Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Kvetoucí Atlantik:"Fytoplanktonová zahrádka" poblíž Britských ostrovů

13:25
16. června 2023

Kvetoucí Atlantik
"Fytoplanktonová zahrádka" u Británie

Plankton bloom in Atlantic OceanPlankton "září" namodralou barvou v oceánu poblíž Britských ostrovů. - © European Union, Copernicus Sentinel-3 imagery

Vody Atlantského oceánu v blízkosti Britských ostrovů "rozkvetly" přítomností fytoplanktonu ve dnech na přelomu května a června. To bylo dobře patrné i pohledem satelitních snímků.

Jako fytoplankton označujeme společenstvo jednobuněčných fotosyntetizujících organismů, které se volně vznášejí ve vodě, nebo přesněji řečeno v povrchové vodní vrstvě moří, oceánů nebo jiných vodních ploch. Důležitý je pro fytoplankton dostatek světla. Jedná se převážně o řasy, sinice a fotosyntetizující prvoky.

Fytoplankton vytváří více než polovinu veškerého kyslíku na Zemi!

Ekologický význam fytoplanktonu je značný - dokáže totiž absorbovat velké množství oxidu uhličitého a zároveň fotosyntézou vytvářet ohromné množství kyslíku - odhadem více než 50 % vyprodukovaného kyslíku na Zemi lze přisoudit právě činnosti fytoplanktonu. Samozřejmě se také jedná o významnou složku jídelníčku mnohých mořských živočichů.

Pokud se díky bohatšímu zdroji živin objeví větší množství fytoplanktonu naráz, hovoříme o takzvaném vodním květu. Ten dokáže mořským vodám dodat namodralý nebo nazelenalý nádech.

Pokud dojde k masivnímu rozšíření vodního květu, může to pro daný mořský ekosystém znamenat i špatnou zprávu, neboť dochází k nadbytečnému stínění a blokování slunečního svitu hlouběji do vodního sloupce, což může znepříjemnit život ostatním vodním organismům. Některé druhy fytoplanktonu, zejména sinice, mohou produkovat i toxické láty.

Vodní květ může ve své nejsilnější podobě trvat několik dnů až týdnů. Záleží na množství dostupných živin a teplotě vody. Jakmile však dojde k vyčerpání živin, růst jednotlivých fytoplanktonních organismů zpomalí až zastaví. Poté dochází k odumírání jedntolivých fytoplanktonních buněk, ty začnou padat směrem k mořskému dnu a rozkládat se. Cyklus se pak může opakovat.

Teplotní rekord v severním AtlantikuPsali jsme také

Mořský květ může při pohledu ze satelitních snímků sloužit také jako výborný stopovač jednotlivých mořských proudů.

Jan Hubač
Více k tématu
pondělí 12. května 2025

Nepořádek na zahradě

V Maďarsku řádil rarášek
úterý 13. května 2025

Texas zasáhla vlna veder

Teploty přes 40 stupňů
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum