Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Meteorologické okénko: Jak vznikají tornáda?

9:00
18. července 2022

Meteorologické okénko
Jak vznikají tornáda?

tnNičivé tornádo v kanadské provincii Manitoba. V Evropě jsou ničivá tornáda naštěstí spíše vzácná.

Poslední dobou o nich slýcháme poněkud častěji, protože jejich výskyt se stává četnějším a také možnosti jejich dokumentace jsou dnes mnohem širší. V dnešní infografice se zaměříme na vznik a výskyt tornád.

Samotný název tornádo, který se vžil do mnoha světových jazyků, pochází ze španělského označení pro bouři tronada. Jedná se o rychle rotující vír, který se vyskytuje pod spodní základnou konvektivní oblačnosti, který se během své existence aspoň jednou dotkne zemského povrchu (pokud k tomuto nedojde, jedná se o trombu, někdy bývá obtížné určit hranici). Průměr tornáda se většinou pohybuje mezi 100 – 700 metry. Rychlost větru v tornádu se pohybuje většinou mezi 120 až 400 km/h, ojediněle to může být i více. Podle rychlosti větru, a tedy své ničivosti, se tornáda rozdělují do šesti kateogrií (F0 – F5) dle takzvané Fujitsovy stupnice.

Tornáda se mohou vyskytnout všude na světě s výjimkou Antarktidy. Nejčastěji se tornáda vyskytují na americkém Středozápadě, kde také dosahují největších rozměrů a nejničivější síly. O něco vzácněji, ale přesto se poměrně silná tornáda vyskytují i v Evropě, včetně České republiky. V živé paměti máme ničivé tornádo, které v červnu 2021 zpustošilo jihomoravskou obec Hrušky.

Jak k tomu vůbec dojde, aby v atmosféře vznikl takový masivní rotující vír? Podmínek se ke vzniku tornáda musí setkat poměrně hodně a jen tak se to nestane. Základem však je, aby se prudký a studený výškový vítr potkal s teplým přízemním větrem. Jejich střet má za následek horizontální rotaci vzduchu. Pokud k takovému střetu větrů extrémně rozdílných vlastností dojde v bouřkovém oblaku, tzv. cumulonimbu, pak proudění vystupující z teplého bouřkového mraku zdvihne rotující vzduchový válec a vztyčí jej do vertikální polohy.

Spojení vertikálního a otáčivého pohybu vytvoří velmi širokou oblast zvířeného vzduchu. Z dosud ne zcela zřejmých příčin se někdy uvnitř této oblasti objeví vír. Ten se stává viditelným, jestliže je vzduch dost vlhký na to, aby mohlo dojít ke kondenzaci. Vzniká pak tromba, která, pokud dosáhne zemského povrchu, utvoří tornádo v pravém slova smyslu

Redakce Počasí & Radar
Více k tématu
pondělí 5. května 2025

Chladné severní proudění

V Česku bude pokračovat chladné počasí
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum