Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Forsythia aneb zlatý déšť: Co víte o této krásné dřevině?

16:50
3. dubna 2025

Forsythia aneb zlatý déšť
Co víte o této krásné dřevině?

Forsythie im FrühlingKdo by ji neznal - zlatice neboli forzýtie nebo také zlatý déšť.

Keř jménem forsythia známe v češtině častěji pod jménem zlatice, lidově také „zlatý déšť“. Jedná se o nenáročné keře, které časně zjara zdobí české zahrady, parky i ulice. Špatnou zprávou je, že jakkoliv jsou jejich bohatá zlatá kvítka oku lahodící, pro opylovače jsou víceméně nepoužitelná.

Kvetoucí zlatice nám mezi prvními dává jasně vědět, že zima už skončila!

Po dlouhých šedivých zimních měsících patří zlatice mezi jedny z prvních dřevin, které svými květy do naší krajiny vracejí barvy.

Zlatici lze považovat za ozdobný keř, který naše okolí svými květy zkrášluje a oživuje často již během března. Zajímavostí je, že spadá do jedné rodiny třeba s olivovníky, jasany nebo šeříky, které všechny řadíme do čeledi olivovníkovitých.

Rodové jméno forsythia (česky také forzýtie) bylo zlatici uděleno na počest britského botanika Williama Forsytha.

Přezdívka zlatý déšť patří nejen zlatici

Jako zlatý déšt se označuje také keř nebo menší strom jménem štědřenec odvislý - jedná se o prudce jedovatou dřevinu původem z jižní Evropy. Svými nádhernými, jasně žlutými květy zdobí některé naše parky většinou během května.

Forzýtie se svými sytě žlutými květy časně na jaře poutá pozornost opylovačů, protože ti mají podobné jasné barvy spojené s bohatými zdroji potravy. Od zlatice však musí odlétat s nepořízenou, jelikož její květy neprodukují ani pyl ani nektar.

Jednou z mála výjimek je v tomto ohledu odrůda forzýtie jménem Beatrix Farrand, která produkuje pyl a na sklonku léta také nese drobné plody.

Jak se vyvíjí počasí v Česku?Dále doporučujeme

Alternativa zlatice, která potěší i včely?

Pokud se chceme na jaře těšit z estetické, žlutě kvetoucí dřeviny, ale zároveň bychom rádi potěšili i včely, můžeme při volbě nového přírůstku do zahrady sáhnout po stromku jménem dřín obecný.

Dřín obecný patří mezi druhy původní i v teplejších oblastech České republiky. Se svými něžnými žlutými kvítky, které bývají plné nektaru a pylu, časně na jaře vábí všechny opylovače.

Další výhodou dřínů je ten fakt, že na přelomu léta a podzimu na této dřevině dozrávají drobnější načervenalé plody, kterým se říká dřínky.

Dřínky tak trochu svým vzezřením připomínají šípky. Jejich chuť je sladkokyselá, mírně trpká a svíravá. Mohou se jíst přímo - obsahují velké množství důležitých vitaminů a minerálů - ale dá se z nich připravit i lahodný džem. Dřínky také velice chutnají divokému ptactvu.

Jan Hubač
Více k tématu
sobota 3. května 2025

Studená fronta

Občasný déšť, bouřky a ochlazení
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum