Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Pozdravy z Kanady: Kouř ze severoamerických požárů se objevil i v Evropě

14:34
5. října 2023

Pozdravy z Kanady
Kouř ze severoamerických požárů v Evropě

Webcam ZugspitzeWebcam SäntisWebcam HerzogstandWebcam SonnblickWebcam InnsbruckWebcam PizolWebcam PizolWebcam Arlberg
1/8
Dým z požárů v Severní Americe, jak byl viděn pohledem z nejvyšší hory Německa, Zugspitze. - © panomax.com

Návštěvníci Alp v posledních dnech navzdory suchému a veskrze čistému vzduchu čelili zhoršené dohlednosti. Na první pohled záhada má však celkem jednoduché vysvětlení, které by se dalo podat jako jakýsi transatlantický pozdrav ze severoamerického kontinentu. O co přesně se jedná?

Nádherný výhled v Alpách hledali v uplynulých dnech turisté marně. Ačkoliv vše by za normálních okolností svědčilo tomu, že dohlednost bude výborná, pohybovala se viditelnost v nejvyšším evropském pohoří maximálně pouze mezi 10 až 30 kilometry. Jak to v Alpách posledních několika dnů vypadalo, si můžete prohlédnout ve fotogalerii výše.

Dým z kanadských požárů až v Evropě

Za zhoršenou viditelností v horách obvykle stojí vysoká vzdušná vlhkost nebo přítomnost saharského písku v atmosféře. Ani jedno však v těchto dnech nehraje roli. Příčinu zhoršené dohlednosti třeba hledat v lesních požárech, které i nadále zuří na některých místech v Kanadě. Částice dýmu a sazí totiž v nedávných dnech doputovaly ze Severní Ameriky přes obrovskou plochu Atlantského oceánu až k nám do Evropy.

Aerosoly z kanadských požárů tak urazily vzdálenost několika tisíc kilometrů. V Alpách jsme pak tento dým mohli vnímat jako zřetelný opar. Viditelnost v Alpách znatelně poklesla během soboty, kdy dým do této části Evropy dorazil.

Dým nebylo přitom možné pozorovat všude ve stejné míře. Vrstva s nejvyšší koncentrací částic sazí z lesních požárů v Severní Americe se v Alpách během neděle 1. října nacházela v nadmořských výškách kolem 2 000 metrů. To je přitom v rámci Alp nadmořská výška, kde se pohybuje velké množství turistů. Ti neobvyklý zákal v ovzduší často připisovali přítomnosti saharského písku.

Vrstva dýmu přechodně klesala i do nižších poloch v údolí. Vertikální rozsah této kouřové vrstvy činil asi 500 až 1 000 metrů.

V počasí tlakové výše v horách obvykle panuje výborná dohlednost

V oblasti vysokého tlaku vzduchu, která se momentálně v oblasti západní a střední Evropy nachází, lze v převážné většině případů v horách očekávat výbornou dohlednost. V tlakových výších totiž převládá sestupné proudění vzduchu, při nemž dochází k postupnému vysoušení a ohřívání vzduchu. V suchém vzduchu s malým obsahem vodní páry je obecně lepší viditelnost a navíc za takových podmínek obtížnějí vznikají oblačnost i mlhy.

Co je to aerosol?

Aerosolem rozumíme heterogenní (různorodou) směs drobných pevných nebo kapalných částic v plynu (vzduchu). Směs pevných částic se vzduchem obvykle označujeme jako dým nebo kouř, směs drobných kapek ve vzduchu pak označujeme jako mlhu.

Čím sušší je vzduch, tím nižší je jeho teplota rosného bodu. Jinými slovy pro to, aby vlhkost v něm obsažená zkondenzovala a utvořila mlhu, by teplota musela výrazně klesnout.

Například pokud je ve vzduchu tak malé množství vlhkosti, které při teplotě 15 stupňů odpovídá relativní vlhkosti 3 procenta, teplota rosného bodu dosahuje - 30 stupňů.

Povídání o rosném bodu a roseDále doporučujeme

V oblasti podzimích a zimních tlakových výší se často vytváří teplotní inverze. Ty se projevují vznikem mlh a nízké oblačnosti v nížinách, pokud je vzduch suchý, může i v nížinách zůstat slunečno, teplotní inverze však přesto přetrvává. Vrstva studeného vzduchu v údolí nebo v nížině přitom funguje jako zádržná vrstva, kde dochází jen k omezenému rozptylu znečišťujících látek, a tak i jasné počasí doprovází přítomnost slabého oparu nebo zákalu. Nad hranicí inverze, tedy zejména ve vyšších horských polohách, je však vzduch čistý a průzračný, protože zde rozptyl znečišťujících částic pokračuje.

Bez tohoto dýmového pozdravu z Kanady by v Alpách za současné meteorologické situace bylo možné pozorovat pohoří ve vzdálenosti i více než 300 kilometrů.

Požáry letos trápí KanaduDále doporučujeme
Jan Hubač
Více k tématu
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
pondělí 12. května 2025

Dramatické změny počasí

V úterý 36 °C, v pátek sotva nad nulou!
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum