Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Cíl EU pro rok 2030: Zvýšení podílu obnovitelné energie

10:25
8. dubna 2023

Cíl EU pro rok 2030
Zvýšení podílu obnovitelné energie

Solarpaneele mit blauem HimmelTaké Česká republika si prošla svým "solárním boomem". Fotovoltaické systémy přeměňují sluneční energii na elektřinu.

Nejvýznamnější orgány EU se dohodly na nových cílech v zákoně o rozšiřování podílu obnovitelné energie. Do roku 2030 by měl podíl obnovitelných zdrojů energie tvořit až 42,5 %. To má vliv i na energetický trh v České republice.

Zákon o rozšíření významu obnovitelných zdrojů energie je v současnosti ústředním nástrojem Evropské unie (EU) v boji proti klimatickým změnám vyvolávaných antropogenní činností. Zákon má mimo jiné stanovit podíl obnovitelných zdrojů energie na celkové spotřebě energie v celé EU do budoucna.

Na konci března tohoto roku se Evropská rada a Evropský parlament dohodly na novém, ambiciózním cíli. Zatímco v roce 2021 byl v EU průměrný podíl energie získané z obnovitelných zdrojů 21,8 %, do roku 2030 má být tato kvóta zvýšena na 42,5 %.

Zachrání nás "větrníky"?

V České republice je v současnosti méně než 20 % spotřebované energie získáváno z obnovitelných zdrojů. To je v rámci EU podprůměrná hodnota. K dosažení nově vydaného cíle nás tak čeká kus náročné cesty.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat
Hrubý podíl konečné spotřeby energie z obnovitelných zdrojů na úrovni EU dosáhl v roce 2021 21,8 %.

Možnosti vodní energie a energie z biomasy jsou na našem území, podobně jako třeba v Rakousku, téměř vyčerpány. Česko se proto musí spoléhat zejména na větrnou energii a fotovoltaiku.

Role jaderné energie a biomasy

Zákon o rozšiřování obnovitelných zdrojů energie se však zabývá i úlohou jednotlivých zdrojů energie a tím, do jaké míry je lze započítat mezi „obnovitelné“. Důležitým bodem jednání zde proto také byl samozřejmě status jaderné energetiky a energie biomasy.

V několika členských zemích, včetně Rakouska, bylo například téma jaderné energetiky vždy vnímáno velmi kriticky. Její status jako „čistého“ zdroje energie je tak celkově považován za sporný. Evropská unie také definuje biomasu jako čistý, obnovitelný zdroj energie. Biomasa je organický materiál rostlinného nebo živočišného původu, který lze využít jako palivo.

Právě Rakousko například také prosazovalo, aby se i dřevo nadále považovalo za obnovitelný zdroj energie. Ekologické organizace jsou k tomu obzvláště kritické, protože využívání dřeva k výrobě energie by mohlo mít značně negativní dopad na dodatečné mýcení lesů, které vážou oxid uhličitý a zachovávají biologickou rozmanitost.

V České republice připadá největší podíl vyrobené energie na uhelné elektrárny (přes 40%) a jaderné elektrárny (zhruba 36%).

Jan Hubač
mit Material der APA
Více k tématu
pátek 2. května 2025

Téměř tropické teploty

Část Evropy stihla jarní vlna horka
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum