Úvodní stránka / Redakční tipy /

Zhodnocení uplynulé zimy: Jaká byla letos zima z hlediska počasí?

14:59
4. března 2023

Zhodnocení uplynulé zimy
Jaká byla letos zima z hlediska počasí?

winterLetošní zima příliš sněhu nepřinesla ani na hory

Tento týden jsme již naplno vstoupili do meteorologického jara. Nastala tak tedy ta správná chvíle ohlédnout se za právě uplynulou zimou. Jak si na tom letošní zima stála z hlediska počasí?

Tepleji než je běžné

Nebude asi velkým překvapením informace, že teplotně dopadla letošní zima jako značně nadprůměrná. Teplotně průměrný byl jen prosinec, a to hlavně díky mrazivé druhé prosincové dekádě. Tehdy se ve studeném severovýchodním proudění i v nížinách držely maximální teploty kolem -5 °C, většinu našeho území včetně hlavního města navíc pokrývala sněhová pokrývka. Na severovýchodě Moravy a ve Slezsku se dokonce během velmi krátké doby i v nižších polohách nahromadilo až kolem 40 cm sněhu. Zimě však nebylo souzeno dlouhého trvání, ještě před Vánoci se stihlo výrazně oteplit, poslední prosincová dekáda pak nesla vesměs jarní charakter s teplotami často přesahujícími 10 °C. Rekordně teplý byl závěr roku, na mnoha místech jsme zaznamenali nejteplejší Silvestr v historii. Zejména v Čechách teploty hojně překračovaly i 18 °C.

Jaro na přelomu roků

Rekordní teplo mělo pokračování i na Nový rok. Hned pár hodin po půlnoci byla na stanici ve slezském Javorníku zaznamenána nejvyšší lednová teplota v historii pro celou Českou republiku, do 20 °C zde chybělo jen několik desetin. Prvního ledna ještě přesahovaly teploty 18 °C v několika nejteplejších lokalitách. Zimní jaro však pokračovalo vesměs po celou první polovinu měsíce ledna. Teploty často přesahovaly 10 °C a mráz se nevyskytoval ani v noci. Teploty se udržovaly nad nulou i na horách, sněhu bylo jen velmi málo i v nejvyšších horských polohách.

Leden mezi nejteplejšími v historii

Ve druhé polovině ledna se teploty mírně srovnaly, přesto zůstavaly vesměs nad nulou a slabý mráz byl zaznamenáván jen v noci. Na mnoha místech za celý leden nepoklesla teplota pod -4 °C, což je teplota, která se každoročně objevuje i v měsících, jako je duben nebo listopad. Na většině našeho území se leden probojoval mezi pět nejteplejších lednů v historii měření. Srážek přinesl první měsíc v roce více na východ našeho území. Z hlediska slunečního svitu byly měsíce prosinec i leden podprůměrné. Často se totiž vyskytovaly teplotní inverze doprovázené mlhami nebo nízkou oblačností, případně západní oceánské proudění s velkým množstvím oblačnosti.

Ani únor zimou příliš nenadchnul

Tepleji, než je obvyklé, bylo také v únoru. Na přelomu ledna a února panovalo ve svižném severozápadním oceánském proudění zejména na horách srážkově velmi bohaté období, ńa horách díky tomu napadlo velké množství sněhu a dorovnal se tak částečně deficit z předchozích týdnů. Únor byl na horách srážkově nadprůměrný, v nížinách vesměs průměrný. Průměrné bylo i množství slunečného svitu, jeho množství ale v nižších polohách snižoval opět výskyt mlh a nízké oblačnosti v oblastech vysokého tlaku vzduchu.

-30 stupňů na Šumavě

Na přelomu první a druhé únorové dekády se pod nadvládou severovýchodního proudění vyskytlo několik mrazivých dnů, kdy teploty zůstávaly po celý den pod nulou i v nížinách a za jasných nocí padaly až k -10 °C. Právě v tomto období, konkrétně 6. února, byla na Šumavě zaznamenána nejnižší teplota této zimy, necelých -30 °C.

Zahanbí březen předchozí zimní měsíce?

Z hlediska projevů zimního počasí nasadila letošní zima laťku velmi nízko a může se tak i stát, že na některá místa přinese nejvíce sněhu nebo nejnižší teploty až březen. Není to sice úplně běžné, ale také ne zcela mimořádné. Ostatně právě v březnu byla na mnoha místech, včetně nížin, registrována v roce 1970 nevyšší sněhová pokrývka v historii (kolem půl metru třeba i na okrajích Prahy). A prvního března roku 1785 bylo třeba na naší nejdéle měřící stanici v Praze-Klementinu zaznamenáno absolutní teplotní minimum za celou dobu měření, a sice -27,6 °C.

Redakce Počasí & Radar
Více k tématu
sobota 19. července 2025

Naměříme až 34 °C

Horko utne pondělní studená fronta
pondělí 21. července 2025

Teploty přes 30 stupňů

Skandinávii postihla vlna veder
Ve středu se zejména jih Česka ocitá pod částečným vlivem výběžku vyššího tlaku vzduchu. Na severu našeho území naopak místy panuje až oblačno vlivem oblasti nízkého tlaku vzduchu se středem nad Baltským mořem. Naše území nadále setrvává v o něco chaldnějším oceánském proudění.
středa 23. července 2025

Středa slunečnější

Ve čtvrtek oblačnosti a srážek přibyde
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
neděle 29. června 2025

Tepelná kupole

Do Evropy míří vlna veder
čtvrtek 3. července 2025

Zápach a zákal

Kouř z požáru doputoval do Čech
středa 16. července 2025

Zničené střechy

V Rakousku mají podezření na tornádo
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum | Prohlášení o přístupnosti