Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Pondělní bouřky: Nad Čechami se objevila low topped supercela

14:00
18. června 2024

Vyskytla se i supercela
Shrnutí pondělních bouřek nad Českem

havl2Bouřky byly doprovázené impozantními strukturami. Například v Havlíčkově Brodě se objevil velmi výrazný shelf cloud. - © Věra Fejtová

Pondělní počasí bylo ve znamení kupovité oblačnosti a místních přeháněk a bouřek. Četnější byly tentokrát v Čechách. Bouřky nebyly příliš silné, ale dokázaly překvapit neuvěřitelnými strukturami. Objevilo se dokonce několik takzvaných mini-supercel.

Mini-supercela u Kralup nad Vltavou

Kolem 19. hodiny se na Plzeňsku utvořil shluk několika bouřek a přeháněk. Ty rychle postupovaly směrem k severovýchodu. Již v tomto shluku se objevila menší buňka, která vykazovala supercelární znaky. To zajímavější se ale odehrálo později. Osamocená bouřka jen těsně minula město Slaný. Dále se začala mírně stáčet směrem ke Kralupům nad Vltavou. Tato bouřka byla takzvanou low-topped supercelou, tedy bouřkou, která vykazuje rotaci, ale zasahuje jen do nižších pater atmosféry. Další zajímavá buňka se objevila v Havlíčkově Brodě, kde ji doprovázel výrazný oblak zvaný shelf cloud.

scklecany1scklecany2sc3sc4supercelashelfpersalakrupnamestec
1/9
Supercela pohledem z Klecan. - © Daniel Moudrý

Ohnivé nebe na severu Čech

O opravdu nevšední podívanou se postarala bouřka, která vznikla přibližně kolem 20:45 v oblasti Ústí na Labem. Rychle zamířila na Českolipsko a Děčínsko, kde si lidé nemohli nevšimnout gigantické oblačnosti, která díky zapadajícímu slunci získala sytě červený nádech. Bouřka postupovala dále směrem k Liberci, kde kromě zářivých barev lidé spatřili i oblak zvaný wall cloud. Jedná se o sníženou rotující část oblačnosti typickou pro supercely.

Doporučený externí obsah služby YouTube

Na zobrazení obsahu služby YouTube potřebujeme tvůj souhlas. Svůj souhlas můžeš kdykoli odvolat.

Souhlasím se zobrazením obsahu služby YouTube.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat

Mini-supercely

Většina lidí má slovo supercela spojené s něčím gigantickým a ohromným. Je pravda, že většina supercel dosahuje výšky i 12 či více kilometrů. V některých případech ale dojde k tomu, že je bouřková buňka menší. Jedná se například o situace, kdy není dostatečná podpůrná energie, která by zajistila bouřce "dostatečný růst". Pak se buňka vyšplhá jen do několika kilometrů.

Pokud se taková bouřka utvoří v prostředí napomáhající rotaci vzestupného proudu, pak se stává supercelou, která může nést všechny typické znaky svých "větších sester", ale v miniaturizované podobě a se slabšími projevy. Z dat i množících se pozorování lidí za poslední léta se zdá, že krátce až střednědobě žijící bouřky (1 až 2 hodiny) jsou vlastně celkem běžnou součástí našeho klimatu.

Meteorologické okénko: Zvláštní úkazyDále doporučujeme
Výhled počasí na další dnyDále doporučujeme
Miloslav Roháček
Více k tématu
pátek 9. května 2025

Studené květnové noci

V Jizerských horách téměř -10 stupňů
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum