné zažádat o příspěvek v nouzi. Půjde tak učinit prostřednictvím Úřadu práce. Dále budou probíhat jednání i na úrovni EU ohledně uvolnění peněz z krizových fondů. Vláda bude zajišťovat provizorní mosty pro dočasné vyřešení špatné dostupnosti některých míst.

K večerní 19. hodině záchranné složky asi u 1932 událostí. Celkem bylo řešeno více než 7884 událostí. V postižených oblastech bylo evakuováno přes dvanáct tisíc lidí.

V zaplaveném městě Jeseník bude na několik dní přerušena i výuka ve školách. Žáci se budou učit formou on-line výuky nebo na některých místech bude vyhlášeno ředitelské volno.

15. září 22:10: K severovýchodní hranici postupují přeháňky

Na našem profi-radaru vidíme několik shluků přeháněk, které směřují k severovýchodní hranici Čech. Některé cíle byly původně bouřkami, které doprovázela blesková aktivita nad středním Polskem. Z tohoto důvodu se dá očekávat, že srážky z těchto přeháněk mohou být lokálně intenzivnější (konvektivní srážky).

15. září 21:50: V Ostravě kulminovala řeka Odra

Ve večerních hodinách řeka Odra kulminovala v Ostravě-Svinově. Zastavila se na výšce 793 cm a nyní klesá. Extrémní stupeň ohrožení už platí v Olomouckém kraji jen na čtyřech místech. Konkrétně v Mikulovicích, Jesenicku, Jindřichově a na Šumpersku.

Vydatné deště a povodně si vybraly svou daň i v Polsku. Utonuli zde dva muži. Jeden z obce Krosnowice a další z města Bielsko-Biala.

15. září 20:50: Povodně Vašima očima

Během dne jsme získali několik zajímavých záběrů zachycujících stoupající vodu. U každé fotky je vždy uveden autor.

15. září 20:30: Problémy s elektřinou a evakuace obce Troubky

ČEZ momentálně vyhlásil kalamitu už v sedmi okresech Moravskoslezského a Olomouckého kraje. Situace s elektřinou se naopak uklidnila na Ústecku a v Karlových Varech, kde byl kalamitní stav odvolán.

Troubky v ohrožení

Obec Troubky, vesnice v okrese Přerov, které byla masivně zasažena povodní v roce 1997 zažívá opět krušné chvíle. Lidé stěhují věci do vyšších pater a v místě jsou už přistavené evakuační autobusy. Někteří lidé opouští oblast vlastním vozem. Důvodem je narůstající hladina řeky Bečvy. Předpokládá se že i nadále poroste. Kulminace je očekávána až v pondělí kolem 5-7 ráno.

15. září 19:15: Labe v Děčíně stoupá, Krnov zcela zaplavila řeka Opava, velká voda sužuje i sousedy v Polsku

Extrémní povodeň je momentálně registrována na 10 měrných profilech v rámci českých vodních toků (jmenovitě jde o tyto vodní toky: říčky Stěnava, Novohradka, Branná, Bělá a řeky Opava, Odra, Dyje a Morava).

Hladina Labe v Děčíně vstoupila do třetího povodňového stupně a nadále stoupá, aktuálně je to do výšky 575 cm, průtok zde činí 1 460 kubických metrů za sekundu.

Velká voda působí mimořádné problémy i v regionu polského Slezska, kde rovněž extrémně vydatně pršelo a kam se také nahrnula voda z českých Jeseníků. U polského městečka Stronie Śląskie nedaleko hranic s Českem se údajně pod náporem vody protrhla místní přehrada, následkem čehož městečko zaplavily obrovské masy uvolněné vody. Záplavy si v Polsku již vyžádaly i jednu oběť.

V Jeseníkách velká voda strhla nejméně čtyři domy. Krnov zase zcela zaplavila řeka Opava, za normálních okolností spíše skromná řeka, která se zde však odpoledne vlivem povodňové vlny vyšplhala do výšky téměř 5,5 metrů.

15. září 18:20: Další déšť dorazí během noci a pondělního dne

Během nedělního odpoledne připadlo nejvíce srážek, i více než 50 mm, v oblasti Jizerských hor a Krkonoš. Krátce po šesté hodině večer srážky nadále pokračují v Krušných a Jizerských horách a také na většině území západních Čech.

Východní polovina Česka si dnes odpoledne od deště trochu oddychla, během noci na pondělí a v pondělí by však v Česku srážek mělo opět přibývat.

Nejvydatnější srážky má již Česko za sebou, dalších více než 60 milimetrů však do pondělního večera zřejmě ještě připadne na Šumavě

15. září 16:30: Jedna dobrá zpráva v záplavě těch špatných

Od úterý by měla svůj vliv na počasí v Česku začít prosazovat oblast vysokého tlaku vzduchu. Po propršeném pondělí tak čekáme od úterý postupný úbytek oblačnosti a srážek a také nárůst teplot - například ve středu až k 25 °C!

Deště se sice ani od úterý úplně nezbavíme, panuje však předpoklad, že většinou se budou srážky vyskytovat spíše jen ve formě ojedinělých přeháněk nebo bouřek.

15. září 16:00: Na východě území místy až skoro jasno a 19 °C, během noci se však déšť vyskytne opět na většině území

Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne se hlavní srážkové pásmo přesouvá do západních Čech. Naopak na Moravě a ve Slezsku momentálně většinou beze srážek a místy až skoro jasná obloha, na Ostravsku se dokonce oteplilo i nad 19 °C.

Během noci se však další srážky objeví na většině našeho území. Zejména v Čechách ještě vane čerstvý vítr, pozvolna však slábne.

15. září 15:30: Povodňové stupně hlásí 270 měrných profilů na českých tocích

Krátce po třetí hodině odpoledne registrujeme povodňové stupně na 270 měrných profilech v rámci českých toků.

Nejzávažnější je situace na tocích odvodňujících Jeseníky, Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Novohradské hory.

Třetího stupně povodňové aktivity dosahují například: Labe v Ústí nad Labem i Litoměřících, řeka Jizera v Železném Brodě, Malše v Roudném u Českých Budějovic, Sázava v Havlíčkově Brodě, Svratka v Židlochovicích u Brna, Dyje u Břeclavi, Morava v Kroměříži, Orlice v Týništi nad Orlicí, Odra v Ostravě nebo řeka Opava v Opavě.

Velmi nepříznivá situace s ohledem na záplavy panuje také v sousedním Polsku a Německu nebo Rakousku (viz video níže):

15. září 13:30: V Jeseníkách vylézá slunce, Čechami prostupuje rozsáhlé pásmo srážek

V neděli brzy odpoledne si Morava a Slezsko užívá přestávku od vydatného deště, od severovýchodu se dokonce začíná protrhávat oblačnost.

Déšť ustává také ve východních Čechách, středem a západem Čech však postupuje směrem na západ rozsáhlé srážkové pásmo. Na velké části Čech budou srážky pokračovat až do večera.

15. září 12:30: Extrémní srážkové úhrny v Jeseníkách zasazené do kontextu

Že čelíme v těchto dnech zcela extrémní situaci, to je zřejmé. Zasaďme však současné dění do kontextu za pomoci několika čísel.

Například srážkoměrná stanice v Jeseníku pouze včera, během jednoho jediného dne, zaznamenala spad 203,4 milimetrů srážek. Od čtvrtka až do nedělního poledne zde pak v součtu spadlo neuvěřitelných 463,6 milimetrů deště! To je také zhruba průměrný roční úhrn srážek v nejsušších oblastech naší země (Rakovnicko, Žatecko, jižní Morava).

Jinými slovy - voda, která nyní místy spadla v Jeseníkách během pouhých čtyř dnů, se v některých regionech Česka naakumuluje až v průběhu celého jednoho srážkově průměrného roku.

Ten největší spad srážek mají v rámci současné povodňové situace Jeseníky za sebou, další srážky by však po nedělní pauze měly dorazit opět v pondělí.

15. září 11:45: Prudký severozápadní vítr bude během neděle slábnout

Dobrou zprávou na neděli je také ten fakt, že prudký a nárazovitý severozápadní vítr bude během dne pozvolna slábnout.

Nejdéle se bude silný vítr držet na hřebenech našich severních pohraničních hor. Naopak na krajním východě Česka již v neděli krátce před polednem vítr vane většinou již jen mírný.

15. září 10:50: Na Moravě a ve Slezsku srážky ustávají a své působení přesouvají do Čech

Jak bylo avizováno, vydatným deštěm zkoušené Morava a Slezsko si během neděle aspoň na čas od srážek odpočinou.

Krátce před 11. hodinou dopoledne se hlavní srážkové pásmo od východu přesouvá do Čech, kde by mělo pršet po většinu dne. Na Moravě a ve Slezsku si dnes vystačí spíše jen s občasným deštěm, docházet zde bude dokonce k částečnému ubývání oblačnosti.

V Čechách se již nyní při postupu srážek na západ v severovýchodních Čechách výrazně projevuje srážkový stín Krkonoš.

15. září 05:50: Situace a výhled na dnešek

Problémy voda způsobuje už i v Českém Těšíně. Probíhá zde evakuace v centru města. Potíže nekončí ani v Opavě, kde se stejnojmenná řeka rozlévá do opavského sídliště Kateřinky. Evakuace se týká tisíců lidí. Hladina stoupá i ve Zlínském kraji. Vsetínská Bečva se na různých místech začíná rozlévat ze svého koryta. Hladina Bečvy se blíží 2.SPA.

Voda také zaplavila i pás dálnice D1 do Bohumína. Řidiči mohou využít dálniční EXIT 354. Na Jižní Moravě se situace zatím nezhoršila a je stále stejná. V regionu déšť omezuje vlakovou i autobusovou dopravu.

Výhled:

Pásmo srážek, které momentálně pokrývá značnou část Česka se začne přesouvat během dne k západu. Situace se krátkodobě uklidní, večer a v noci na pondělí dorazí další srážky.

Přechodný klid na severu Čech

Situace ve Frýdlantském výběžku se přechodně uklidnila. Například v obci Předlánce klesla hladina řeky Smědé ze 3.SPA na 1.SPA. Bohužel pásmo, které dorazí v noci na pondělí hladiny řek v oblasti opět zvedne, a to pravděpodobně znovu na 3.SPA. Potvrzují to i oficiální predikce hydrologické služby CHMU.

Vítr

Nejsilnější náraz byl zaznamenán během noci na Milešovce. Konkrétně 93,6 km/h. Během dne bude postupně slábnout. Na horách však stále může foukat vítr o síle v rozmezí 70-90 km/h. V průběhu pondělka se vítr rozfouká znovu.

15. září 03:15: Na Moravu se blíží další výrazné pásmo deště

Severní cíp Olomouckého kraje je odříznutý rozvodněnou řekou Bělou. Voda zde podemlela hlavní silnici I/44. Problémy hlásí i dálnice D1 v Ostravě. Voda tam zaplavila pás ve směru na Prahu. Uzavřen je v oblasti i tunel Klimkovice.

V jižních Čechách kvůli extrémním srážkám musel být zvýšen odtok z římovské přehrady na řece Malši. To ale způsobí zvýšení hladin v některých obcích podél řeky. Zejména se to dotkne obce Plav na Českobudějovicku.

15. září 02:20: Velké problémy na mnoha místech

Obec Česká Ves na Jesenicku byla téměř odříznuta od světa. Velká voda podemlela silnici. V obci nejde elektřina a připravuje se evakuace. Problémy řeší i v Bohumíně, kde se řeka Odra dostala na 3.SPA a výška hladiny dosahuje asi 6 m.

Evakuace lidí v Opavě

V Opavě je nařízena evakuace pro asi 5000 lidí. To platí i pro nejlidnatější část, tzv. sídliště Kateřinky. Celou situaci tam zhoršuje silný vítr, který v nárazech dosahuje rychlosti až 90 km/h

Problémy v Německu, čekají povodňovou vlnu z Česka

Hladina Labe stoupá i v Sasku. V Drážďanech už dosahuje úrovně 3,7 m. Části tamního zříceného mostu Carolabrücke jsou pod vodou. Díky stoupající hladině Labe se Německo připravuje na povodňovou vlnu z ČR. Problémy hlásí i Bavorsko, kde už taky několik hodin prší. V bavorských Alpách se přidal i sníh.

15. září 01:00: Voda ohrožuje i naše sousedy

Vydatné deště netrápí jen Česko, problémy už mají i Poláci. Po vydatném dešti přetekla vodní nádrž ve vesnici Międzygórze. Probíhá evakuace vesnic v horských oblastech na hranicích s Českem. 

V Polsku se vyskytlo několik tornád.

Jak jsme uváděli ve včerejší předpovědi, podmínky v těchto dnech hlavně v Polsku byly velmi zajímavé. (Kombinace tzv. instability CAPE, a střihu větru). To nakonec vyústilo ve výskyt několika slabších tornád. Konkrétně se jednalo o Mazovské vojvodství, kde se objevily pravděpodobně hned čtyři.

15. září 00:00: Ve Slezsku probíhá evakuace

Bez elektřiny je v Česku přes 60 tisíc lidí, uvedla společnost ČEZ. Kvůli výpadkům proudu je vyhlášen kalamitní stav v šesti krajích.

Extrémní povodňové stupně platí i v Olomouckém kraji. V Bohumíně hrozí, že město bude muset vypnout elektřinu. Voda totiž ohrožuje trafostanici, která zásobuje proudem celý Bohumín. Hrozí také, že v oblasti přestane téct pitná voda.

14. září 23:00: Ve Slezsku probíhá evakuace

V Moravskoslezském kraji byly evakuovány tři tisíce lidí. Mnoho z nich odmítalo opustit svoje domovy. Hasiči se pro ně pak musí vracet. Momentálně se na 3.SPA dostala i Novohradka v Úhřeticích na Pardubicku. Konkrétně jde o 3.SPA s dodatkem extrémní. Výška hladiny už přesáhla 3,3 m, přičemž za běžné situace má hladina 27 cm.

V Praze voda vyplavila pavilony Ústřední vojenské nemocnice. Obecně však Praha není v bezprostředním ohrožení. Vltava je zatím na 1.SPA.

Složky integrovaného záchranného systému zasahují u 1637 událostí. Celkem jen za poslední tři dny se řešilo více než 6000 případů.

14. září 21:00: Labe v Mělníku dosáhne 3.SPA

Situace se ani během večera nijak nezlepšuje. Na mnoha stanicích stále platí 3.SPA. Problémy se očekávají na Labi v Mělníku. Momentálně je voda dosahuje do výšky více než 5 metrů. Očekává se, že během následujících hodin bude i zde dosažen 3.SPA. Město dokončuje výstavbu protipovodňové hráze.

Krize v OpavěV Opavě byla zahájena evakuace obyvatel z oblasti ohrožené povodní. Týká se tisíců lidí. Odhaduje , že voda bude více než stoletá.

Problémy jsou stále velmi velké na Jesenicku. Na řece Osoblaze ve stejnojmenné obci má voda při běžné situaci kolem 70 cm. Nyní dosahuje do výšky 3,7 m.

14. září 19:45: Když voda už neví kudy kam..

Krajina si s nekončícími přívaly vody nedokáže dost dobře poradit. Řeky a potoky již další vodu nepřijímají, ani půda nasáklá jako houba další vláhu nevsakuje. Nadbytečná voda si proto pro sebe snaží vybojovat jakoukoliv možnou i nemožnou cestu - a při tom páchá veliké škody.

Galerie níže dokumentuje 30letou vodu na říčce Lainsitz v Rakousku poblíž hranic s Českem. Lainsitz se vlévá do Dyje, která ústí u Břeclavi do řeky Moravy.

14. září 19:00: Nepříznivá předpověď - na Moravě a ve Slezsku proprší další celá noc

Předpověď počasí zůstává nepříznivá. Na Moravě a ve Slezsku má propršet celá noc na neděli, na návětřích hor zřejmě do rána připadnou další desítky milimetrů deště!

V oblasti jižních Čech by měly srážky ustat v průběhu noci, na Moravě a ve Slezsku až během nedělního rána od východu.

Během nedělního dne se naopak v Čechách od východu na většině území opět rozprší. Morava a Slezsko si od deště na nějakou dobu odpočinou a odpoledne se zde zřejmě bude přechodně i protrhávat oblačnost.

Další srážky dorazí v pondělí, bude se to týkat celého českého území.

Opravdové zlepšení situace se čeká až v úterý, kdy na naše počasí začne získávat vliv tlaková výše. Se slunečnějším počasím také výrazněji porostou teploty.

14. září 18:20: Nejhůře postižené lokality dostávají další příděly vody, řeky dále stoupají

Krátce po šesté hodině večer registrujeme dosažení povodňových stupňů celkem na 248 měrných profilech. Situace je velmi vážná v Jeseníkách a jejich podhůří, na severovýchodě Moravy a také na jihu Čech.

Ve všech nejhůře postižených oblastech stále vydatně prší a déšť má pokračovat i nadále.

14. září 17:00: Na pěti tocích již registrujeme 50letou vodu!

Dle informací ČHMÚ na českých tocích krátce před pátou hodinou odpoledne registrujeme 243 měrných profilů s povodňovým stupněm.

Na tocích Vidnávka, Bělá, Černá Opava, Opava a Porubka již zaznamenáváme 50letou vodu. Všechny zmíněné toky odvodňují deštěm prolévané Jeseníky a jejich podhůří.

Situaci v regionu dobře dokumentují i záběry reportérů z České televize.

14. září 16:00: Rychlosti větru v nárazech přesahují hodnoty 110 km/h!

Za silný vítr je zodpovědný výrazný tlakový gradient přímo nad územím České republiky, který probíhá mezi oblastí vysokého tlaku vzduchu nad západní Evropou a tlakovou níží Boris, jejíž střed leží východně od Česka.

Vítr snižuje pocitovou teplotu, vyvrací stromy a působí problémy v energetice a dopravě. Výrazně se také propisuje do distribuce srážek v závislosti na lokální topografii (návětří/závětří).

14. září 15:30: Ojediněle registrujeme i bleskové výboje

V oblasti Jeseníků náš radar detekuje několik bleskových výbojů. Jejich přítomnost potvrzuje dříve uváděné informace o možnosti výskytu bouřek a konvektivním charakteru přeháněk v oblasti.

14. září 14:30: Hladina některých toků nadále rychle stoupá, déšť neustává

Některé řeky, říčky a potoky odvodňující Krkonoše, Šumavu, Novohradské hory, Jeseníky a Českomoravskou vrchovinu již dosáhly třetího povodňového stupně!

Některé z toků, například řeka Bělá v Jeseníkách, navíc nadále rychle zvyšují svůj průtok.

Krátce po druhé hodině odpoledne trvale prší v oblasti jižních Čech, Krkonoš, Českomoravské vrchoviny a prakticky celého území Moravy a Slezska. Na střední Moravě se začíná výrazně projevovat závětří Jeseníků a srážky zde slábnou. Ve Slezsku zase ojediněle bouří.

14. září 13:00: Boris zasypává rakouské Alpy sněhem, na českých horách sníh zatím spíše taje

Ve studeném severním proudění panují ve střední Evropě na polovinu září nezvykle nízké teploty. Současné deštivé počasí spojené s tlakovou níží Boris tak již přineslo první vydatnější sněžení i do nejvyšších poloh českých hor. Většinou i zde však panují nadnulové teploty, a sníh tak rychle odtává.

Jiná už je situace u našich jižních sousedů v Rakousku. Ve vyšších polohách Alp, nad zhruba 1 700 metry nad mořem, zde již dochází k výrazné akumulaci sněhu. Výška nového sněhu se již místy blíží 1 metru.

Pohádkovou zimní atmosféru, která v těchto dnech zavládla třeba v blízkosti rakouského lyžařského střediska Obertauern, zachycuje video našich rakouských a německých kolegů.

14. září 12:00: Silný vítr a podmáčená půda zvyšují riziko vývratu stromů

Silný vítr v kombinaci s již značně podmáčenou půdou zvyšují riziko vývratu stromů. Fotografie jedné takové události ze své ranní cesty do Bečova nad Teplou nám poslal pan Štefan Sedlák.

14. září 11:00: Říčka Porubka v Ostravě se vylila ze svých břehů, dochází k evakuaci obyvatel

Na Moravě a ve Slezsku nadále vydatně prší. Jak informuje Česká televize, nekončící přívaly vody již nedokázala pobrat říčka Porubka v Ostravě, kde se v místní části Poruba vylila z břehů a zaplavuje své okolí. V místě dochází k evakuaci obyvatel z ohrožených domů.

14. září 10:30: Sobota někde nadělí dalších více než 100 milimetrů deště!

Během sobotního rána a dopoledne srážky pomalu ustávají v severozápadní polovině Čech. V průběhu dne čekáme v západních a severozápadních Čechách počasí většinou beze srážek, přechodně se zde dokonce bude i protrhávat oblačnost. Srážky se do této oblasti vrátí až v neděli odpoledne.

Naopak ve zhruba jihovýchodní polovině českého území budou intenzivní srážky nadále pokračovat, ojediněle se objeví dokonce i bouřka.

Vzhledem k silnému severnímu až severozápadnímu větru se v oblastech se srážkami bude na množství padajících srážek výrazně podepisovat místní topografie. Dalších více než 100 milimetrů deště tak během soboty může spadnout na severních návětřích horských celků, jako jsou Jeseníky, Českomoravská vrchovina, Beskydy nebo Novohradské hory, v závětří bude srážek naopak padat výrazně méně.

14. září 06:35 Předpověď: Přeháňky, ojediněle bouřky

Modely již několik dní predikují možnost výskytu konvektivnějších srážek na Moravě. V praxi by to znamenalo ještě vydatnější srážky, které by díky dostupné energii (CAPE (j/kg)) vypadávaly z "bublající oblačnosti". Momentální srážky nad naším územím jsou spíše plošného charakteru s menší vertikální mohutností. Modely bohužel naznačují, že jak v sobotu, tak v neděli bude dostupná energie v řádu stovek.

Za normálních okolností by takové hodnoty nepředstavovaly žádné riziko. V situaci, která panuje nyní to ale znamená, že přeháňky, případně bouřky budou už vertikálně mohutnější. To sebou přináší zvýšené riziko ještě silnějšího deště. Aby toho nebylo málo opět se přiklánějí k oblastem Jesenicka a Slezska, kde už je situace nyní velmi špatná.

Reálně bude situace spíš vypadat tak, že se do oblasti Moravy postupně dostane pásmo přeháněk z jižního Polska, kde už nyní registrujeme výraznější radarové odrazy a bleskové výboje. Předpokládá se, že i přes tyto podmínky budou bleskové výboje spíš méně časté, ale sama přítomnost extrémní vlhkosti, dostupné energie a turbulentního prostředí bude konvekci nahrávat a tím i vzniku shluků přeháněk, které může doprovázet i velmi intenzivní déšť.

14. září 06:15 Komplikace na silnicích

Postiženy jsou zejména silnice první třídy. Zde registrují silničáři výrazný nárůst nehod. Na dálnicích ŘSD neeviduje žádné výraznější omezení. Doporučujeme řidičům před odjezdem zkontrolovat navigaci. Pokud zahlásí delší dobu dojezdu, je pravděpodobné, že na trase je nějaká mimořádná událost.

Situace v Libereckém kraji

Stav ohrožení je momentálně na šesti tocích v regionu, a to včetně velkých řek, Smědé a Jizery. Na některých místech už spadlo 140 milimetrů. Nejpostiženější jsou Jizerské hory.

14. září 05:55 Praha se připravuje na vodu

V Praze neustále probíhá výstavba protipovodňových zábran. Jedná se konkrétně o Holešovice nebo Stromovku. Zcela zastavená je i plavba po Vltavě.

Pásmo nejintenzivnějších přeháněk se táhne od Slezska do centrálních částí Moravy. V Polsku se ve spojení s tlakovou níží objevují dokonce i bleskové výboje.

Mezi nejpostiženější oblasti patří Jeseníky a Krkonoše. Například ve Zlatých Horách zatím napršelo neuvěřitelných 164 litrů na m2.

14. září 05:00 Silnější přeháňky nad Moravou

Aktuálně:

Meteorologický radar ukazuje, že přeháňky v oblasti východní Moravy mírně zesilují. Šipky ukazují kam nejvýraznější cíle směřují.

Nejvyšší 3.SPA je momentálně už na šestnácti stanicích. Dalších třicet stanic je na 2.SPA

14. září 04:35 V Mikulovicích voda zaplavuje domy

Výraznější radarové odrazy si "vybraly svou daň". Z oblasti Jeseníků jsou hlášeny první zaplavené domy. Konkrétně se jedná o obec Mikulovice. Voda do Mikulovic zatéká z polí. Déšť je na severu Moravy stále vydatný a radarové odrazy prozrazují, že se situace bohužel v nejbližších hodinách příliš nezmění.

Problémy v oblasti Mikulovic způsobují přítoky řeky Bělé. Lidé mohou využít pro účely nouzového ubytování budovu tamní sokolovny. Kulminace se očekává až během neděle.

Ostatní území

Nejvyšší třetí stupeň platí momentálně na 14 stanicích a celkem 11 tocích. Konkrétně v oblasti Jizerských, Novohradských, Železných horách. Dále také v Krkonoších a Jeseníkách. Podle nejnovějších informací je v platnosti stupeň ohrožení i na říčce Třebovka v Ústí nad Orlicí.

14. září 03:30 Padající stromy komplikují železniční dopravu

Nebezpečná kombinace větru a podmáčené půdy způsobuje pády stromů. V Česku je mimo provoz už osm tratí. Omezení se dotkne trati mezi Ostroměří a Novou Pakou. Dále v úseku mezi Českou Lípou a Bakovem nad Jizerou. Mezi další zasažené oblasti patří i úsek mezi Jilemnicí a Rokytnicí nad Jizerou.

Vlaky nepojedou do dnešního rána na trati z Oseku (Teplicko). Problémy na cestující čekají i na trati z Františkových Lázní. Potíže se nevyhnuly ani jižní Moravě, kde kvůli silnému větru nejezdí vlaky v úseku Boří les a Lednice.

Výrazné srážkové úhrny

Na některých místech již napršelo od pátku 110 milimetrů srážek. Nejvíce v Krkonoších, Jizerských horách nebo Jeseníkách. Například v Mikulovicích na Jesenicku sahá voda už do výšky 2,8 metru. Do neděle by v této oblasti mohla řeka Bělá vystoupit do výšky až 4 metrů.

14. září 02:30 Hladiny řek rychle stoupají

Momentálně platí třetí povodňový stupeň už na čtrnácti místech. Do oblasti Jeseníků míří srážkové pásmo přeháněk s výraznějšími radarovými odrazy. Dá se předpokládat, že tyto buňky budou produkovat silnější déšť.

V Pardubicích hasiči dokončují ochranné hráze. Velmi vážná situace je také na řece Smědé na Liberecku. Ve Višňové už vystoupala její hladina na 2,5 metru. Velká voda trápí i Brno. Řeka Svratka dosáhla už 2.SPA. Zasedá krizový štáb města.

Na Moravě déšť až do nedělního odpoledne

Modelové výstupy své predikce nijak neupravily. Stále platí, že vydatný déšť bude v Čechách postupně slábnout během sobotního odpoledne. Na Moravě bude pršet až do nedělního odpoledne. Ojediněle se mohou během soboty objevit i bouřky.

14. září 01:30 3.SPA na mnoha místech

Třetí povodňový stupeň momentálně platí na třinácti místech. Například se jedná o řeky: Jizera v Jablonci nad Jizerou, dále řece Bělé v Mikulovicích nebo Černého potoka ve Velké Kraši. Řeka Labe trápí Špindlerův Mlýn. Situace se nemění ani na řece Smědé ve Višňové a Frýdlantu. V severním výběžku už byl dosažen 3.SPA i v Předláncích (Smědá). Po půlnoci platí stupně povodňové aktivity na 98 stanicích.

Situaci nezlepšuje ani silný vítr. Ten nejsilnější náraz byl zatím zaznamenán na Milešovce. Jednalo se v nárazu až o rychlost 111,6 km/h. Vítr se bude uklidňovat až během nedělního večera.

14. září 00:15 Vltava zaplavuje náplavky v Praze

Podle nejnovějších informací Vltava zaplavuje náplavky v Praze. Na některých místech sahá až ke stěně koryta. Byl vyhlášen zákaz vstupu i vjezdu na pražské náplavky.

Sever Čech

Situace se nadále dramatizuje ve Frýdlantu. Zde už město přistoupilo k nutnosti vyklízení vozidel v centru města. Na místě zasahuje mnoho hasičů a pomáhají se stavbou mobilní hráze. Výška vody na řece Smědé je už více než 2,3 metru.

Ostatní území

Hladina Novohradky v Luži na Chrudimsku už také dosáhla na nejvyšší povodňový stupeň. Postupně se zvyšují hladiny dalších toků na Pardubicku. Voda stoupá také na řece Svratce v Židlochovicích. I zde platí 3.SPA.

13. září 23:10 Řeky stále stoupají. Na Frýdlantsku 3.SPA

V obci Višňová byl podle předpokladů dosažen 3.SPA. Hladina dosahuje výšky 209 cm. Stejná situace je i ve Frýdlantu, kde řeka Smědá také dosáhla na 3.SPA. Hladina stoupá také na Labi. Konkrétně v Labské a obci Vestřev. Před 23 hodinou byl dosažen 3.SPA i v jižních Čechách, konkrétně v obci Ličov na řece Černé.

Deštivá sobota a na Moravě možná i bouřky

Modelové výstupy mluví jasně a ukazují, že srážky se na většině území udrží až do sobotního odpoledne. V Čechách by měl déšť postupně ustávat. Na Moravě se kromě vytrvalého deště možná objeví i bouřky. Více informací k možným bouřkám na Moravě přineseme v ranních hodinách.

13. září 22:05 Problémy v Praze i jinde

Vytrvalý déšť trápí i Prahu. Do odvolání je uzavřen vstup do stanice metra Muzeum. Důvodem je prosakující voda. Alternativou je přestupní vestibul mezi linkou C a A.  Na Ždársku se zase silničáři potýkají s uzavřenou silnicí druhé třídy u obcí Švařec a Koroužné. Podle dosavadních informací bude silnice neprůjezdná až do pondělí.

Problémy na severu Čech

Déšť trápí také sever Čech. Řeka Smědá už dosáhla v obci Višňová 2 SPA (184 cm). Vzhledem k tomu, že srážky potrvají v oblasti až do sobotního dopoledne, je pravděpodobnost, dosažení 3 SPA takřka jistá. Oblast Frýdlantska patří pravidelně k místům, kde se povodně objevují poměrně často. 

13. září 21:30: Hladiny vodních toků nadále stoupají

V pátek krátce po deváté hodině večerní registrujeme třetí stupeň povodňové aktivity - stav ohrožení - na horním toku Labe v Krkonoších a Podkrkonoší a také na řece Svratce na jižní Moravě.

Druhý povodňový stupeň - stav pohotovosti - registrují měrné profily na řekách Oslava, Jihlava, Dyje, Chrudimka nebo Novohradka, a to většinou v prostoru Českomoravské vrchoviny a Moravy. Hladiny potoků a řek budou během noci nadále stoupat.

13. září 20:45: Čeká nás deštivá a větrná noc

Noc na sobotu bude deštivá a větrná, a to bez výjimky na celém území. V Čechách však začne během sobotního dne od severozápadu ubývat srážek a částečně i oblačnosti - chvílemi zde může odpoledne dokonce i vysvitnout slunce.

Pro Moravu, Slezsko, ale částečně také jižní a východní Čechy to však vypadá hůře - tam si většinou od deště (aspoň na čas) odpočinou až během nedělního odpoledne a večera, zatímco naopak především v západní polovině Čech se tou dobou od východu bude opět rozpršívat.

V pondělí by pak měla další porce srážek prolít většinu Česka. Definitivní úleva od deště zřejmě dorazí až v úterý, kdy svůj vliv na české počasí začne prosazovat rozsáhlá tlaková výše.

13. září 19:00: Praha se připravuje na povodeň

Vzhledem ke zvyšující se hrozbě povodní byla v pátek dopoledne na doporučení protipovodňové komise uzvařena protipovodňová vrata na Čertovce.

Během dne se na kritických místech po českém hlavním městě začaly stavět mobilní protipovodňové zábrany, navečer byly uzavřeny také náplavky.

Krátce před šestou hodinou večer dosáhla Vltava na měrném profilu v Praze-Malé Chuchli výšky vodního stavu 147 centimetrů a průtoku 446 metrů kubických za sekundu. Tím zde Vltava vstoupila do stavu bdělosti.

13. září 18:00: Vítr zesiluje

Během pátečního odpoledne a večera v Česku zesiluje severní až severozápadní vítr. Vítr nepoleví ani během víkendu a v nárazech jeho rychlosti mohou přesahovat hodnoty kolem 90 km/h.

Čerstvý vítr nejen že výrazně snižuje pocitovou teplotu, ale také si významně "pohrává" s distribucí srážek v závislosti na lokální topografii. Na severních návětřích vyšších horských celků srážky přidává, v závětří jich naopak ubírá.

Zejména na podmáčených horských svazích silnější poryvy větru také zvyšují riziko vývratu stromů.

13. září 17:00: Prší v celém Česku!

Páteční odpoledne je deštivé v celém Česku. Na severních návětřích Českomoravské vrchoviny a Jeseníků již místy od čtvrtka 12. září spadlo i přes 70 milimetrů srážek.

Půda v těchto lokalitách začíná být vláhou zcela nasycená a hladiny vodních toků odvodňujících tyto oblasti rychle stoupají.

Vzhledem k mimořádně nepříznivému výhledu se na určitých řekách (například Sázava, Svratka, Chrudimka, Morava) očekává dosažení nejvyšších povodňových stupňů. Na některých tocích dokonce může být dosahováno nejvyšších průtoků v historii měření.

Redakce Počasí & Radar
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum