Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Slaví Češi Halloween? A čeká nás letos strašidelné počasí?

7:12
31. října 2024

Slaví Češi Halloween?
A čeká nás letos strašidelné počasí?

Vyřezávané dýně patří k jednomu z hlavních symbolů tohoto svátku.

Halloween je původně keltským lidovým svátkem, který se slaví v poslední říjnový den. Tento svátek se zachoval především v anglosaských zemích, v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku nebo také v Austrálii a na Novém Zélandu. V Česku si tento svátek připomínáme spíše okrajově, ačkoliv jeho obliba i u nás každoročně stoupá.

Halloween má souvislost s Dušičkami

Halloween předchází tradičnímu křesťanskému svátku Všech svatých (1. listopadu), který v mnoha evropských zemích platí za den pracovního klidu. V Česku se tento svátek reálně připomíná až 2. listopadu jako Památka zesnulých, lidově zvaný „Dušičky“.

Halloween pak vznikl jako svátek, který svátku Všech svatých předchází - „All Hallows' Eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“- zkráceně tedy Halloween.

Původ Halloweenu

Halloween má svůj původ v keltském svátku „Samhainu“. Ten se slavil již v pátém století před naším letopočtem na keltský Nový rok, v předvečer prvolistopadového svátku Všech svatých. Keltové věřili, že v předvečer svátku Všech svatých přicházejí mrtví na svět živých, aby získali zpět svou duši. Byly podnikány nejrůznější pokusy tyto lovce duší vyděsit a zahnat je děsivými tvářemi v podobě nejrůznějších kostýmů.

Irští emigranti přinesli tento svůj domovský zvyk do USA v 19. století. Tam se z Halloweenu stala tradice a rozvinula se až ve svou současnou podobu.

Význam halloweenských dýní, takzvaných „jack-o-lanterns“

Vyřezávaná a nasvícená dýně připomíná irský příběh Jacka O'Lanterna. Ten byl údajně odsouzen k tomu, aby po smrti navěky putoval mezi nebem a peklem. Cestou měl v ruce držet lucernu vyrobenou z dutého tuřínu. Tuřín však při oslavách Halloweenu z praktických důvodů postupem doby nahradila dýně.

Původ rčení „trick or treat“

Děti ve strašidelných kostýmech brouzdají za soumraku ulicemi zejména amerických měst a žádají přitom u jednotlivých domů o sladkosti nebo drobné dárky. I tento zvyk má však dlouhou historii a svůj původ má v křesťanské tradici sahající až zpátky do 11. století.

Na svátek Všech svatých rozdávali Irové žebrákům, kteří se modlili za mrtvé, malé chleby (takzvané „koláče duše“). Poněkud vyděračská prosebná fráze „trick or treat“ se vrací ke zvyku zachránit duši dárce skrze modlitbu toho, kdo bere. Tento význam se samozřejmě již dávno ztratil a stal se čistě dětskou zábavou.

Slovíčko „trick“ má tedy symbolizovat výhrůžku, že koledníci v případě, že se jim nedostane sladké odměny, vyvedou daným majitelům domu něco špatného. Pokud se tomu domácí chtějí vyhnout, mají možnost koledníky odměnit dárkem či sladkostí, tedy „treat“.

A čeká nás letos strašidelné, či chcete-li „dušičkové“, počasí?

Do velké míry ano. Pochmurnou či lehce strašidelnou atmosféru budou kromě krátkého dne poměrně často podtrhovat také inverzní mlhy a nízká oblačnost.

Pod příkrovem inverzní nízké oblačnosti a mlh se ve čtvrtek 31. října bude velká část českého území nacházet zejména ráno a dopoledne, postupně nízká oblačnost místy povolí a někde se ukáže i slunce. S večerem bude četnost mlh a nízké oblačnosti zase narůstat.

Výhled počasí pro ČeskoDále doporučujeme
Jan Hubač
Více k tématu
pondělí 12. května 2025

Dramatické změny počasí

V úterý 36 °C, v pátek sotva nad nulou!
pondělí 12. května 2025

Květnový úplněk přichází!

Přezdívá se mu také „květinový“
pátek 9. května 2025

Studené květnové noci

V Jizerských horách téměř -10 stupňů
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum