Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Libye: Medikán Daniel způsobuje nevídané záplavy v pouštní krajině

15:46
13. září 2023

Drama a chaos v Libyi
Když poušť pohltí záplavy

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat
Masivní záplavy v Libyi

Neobvykle vydatné srážky o víkendu 9. a 10. září vedly k rozsáhlým povodním v oblasti severní Libye. Předběžně se počítá s několika tisícovkami obětí, přičemž asi deset tisíc lidí se v současnosti pohřešuje. Lijáky do Libye přinesl medikán jménem Daniel.

O uplynulém víkendu spadlo na libyjském pobřeží Středozemního moře neobvykle vysoké množství srážek ve velmi krátkém časovém úseku. V některých oblastech sahala při vzniklé povodni hladina vody až do výše několika metrů. Takový vodní příval samozřejmě vyústil v nesmírnou zkázu a četné oběti na životech.

Přesné informace o rozsahu této katastrofy v Libyi se získávají poněkud obtížněji vzhledem k tomu, že Libye je zemí, kde stále doutají ohniska občanské války a jakékoliv nastolené příměří je velmi vrtkavé. V současnosti se však s jistotou ví o zhruba deseti tisících pohřešovaných, kdežto počet obětí se odhaduje asi na čtyři tisíce. Tato čísla se mohou ještě měnit.

Jedním z důvodů velké zkázy jsou mimo jiné také dvě protržené přehrady v blízkosti libyjského přístavního města Derna. K protržení přehrad došlo během noci na pondělí. Z protržených přehrad se do obydlených oblastí uvolnily masy vody, které strhávaly vše, co jim přišlo do cesty.

Obrovská přílivová vlna s sebou dokonce do moře spláchla i celé domy. Pomoc místním obyvatelům značně stěžuje také záplavami poničená infrastruktura, pomoc se tak uskutečňuje zejména vzdušnou cestou prostřednictvím vrtulníků.

Meteoradar: Jak pršelo nad LibyíDále doporučujeme

V druhém největším městě Libye, Benghází, byl vyhlášen všeobecný zákaz vycházení, uzavřeny zde byly obchody, úřady i školy. V těžko přístupných oblastech se stovky lidí ocitnuly zcela odříznuty od okolního světa.

V Al-Baidě, čtvrtém největším libyjském městě, sahala po vydatných deštích voda do výšky až tří metrů. Medikán Daniel ale svými přivaly vody zaplavil také řadu dalších libyjských měst. Na sociálních sítích byla zveřejněna mnohá videa, která zachycují, jak lidé prchají před povodněmi a do bezpečí se uchylují na střechy svých vozidel, kde vyčkávají příchod pomoci.

Přívaly deště na poušti

V jinak velmi suché pouštní oblasti spadlo o víkendu během několika hodin místy 50 až 150 litrů srážek na metr čtvereční. To je přitom úhrn, který zde jindy běžně spadne za celý rok. V místním semiaridním podnebí se sice srážky objevují každoročně, bývají však zpravidla slabé a přicházejí později na podzim a v zimě. Na konci léta je zde výskyt deště krajně neobvyklý.

Meteorologická stanice Al-Marj v nadmořské výšce kolem 300 metrů při pobřeží Středozemního moře hlásila celkový úhrn 142 litrů srážek na metr čtvereční. Jak již bylo naznačeno, v některých letech zde takové množství deště nespadne ani za celý rok.

Jak se měří úhrn srážek?Dále doporučujeme

Neoficiální odhady dle radarových záznamů však pro některé oblasti, které byly zasaženy nejsilnějším deštěm, odhadují i celkové úhrny kolem 400 litrů deště na metr čtvereční.

V Libyi se zřejmě jedná o nejsilnější déšť v posledních více než 40 letech. Je nutné si uvědomit, že spadlé srážky působí takový chaos nejen proto, že jich spadlo opravdu velké množství v krátkém časovém úseku, ale také proto, že libyjská (polo)pouštní krajina jednoduše není uzpůsobena tomu pojmout výraznější srážkové úhrny - voda se zde při jakémkoliv silnějším dešti rychle hromadí a snaží se hledat nejrychlejší cestu pryč.

Medikán Daniel

Medicane_DanielSobota 9. září 2023 - medikán Daniel se blíží pobřeží Libye.

Jako medikán označujeme meteorologický jev, který by se dal popsat jako velmi hluboká tlaková níže, de facto předstupeň tropického hurikánu, který se vyskytuje na konci léta, na podzim nebo zkraje zimy nad prohřátými vodami Středozemního moře.

Medikány dosahují ve svém průměru rozměrů zhruba několika stovek kilometrů. Mimo oblast Středozemního moře se medikán může objevit také nad Černým mořem. Pohledem satelitních snímků medikány svým tvarem připomínají klasické hurikány - oblačné pásy formované do spirálovitého tvaru s takzvaným okem (bezoblačnou oblastí kruhového tvaru, kde je nejnižší tlak) uprostřed.

Podobně jako v případě hurikánů doprovázejí medikány mimo silného deště také prudké nárazy větru, které při pobřeží vyvolávají vlnobití. Nejsilnější medikány mohou dosahovat síly až hurikánu první kategorie.

Medikán Daniel, než dorazil do Libye, působil problémy již v Řecku.

Průměrné rychlosti větru v bouři Daniel dosahovaly hodnot kolem 70 až 80 kilometrů za hodinu, v poryvech až kolem 100 kilometrů za hodinu. To je dobře patrné na našem Větrném radaru.

Synoptická situace Omega nad EvropouDále doporučujeme
Jan Hubač
mit Material der dpa
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
sobota 3. května 2025

Studená fronta

Občasný déšť, bouřky a ochlazení
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum