Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Sicilská Etna: Héfaistos si zapálil doutníčky a ze sopky vycházely kouřové kroužky.

14:00
9. dubna 2024

Héfaistovy doutníky
Vzácné kouřové kroužky nad Etnou

smokeringDechberoucí scenérie nad sicilskou Etnou. - © Fabio Mangione.

Sicilská sopka Etna minulý pátek předvedla nečekanou podívanou. Vypouštěla takzvané kouřové kroužky. Jedná se o poměrně vzácný jev, jak vlastně vzniká?

Stále aktivní sopka

Etna je zajímavá už jen faktem, že je stále činná a neustále "roste". Například v roce 2018 měřila 3 326 metrů a v roce 2023 to bylo už 3 357 metrů. Díky tomu na vulkánu neustále dochází k různým změnám, které napomáhají vzniku nových malých průduchů, kterými se tlačí ven sopečné plyny.

Doporučený externí obsah služby YouTube

Na zobrazení obsahu služby YouTube potřebujeme tvůj souhlas. Svůj souhlas můžeš kdykoli odvolat.

Souhlasím se zobrazením obsahu služby YouTube.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat

Héfaistos a jeho doutníky

Z dálky se zdá, jako kdyby sám Bůh ohně a kovářství Héfaistos posedával v kráteru sopky a pokuřoval doutník. Realita vzniku těchto kroužků je ale méně romantická. Odborně je nazýváme vulkanické vírové prstence a jsou známy už přibližně od 18 století. Lidé je mnohokrát spatřili zejména na Etně a Vesuvu. Dále se objevují na Aljašce nebo islandských sopkách Hekla a Eyjafjallajökull. Existuje několik případů pozorování i z Ekvádoru a Chile.

Mechanismus vzniku

Kroužky vznikají stejně, jako když se o podobný malý dýmový kroužek pokouší kuřáci doutníků nebo cigaret. Ty velké pozorujeme většinou ve spojitosti s krátkodobými erupcemi strombolského nebo vulkánského typu. Tyto jednotlivé typy erupcí jsou charakteristické krátkými výbuchy expandujících plynů bohatých na popel. Na sopce se vytváří mnoho menších kráterů, z nichž některé mají symetrický kulovitý tvar. Když v takovém případě dojde k uvolnění tlaku, projde masa plynů právě tímto otvorem. Vyfukující směsice plynu a páry se na okraji těchto mini kráterů zpomaluje třením o jejich stěny. Plyn se pak prudce vytlačí "prostředkem" vznikajícího kroužku, jehož okraj si ještě nějakou dobu drží svůj tvar, a to právě díky výše zmíněnému zpomalení o hrany kráteru.

italialiotasebetnaliot
1/5
Nádherná podívaná, kterou lidé pozorovali nad Etnou. - © Liotta Marisa

Roli hraje také kondenzace

Důležitou roli v celém procesu hraje také vlhkost a kondenzace. Pozorování ze sopečných oblastí potvrzují, že těsně před výskytem prstence se nad kráterem objeví malý obláček vodní páry. Tím jak tato horká vodní pára opouští kráter, dostává se okamžitě do styku s mnohem chladnějším vzduchem. To páru prudce ochladí a dochází ke kondenzaci. Vytvoří se malé kapičky, což pomůže vírový prstenec zviditelnit. Vše ještě umocňuje přítomnost drobného popela, který může prstence zbarvovat do odstínů šedé až oranžové barvy.

V Řecku vypukl první lesní požár Dále doporučujeme
Miloslav Roháček
Více k tématu
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum