Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Páteční bouřky: Na Plzeňsku se objevila první supercela

11:54
6. dubna 2024

Páteční bouřky
Na Plzeňsku se objevila supercela

sc© Elí Salzmanová

Páteční počasí bylo v Čechách ve znamení deště a bouřek. Ta nejzajímavější se objevila na Plzeňsku. Jednalo se totiž o takzvanou supercelu, tedy bouřku, která vykazuje rotaci.

Podmínky

Již od čtvrtka je střední Evropa pod vlivem brázdy nízkého tlaku vzduchu. Svou roli sehrávalo i přítomné tryskové proudění. Kombinace synoptických a lokálních faktorů nahrávala na velké ploše vzniku supercel. Tím nejvíce určujícím pro rozvoj supercelárních bouří je takzvaný střih větru, tedy změna směru a rychlosti větru s výškou.

Možná tornáda v NěmeckuDále doporučujeme

Dalším parametrem je takzvaná helicita, kterou můžeme chápat jako veličinu určující potenciál rotace vzestupných proudů fungujících jako "napájení" pro vznikající bouřky. V Německu se už během čtvrtečního večera vyskytlo mnoho bouřek a dokonce i podezření na výskyt několika tornád.

Co je supercela

Supercela je speciálním projevem oblačné konvekce. Je složena ze dvou sestupných pásem, které se u země projevují jako déšť nebo krupobití. A pak je zde přítomná takzvaná mezocyklona. Pokud jsou vhodné podmínky v prostředí, začne tento speciální vzestupný proud rotovat kolem své osy. To dodává bouřce sílu a může ji udržet při životě i několik hodin. Díky přítomnosti této rotující masy jsou supercely spojené s výskytem tornád.

Supercela na Plzeňsku

Kolem 18:30 SELČ se na jižním okraji postupujícího pásma deště začalo tvořit jedno dominantní jádro nedaleko Plzně. Pro supercely je typické, že se vytvářejí na jižním cípu postupujících bouřkových linií. V tomto případě šlo zatím o takovou první vlaštovku, která nás upozorňuje na to, že supercely nejsou v Evropě ničím vzácným a že s nimi musíme i v tomto létě počítat.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat
Supercela u Plzně

Supercely se vyskytovaly nad naším územím vždy, ale v dřívějších dobách se jim nevěnovala taková pozornost. Po událostech na jižní Moravě (Tornádo F4) se situace změnila a lidé si více uvědomují, že tyto nebezpečné krásky jsou skutečně pravidelným okořeněním našeho jinak vcelku klidného podnebí.

V případě té včerejší plzeňské nebyly hlášeny žádné větší škody. Podle informací na sociálních sítí se objevily i kroupy. Pozorovatelé také hlásili prudký přívalový déšť.

Nyní se ale už pojďme podívat do galerie na vaše fotografie. Opět se potvrdilo, že Češi jsou národem lovců bouřek.

schorovicmnisekscbenesovholoubkohelenaplecitawallneumann
1/8
© Míša Plecitá Vozárová

Všem pozorovatelům moc děkujeme za rychlé poskytnutí krásných fotografií.

Miloslav Roháček
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
sobota 3. května 2025

Studená fronta

Občasný déšť, bouřky a ochlazení
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum