Úvodní stránka / Redakční tipy /

Tajemství galaxií: Světlo přichází z minulosti

15:54
28. ledna 2025

Vzdálené světlo
Tajemství galaxií

Galaxie v Andromedě je naší nejbližší a nejjasnější galaxií na noční obloze. - © Miloslav Roháček

V šedivých zimních dnech, kdy jasné noci lze napočítat na prstech jedné ruky, může lidem unikat, že se nad našimi hlavami odehrává nádherné vesmírné divadlo. Pojďme chvíli odbočit od tradičních témat a vydejme se na cestu do minulosti.

Původ galaxií

Původ slova galaxie najdeme v řeckém názvu naší Mléčné dráhy (Kýklos galaktikós). Jde o obrovské gravitací vázané systémy hvězd, kosmického prachu a dalšího "vesmírného smetí". I na naší obloze můžeme spatřit stovky různých galaxií. Většina z nich je pro běžné pozorovatele neviditelná. Nejjasnější a teoreticky zachytitelná i pomocí mobilních telefonů je sousední galaxie označovaná jako M31, galaxie v Andromedě. Je od nás vzdálená přibližně 2,5 miliónu světelných let.

Odraz dávných časů

Když čteme, že galaxie je vzdálená například 2,5 miliónu světelných let, co si pod tím vlastně představit? Vzdálenost určujeme za dobu, kterou urazí světlo od galaxie k nám. Víme, že rychlost světla odpovídá neuvěřitelné hodnotě 299 792 458 m/s, což je přibližně 1 079 252 848,8 km/h.

Tipy na focení noční oblohyDále doporučujeme
Bude dnes v noci jasno?Sledujte náš meteoradar.

Na skok k dinosaurům

Tato neskutečná čísla nám říkají, že pokud je něco vzdálené 2,5 miliónu světelných let, znamená to, že světlo, které k nám přichází je právě tak staré. Tento efekt zpoždění způsobuje, že můžeme pozorovat světlo přicházející z galaxií vzdálených 65 či více miliónů světelných let. To znamená, že se díváme na jejich podobu, kterou měly v době, kdy naši zemi brázdily dinosauři.

V následující galerii se podíváme na několik zajímavých galaxií, které lze pomocí teleskopů nebo kvalitnějších fotoaparátů spatřit na naší obloze.

Buďte vždy v obraze-Náš MeteodisplejNeocenitelný pomocník

V následující galerii se podíváme na několik zajímavých galaxií, které lze pomocí teleskopů nebo kvalitnějších fotoaparátů spatřit na naší obloze.

1/6
Vírová galaxie je jednou z nejzajímavějších galaxií, které lze na obloze spatřit. Svým typickým tvarem a sousední malou galaxií je častým cílem astrofotografů. - © Miloslav Roháček

Miloslav Roháček
Více k tématu
úterý 24. června 2025

Výročí smrště na Moravě

Ničivé tornádo na Moravě: Čtyři roky poté
pátek 20. června 2025

3. kategorie

Mexiko zasáhl hurikán Erick
úterý 24. června 2025

Ostré červnové slunce

UV index stoupá k vysokým hodnotám
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
pátek 13. června 2025

Blesky a hromy

V neděli dorazí i silnější bouřky
pátek 23. května 2025

Škody na vegetaci

V Česku se vyskytlo tornádo
pondělí 2. června 2025

Podrobné informace

Pondělní bouřky: Analýza situace
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum