Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Komáři útočí: Jak se bránit krvechtivému hmyzu?

16:34
31. května 2023

Komáři útočí
Jak se bránit krvechtivému hmyzu?

s632_Mücke_Haut.jpgZnáme je všichni - malý pisklavý tvor, který dokáže pěkně znepříjemnit letní posezení s přáteli nebo noční spánek. Samičky komára pisklavého lační po naší krvi.

Komáři patří k těm z nejúspěšnějších druhů v evoluční historii naší planety – a také k těm nejotravnějším. Jakmile je venku teplo, vylétávají tito otravní výtržníci a počínají svou honbu za krví. To, zda člověka neustále štípou komáři, nebo ne, závisí také na vůni kosmetiky, kterou má člověk na sobě.

Někteří lidé jsou pro komáry obzvláště atraktivní, zatímco jiné tito pijáci krve celkem ignorují. Důvodů je několik. Při výběru oběti hraje roli například krevní skupina nebo i tělesná teplota.

V nedávné studii vědci z americké univerzity Virginia Polytechnic Institute zjistili, že také mýdlo nebo vůně, které při péči o sebe používáme, můžou ovlivnit, jak atraktivní jsme pro komáry. Vědci nabyli podezření, že komáry přitahují zejména květinové nebo ovocné vůně.

Rozhodující však nejsou různé vonné složky v mýdle, parfému či sprchovém gelu samy o sobě, ale spíše způsob, jakým se mísí s individuálním tělesným pachem. Proto neexistuje žádný univerzální parfém, který by proti komárům fungoval stejně dobře pro všechny.

Co by to však bylo za pravidlo bez výjimky -  jako velmi odpudivá pro komáry se za všech okolností ukázala být vůně kokosu. Přípravky, které obsahují přirozenou vůni kokosu, by vám tak před štiplavými vetřelci vždy měly posktynout jistou ochranu.

Opakování z biologie

Komáři patří do čeledi dvoukřídlého hmyzu. Krev teplokrevných živočichů sají pouze samičky, které se krví sice přímo neživí, ale potřebují ji (bílkoviny) k tvorbě vajíček. Hlavním zdrojem potravy je pro komáry květový nektar. Komáři jsou jako přenašeči malárie zodpovědní za veliké množství úmrtí celosvětově. V České republice komáři nemoci nepřenáší.

Komáři jsou obvykle aktivní ve večerních a nočních hodinách. Během dne se spíše schovávají v chladných, vlhkých a tmavších místech. Jejich výskytu svědčí velmi teplé a vlhké počasí s pravidelným deštěm. Samice komárů žijí pouze asi dva měsíce, samci pak pouhých zhruba 10 dnů.

Samička po probudnutí kůže hostitele vstříkne do ranky své sliny, které obsahují speciální analgetickou látku, která zabraňuje hostiteli vnímat bodnutí a sání krve. Po odletu komáří samičky se pak na poškozeném místě následkem přítomnosti této látky utvoří opuchlé a velmi svědivé místo.

V Česku žije asi padesátka komářích druhů, nejvíce je přitahují lužní lesy, okolí vodních toků a vodních ploch. Lidé se ve svých obydlích nejčastěji setkají s komárem pisklavým.

Jan Hubač
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum