Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Šest teplotních rekordů: Nejmrazivější zaznamenané teploty

9:18
21. ledna 2023

Šest teplotních rekordů
Nejmrazivější zaznamenané teploty

Oymyakon winter forest in RussiaSibiřská tajga je v zimním období jedním z nejchladnějších míst na světě - © picture alliance

Letošní mírná zima zavdává některým z nás důvod tesknit si po krutých mrazech. Ty k nám zřejmě letos jen tak nezavítají. Pojďme se aspoň podívat na přehled některých z nejmrazivějších teplot, které kdy byly zaznamenány!

6. Prospect Creek, Aljaška (USA)

Nejnižší teplota ve Spojených státech nemohla být zaznamenána nikde jinde než v jejich nejsevernějším státě. Dnes již opuštěné dělnické městečko Prospect Creek ve vnitrozemí poloostrova Aljaška naměřilo v lednu 1971 třeskutých - 62,2 °C.

5. Snag, Yukon (Canada)

Prvenství nejnižší teploty pro celý kontinent Severní Amerika drží kanadská osada Snag v severském teritoriu Yukon. V únoru 1947 zde naměřili krásných -62,8 °C.

4. Jakutsk, Rusko

Nejchladnější velkoměsto světa, sibiřský Jakutsk, vyniká krátkými a velice teplými léty (zaznamenali zde i 38 °C a teploty přes 30 °C zde celkově nejsou v létě vůbec výjimečné), zato ale na druhou stranu extrémně mrazivými zimami. Od listopadu do dubna zde obvykle teplota vůbec nevystupuje nad nulu.

V průběhu prosince, ledna a února se zde teploty málokdy šplhají nad - 30 °C. Absolutní rekord pochází z února 1981, kdy zde zaznamenali arktických -64,4 °C.

3. Sever Grónska

Během britské expedice do oblasti severního Grónska v 50. letech minulého století zaznamenali výzkumníci během svých cest neskutečných -66,1 °C. Grónsko, které oficiálně spadá pod Dánské království, geograficky však patří ke kontinentu Severní Amerika. Většina Grónska patří k oblasti subpolárního nebo polárního podnebí.

2. Verchojansk a Ojmjakon, Rusko

Jedná se o nejchladnější trvale obydlená sídla na světě. V Ojmjakonu zaznamenali dvakrát teplotu -67,7 °C (v letech 1892 a také v roce 1933), to je nejnižší teplota, která kdy byla zaznamenána v Rusku a také na celé severní polokouli. Verchojansk je malé městečko, Ojmjakon malá osada, obě v srdci ruské Sibiře.

1. Stanice Vostok, Antarktida

Antarktida je bezesporu nejstudenějším kontinentem na Zemi. 21. července 1983 zde bylo na polární stanici Vostok sovětskými vědci zaznamenáno absolutní teplotní minimum pro celý svět, dechberoucích -89,2 °C. Pro zajímavost, maximum se toho dne vyšplhalo na "závratných" -66,7 °C.

Na Vostoku je trvale pod nulou, nejvyšší teplota změřená během antarktického léta činila rovných -14 °C.

Východ Anatarktidy?

A protože mluvíme o rekordních mrazech, u Antarkitdy ještě zůstaneme. Satelitními daty bylo během antarktické zimy v srpnu 2010 zaznamenáno -94,7 °C. Protože teplota nebyla změřena za standardních podmínek přímo teploměrem, jedná se spíše jen o neoficiální rekord. Oficiální prvenství tak nadále patří polární stanici Vostok.

Pro zajímavost ještě dodejme, že v Česku byla historicky nejnižší teplota zaznamenána 11. února 1929 v obci Litvínovice u Českých Budějovic, kdy zde bylo zaznamenáno -42,2 °C.

Redakce Počasí & Radar
Více k tématu
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum