Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Podzimní příroda: Co jste možná nevěděli o barvách podzimu

15:12
3. října 2023

Podzimní příroda
Co jste možná nevěděli o barvách podzimu

Goldenes Laub am Boden - grüne Blätter an den BäumenKaždoroční záhada. Stromy jsou ještě zcela zelené, ale zem je posetá žlutými nebo hnědými listy. Kde se vzaly?

Jak se dny zkracují, slunečního svitu ubývá a teploty klesají (ačkoliv pokles teplot letos zatím příliš nepozorujeme), dává se ve stromech, či přesněji řečeno zejména v jejich listech, něco do pohybu. Strom se začíná připravovat na chladné období a zelené barvivo chlorofyl v listech se začíná rozkládat. Po rozkladu zeleného barviva na chvíli vyniknou jiné barvy, zejména odstíny žluté, červené a hnědé, které stojí za barevnou krásou podzimu.

Letošní podzim je doposud mimořádně teplý. Září skončilo jako jedno z nejteplejších nebo dokonce i nejteplejší v historii měření a v takřka letním módu pokračuje ve svých prvních dnech i říjen. Postupujícího podzimu si tak letos skrze teploty zatím ještě příliš nevšimneme. Podzim se hlásí spíše prostřednictvím slábnoucího slunce, krátících se dnů a četnější přítomnosti ranních mlh.

Odkud se ty zlaté listy na zemi berou?

V přírodě si také můžeme častěji všimnout objevujících se zlatavých listů na zemi, které ale jako by spadly z nebe - při pozornějším pohledu na listnaté stromy totiž stále ještě i počátkem října vidíme takřka výhradně jen sytě zelenou barvu.

Profesor Dr. Andreas Roloff, vědec z Technické univerzity v Drážďanech, nám tento fenomén vysvětluje: „Spadlé, vybledlé listy, které můžeme nyní vidět ležící pod jinak plně zelenými, olistěnými stromy, pocházejí z časných jarních výhonků, které během léta zažívaly dlouhá období stresu ze sucha a horka. Strom je přestal vyživovat a "obětoval je", aby své síly mohl koncentrovat do zbylých mladších a zdravých listů.“

Regionálně velmi vlhký srpen vedl podle Roloffa k druhému a nyní často dokonce i třetímu rašení mnoha nových listů. Strom tak nyní zaměřuje svou energii na mladé listy, zatímco ty první jarní listy, jejichž stáří může být v říjnu i kolem půl roku a na kterých se značně podepsalo sucho a horko, strom již shazuje.

Zlaté listy ležící na zemi tak tedy nejsou ani tolik podzimní jako spíš staré a nefunkční.

Opadavý jehličnan?

Příroda si ráda hraje a pro každé pravidlo existuje nějaká výjimka. Proto mezi listnatými stromy i u nás existují stálezelené exempláře jako například cesmína. Listy dubu zimního sice na podzim odumřou a zhnědnou, zůstanou však viset na stromě, až dokud je příští rok na jaře nenahradí nové jarní listy. Naopak v případě stromů jehličnatých u nás vyčnívá modřín opadavý, který jako jediný jehličnan na podzim mění barvu jehlic, následně je shazuje, aby na příští rok na jaře vypučely nové. Ostatní jehličnany své jehlice obměňují průběžně.

Jak tedy podzimní list přijde ke svému krásnému zbarvení?

"Zelená fáze" mladších listů končí s příchodem prvního nočního mrazíku. Mráz zastaví proces fotosyntézy, prostřednictvím které si rostlina vytváří výživu (cukry). Fotosyntéza v listech probíhá díky speciálnímu zelenému barvivu jménem chlorofyl, které rostlině pomáhá efektivně zachytávat sluneční záření, jež je pro tvorbu cukru spolu s oxidem uhličitým zapotřebí (a výsledkem fotosyntézy je mimo sacharidy pro výživu rostlin také klíčový vedlejší produkt - kyslík).

S ustáním fotosyntézy rostlina chlorofyl přestává potřebovat, a ten se pro ni tak stává přítěží, které se potřebuje zbavit, aby před nástupem zimy šetřila síly. Chlorofyl se tak začne rozkládat a jeho složky, které rostlina využije v příští vegetační sezoně, ukládá do kmene, větví a kořenů.

Díky rozkladu chlorofylu vynikne v listech přítomnost ostatních pomocných barviv (pomocná barviva doplňují v listu činnost chlorofylu), která jsou přítomností chlorofylu mimo podzimní období zastíněny. Tato pomocná barviva patří do specifické skupiny organických látek zvaných karotenoidy, které dodávají barvu i mnoha druhům ovoce a zeleniny. Listy s rozloženým chlorofylem tak na podzim nabývají barvy specifické podle konkrétního zastoupení pomocných barviv a jejich vzájemného poměru.

Pro nás potěšení z krásy, pro strom jen pragmatické opatření

Jakkoliv krásné podzimní listy jsou, z hlediska stromu se jedná čistě jen o pragamatické opatření k přežití. Mimo snahu ušetřit přes zimní období co nejvíce energie je důležitým důvodem i "detoxikace" stromu - v listech se totiž skladují nechtěné vedlejší konečné produkty rostlinného metabolismu stejně jako i nejrůznější environmentální toxiny, s nimiž se strom během vegetační sezony nechtěně setká.

Pokud by navíc listy na stromech přes zimu přeci jen zůstaly, za delšího nebo silnějšího mrazu by byly zničeny. Přítomná voda by přešla v ledové krystalky, které by list roztrhaly.

Bunt gefärbte Laubbäume im Herbst sehen wunderschön aus und vertreiben so manche trübe Stimmung.Dann leidet der Rasen an der dichten Laubdecke und auf den Wegen und Terrassen kann es zu einer folgenschweren Rutschpartie kommen.Es hilft nichts: Das Laub muss weg. Verzichten Sie dabei lieber auf Laubsauger, da nützliche Kleintiere darin getötet werden können.Kehren Sie lieber das Laub im Garten mit einem Rechen aus Metall zusammen. Auf keinen Fall sollte das Laub verbrannt werden, da Blätter aufgrund ihres hohen Wassergehaltes sehr viel Rauch und Gestank erzeugen. Haben Sie viel Laub im Garten und die Kapazität ihrer Biotonne reicht nicht aus? Laden Sie auf keinen Fall das Laub im Wald ab. Eine Möglichkeit wäre zu kompostieren.Schwer verrottbares Laub, wie Walnuss-, Eichen-, Kastanien- oder Pappelblätter, sollten sie vor dem Kompostieren zerkleinern. Auch können Sie mit dem Laub den Tieren etwas Gutes tun. Lassen Sie im Gartenbeet das Laub ruhig liegen, aber verteilen Sie dies vorher gleichmäßig aufs Beet.In einigen Regionen kann das Laub in speziell von der Gemeinde ausgegebenen Säcken gelagert werden. So wird der Garten winterfest
1/12
Podzimně zbarvené listnáče jasně dominují středoevropské podzimní přírodě.

Za horkého počasí je například dospělá bříza schopna za jeden den skrze své listy odpařit až 400 litrů vody!

Říjen je tím nejbarevnějším měsícemDále doporučujeme
Jan Hubač
Více k tématu
sobota 3. května 2025

Studená fronta

Občasný déšť, bouřky a ochlazení
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum