Počasí & Radar
Úvodní stránka / Zprávy o počasí /

Boj se šneky: Tipy jak ochránit vaši zahradu

15:00
4. srpna 2023

Zahradní škůdci
Jak ochránit zahradu před slimáky

hlemyzdi

Aktuální deštivé počasí dodává našim záhonům a trávníkům tolik potřebnou vláhu. Mokro ale přitahuje různé šneky, hlemýždě a slimáky, jenž dokážou na zahradě nadělat pořádnou paseku.

Tito nezvaní návštěvníci jsou na našich zahradách právě proto, aby pilně hledali potravu. Tiše se plazí a napadají pečlivě udržované okrasné rostliny a zeleninu.

Aby zahradníci zabránili nočním nájezdům škůdců, vymýšlejí nejrůznější triky.

Zde se dozvíte, jakými domácími prostředky můžete bojovat proti slimákům na vaší zahradě a chránit tak vaše rostliny před hladovými vetřelci, a to bez použití chemie a soli, která poškozuje půdu a následně kvůli ní mohou uhynout i rostliny.

10 užitečných tipů na ochranu zahrady před slimáky:

  • Šneci se o své potomky starají koncem léta a na podzim. Je nutné najít a odstranit jejich vajíčka. Zahrádkáři je často nachází pod květináči, sudy s vodou, ve spárách, štěrbinách, dutinách v zemi a pod uvolněnými kameny.
  • Pravidelná péče o půdu může také omezit výskyt hlemýžďů. Zemina musí být jemně drobivá a bez skulin, ve kterých by se mohli mladí plži schovat. Aby byla konzistence povrchu jemnější, lze použít trochu písku nebo kompost.
  • Na podzim je lepší se vyhnout rozkopávání záhonů. Vznikne tak méně dutin, které by slimáci použili ke kladení vajíček.
  • Je vhodné mít zahradu v blízkosti přírody, jelikož přirozeně umístěné záhony přilákají do vašeho zeleného ráje přírodní pomocníky, jako jsou ježci, ropuchy a špačci.
  • Vyvýšené umístění rostlin představuje pro plazy další překážku a nabízí úlevu pro zahradníky, protože jim to umožňuje pracovat ve vzpřímené poloze a nenamáhat si zbytečně záda.
  • Záhon by měl být na slunném místě. Plzáci totiž nesnáší sucho a přímý sluneční svit, protože vysouší jejich tělo.
  • Šneci nejsou příliš vybíraví, pokud jde o výběr obživy. Mezi jejich oblíbenou potravu však nepatří špenát, červená řepa, rajčata, cibule nebo ředkvičky.
  • Plži se vyhýbají celé řadě bylinek. Patří mezi ně například rozmarýn, tymián, saturejka, máta nebo heřmánek. Ty mohou kolem zahrad působit jako odstrašující prostředek, stejně jako toxiny obsažené v náprstníku, konvalince a pivoňkách. Ideální je také posypání okolí záhonu kávovou sedlinou, která tvoří pro šneky bariéru.
  • Doporučuje se také zalévání v ranních hodinách. Po vlhké zemi se plži pohybují rychleji a snadněji než na suchu. V létě je lepší zahradu zavlažit brzy ráno, aby škůdci neměli na nočních nájezdech lehký pohyb.
  • Mulčování přispívá k úrodnosti půdy a v létě zabraňuje jejímu vysychání. Mulč z kůry však vytváří ochrannou vrstvu, pod kterou se slimáci cítí velmi pohodlně. Naopak vrstva vyrobená z nasekané dřevěné štěpky je pro slimáky nežádoucí.

Víte, že...?

Šneci nedokážou aktivně regulovat svoji vlhkostní rovnováhu a jsou silně závislé na vlhku zvenčí. Proto opouštějí úkryt pouze v noci nebo po vydatném dešti. Mokrá země chrání šneka před vysušením, ale především usnadňuje jeho pohyb.

Miloslav Roháček
Více k tématu
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
středa 14. května 2025

Závěr týdne

Ochlazení doprovodí i silnější vítr
úterý 13. května 2025

Texas zasáhla vlna veder

Teploty přes 40 stupňů
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum