Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Historický mráz: 11. února 1929 Česko svíral krutý mráz, slavíme výročí nejnižší naměřené teploty.

11:23
11. února 2024

11. únor
Výročí historicky rekordního mrazu!

V únoru 1929 svíraly střední Evropu historické mrazy.V únoru 1929 svíraly střední Evropu historické mrazy.

Zatímco letos únorové počasí ovládají prakticky jarní teploty, naši předkové touto dobou před 95 lety právě prožívali nejstudenější den, týden, ba dokonce i celý měsíc za dlouhá staletí.

Před 95 lety touto dobou byly teploty až o 50 stupňů nižší!

Právě 11. února 1929 padl absolutní rekord minimální teploty pro celou Českou republiku, tehdy dokonce i celé Československo. Na stanici v obci Litvínovice u Českých Budějovic tehdy naměřili arktických -42,2 °C. A historické, dosud nepřekonané, rekordy padaly na všech tehdy měřících stanicích (bylo jich o poznání méně než dnes). Pod -40 °C ten den spadly teploty také třeba v Třeboni nebo v Opavě. Naše nejstarší měřící stanice Praha- Klementinum to osudové ráno změřila -27,1 °C (a zde to vzhledem k délce měření není rekord, 1. března roku 1785 zde bylo dokonce ještě o půl stupně chladněji). Ten samý den padl také dosud platný rekord pro Slovensko, kdy v obci Víglaš-Pstruša u Zvolena naměřili rovných -41 °C.

Maximální teploty se 11. února roku 1929 pohybovaly na celém území kolem -20 °C. Celý měsíc únor 1929 se řadí mezi ty rekordně nejstudenější nebo minimalně jedny z nejstudenějších měsíců v historii nejen Česka, ale i celé Evropy. Srovnatelně studený už byl třeba ve 20. století jen únor roku 1956. Z dnešního pohledu jsou již podobné teploty jen těžko představitelné.

Letos padají rekordy z opačného konce!Dále doporučujeme

Rekordní mráz však hypoteticky mohl být ještě silnější!

Pojďme si trochu zapolemizovat. Dá se dobře předpokládat, že hypoteticky mohla být rekordní minimální teplota v ten den ještě nižší. Síť měřících stanic byla téměř před sto lety výrazně řidší než dnes a mimo jiné ještě nebyly v provozu automatické měřící stanice v tradičních mrazových kotlinách na Šumavě a v Jizerských horách, kde se i v jinak mrazově nevýrazných zimách objevují teploty kolem -30 °C (například i v loňském mírném únoru).

Je tedy otázkou, kolik stupňů na takových místech bylo reálně právě třeba v některém z rekordních dnů během únoru 1929 nebo únoru 1956.

Jaký bývá měsíc únor?Dále doporučujeme

Zvoní u nás pravým zimám hrana?

Jisté je, že podobně silným mrazům jsme odvykli a dnes by epizoda silně mrazivého počasí s řadou arktických dnů i v nížinách vyvolala značný rozruch.

Překonání absolutního mrazivého rekordu v příštích letech není pravděpodobné, avšak ani ne nemožné. Celkový trend zimního počasí je však celkem jasný - teploty rostou, sněhu ubývá a ubývá i jednotlivých dnů s velice silnými mrazy.

Také letošní zima se dle všeho zařadí po boku těch velice mírných. I přes kratší epizody mrazivého a sněžného počasí skončil jako teplotně nadprůměrný leden i prosinec (ten dokonce poměrně výrazně).

Poslední zimní měsíc, únor, sice ještě nedoběhl ještě ani do své poloviny, přesto na základě dosavadního průběhu počasí i nejbližších výhledů můžeme usuzovat, že z hlediska teplot skončí i tento měsíc velmi pravděpodobně výrazně nad normálem.

Jaké bude počasí v dalších dnech?Psali jsme také
Jan Hubač
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
pátek 9. května 2025

Studené květnové noci

V Jizerských horách téměř -10 stupňů
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum