Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Jarní rovnodennost: 20. března začíná astronomické jaro!

18:39
19. března 2025

Jarní rovnodennost
20. března začíná astronomické jaro!

winter to spring treeAstronomické jaro letos nastává ve čtvrtek 20. března v 10:01 dopoledne.

Pro meteorology sice začalo jaro již prvního března, astronomové však za právoplatný počátek jara považují až den březnové rovnodennosti. Ta letos připadá na čtvrtek dvacátého března.

O poledne na rovníku máte slunce v nadhlavníku!

Jedná se o magický den, kdy slunce na své pomyslné pouti od jihu k severu překračuje rovník, kde v pravé poledne jeho paprsky dopadají na zemský povrch přesně pod pravým úhlem.

Po jarní rovnodennosti slunce na své pomyslné pouti po zemských rovnoběžkách pokračuje dále k severu, a to až do dne letního slunovatu (letos 21. června), kdy dosáhne obratníku Raka, na nějž v pravé poledne toho dne sluneční paprsky také dopadají pod pravým úhledem.

Obratník Raka leží na zhruba 23,5 stupních severní šířky a je protipólem svého jižního dvojníka - obratníku Kozoroha, který se zase nachází na zhruba 23,5 stupních šířky jižní. Jedná se nejzazší rovnoběžky, kde se sluneční kotouč může mezi slunovraty nacházet přímo v zenitu.

Sluneční energie bude přibývat až do června

U nás se bude délka dne od jarní rovnodennosti prodlužovat ještě celé tři měsíce, zároveň s tím bude také stoupat výška slunce nad obzorem, a tedy poroste i množství energie dopadající na zemský povrch prostřednictvím slunečního záření.

To se projeví i na pokračujícím prohřívání zemského povrchu, které bude pokračovat díky tepelné setrvačnosti pevniny i oceánů přibližně ještě další více než měsíc po letním slunovratu.

Březen nebo září

O jarní rovnodennosti má slunce výšku nad obzorem stejnou jako o rovnodennosti podzimní. Teploty však u nás v březnu bývají výrazně nižší než v září. Zatímco v den podzimní rovnodennosti můžeme ještě v některých letech registrovat letní teploty, v den jarní rovnodennosti není naopak ještě zcela neobvyklý výskyt mrazů a sněhových přeháněk.

Právě kolem rovnodenností se mění délka dne nejrychleji. Nyní, ve druhé polovině března, nám tak každým dnem přibývá denního světla nejrychlejším tempem (jsou to zhruba 3 minuty a 45 sekund/den).

Platí také, že kolem rovnodenností se po západu slunce nejrychleji stmívá, a naopak po jeho východu se ráno nejrychleji rozednívá. V den rovnodennosti totiž slunce ráno vychází přesně na východě a večer zapadá přesně na západě.

Jsou si den i noc v den rovnodennosti skutečně rovny?

Navzdory svému pojmenování netráví slunce nad obzorem v den rovnodennosti přesně 12 hodin. Vzhledem k lomu slunečních paprsků v zemské atmosféře již v den jarní rovnodennosti dělí východ a západ slunce asi 12 hodin a 10 minut.

Přesný čas a datum příchodu astronomického jara se mírně mění každý rok, vzhledem k tomu, že Zemi trvá zhruba 365,25 dne, než oběhne celou svou dráhu kolem Slunce. Proto se také každé čtyři roky (naposledy vloni) musí únoru přidávat devětadvacátý den a nastává takzvaný přestupný rok. Datum jarní rovnodennosti ale nejčastěji připadá na 20. březen.

Sílící jarní slunce a UV indexPsali jsme také

Jan Hubač
Více k tématu
pondělí 12. května 2025

Nepořádek na zahradě

V Maďarsku řádil rarášek
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
úterý 13. května 2025

Texas zasáhla vlna veder

Teploty přes 40 stupňů
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum