Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Morava: Zvláštní podzimní supercela bez bleskové aktivity

13:00
17. listopadu 2023

Rotující oblačnost
Podzimní supercela nad Moravou

supercell_nolightTakto vypadala supercela pohledem z Holešova. - © Patrik T. Sekčák

Již během středy se nad naším územím objevovaly četné přeháňky, ve Slezsku se vyskytlo dokonce i několik bouřek. To nejzajímavější si pro nás ale přichystal čtvrtek, kdy se v okolí Holešova vyskytla velmi zajímavá přeháňka, která podle fotografií a popisů lidí byla takzvanou mini supercelou.

Vznik

V dynamickém severozápadním proudění se během čtvrtečního dopoledne začaly tvořit shluky přeháněk v okolí Kroměříže. Jedno z těchto jader se zdálo trochu výraznější a vydalo se na svoji pouť směrem k Holešovu a dále na východ.

Okolí Holešova

Přeháňka se zdála zpočátku nenápadná, ale pozorovatel pan Vladimír Šuhej z Hulína si nemohl nevšimnout podezřelé oblačnosti, která se přibližovala k městu. Mračna se v jeho oblasti teprve formovala, ale už zde bylo jasně patrné, že se něco děje. U země byl klid a prakticky bezvětří, zato nahoře se děly věci. Pouhýma očima šlo pozorovat, jak se oblaka začínají točit. V té chvíli už na přeháňce vznikal takzvaný wall cloud (stěnový oblak). Ten vzniká tam, kde se střetává rotující vzestupný proud a dochází k interakci s okolním vzduchem. Rychlou kondenzací se pak na základně vytvoří výrazná sníženina, která zviditelní onu rotaci.

hulin1hulin2hulin3hulin4
1/4
Rodící se supercela pohledem z Hulína. - © Vladimír Šuhej

Holešovská supercela (bez blesků)

Když se oblačnost přihnala k Holešovu, bylo možné pozorovat celou strukturu, která se viditelně "obtáčela" kolem své osy. Na fotografiích můžeme jasně vidět tzv. clear slot. Pro ty co nevědí, supercely jsou složené ze dvou hlavních srážkových pásem. Jedno se nazývá FFD (forward flank downdraft) a druhé, které vzniká v později se nazývá RFD (rear flank downdraft). Právě v oblasti vzniku RFD můžeme pozorovat oblast suššího vzduchu, kudy může pronikat sluneční světlo skrz temná okolní mračna. V galerii níže si můžete prohlédnout výběr toho nejlepšího, co tato rotující buňka mohla nabídnout:

Poté se přeháňka posouvala dále směrem k Valašskému Meziříčí. Po cestě už ale začínala výrazně slábnout a to, co z ní zbylo zahalil přicházející soumrak.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat
Krátký časosběr zachycující silnou rotaci přeháňky v Hulíně.

Jak je to vůbec možné?

Supercely máme obecně spojené zejména s tornády a létem, ale existují i jakési miniaturizované verze, které se odborně nazývají low topped - mini supercely. Ty se liší zejména v tom, že nesahají do takových výšek jako běžné supercelární bouře. Obecně se předpokládá, že supercely jsou doprovázené bleskovou aktivitou, nicméně sama podstata a vznik supercel tuto možnost přímo nevylučují, ačkoliv oficiální definice se liší. Díky výzkumu, kterému se sám věnuji více než 15 let se podařilo zjistit, že některé supercely skutečně mohou být i zcela bez bleskové aktivity. Tento případ byl jen dalším do mozaiky této "supercelární hádanky".

Ne vždy se blýská: Tornáda v srpnuPsali jsme také
Miloslav Roháček
Více k tématu
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum