Úvodní stránka / Redakční tipy /

Vzácná příležitost: Můžeme se těšit na „modrý superúplněk“!

10:41
19. srpna 2024

Vzácná příležitost
Můžeme se těšit na „modrý superúplněk“!

supermoonLetos v srpnu se můžeme těšit na takzvaný „modrý superúplněk“!

V pondělí 19. srpna ve 20 hodin a 25 minut nastává letošní srpnový úplněk, tentokrát ve znamení Vodnáře. A nejedná se o jen tak ledajaký úplněk, můžeme se těšit na „modrý superúplněk“!

Srpnový úplněk se bude jevit mírně větší

Protože se během úplňku bude Měsíc vzhledem k Zemi na své oběžné dráze bude nacházet v takzvaném perigeu (tedy přízemí, bodě na oběžné dráze Měsíce nejblíže Zemi), můžeme ho označit jako „superúplněk“. Úplňkový měsíc se nám tak bude při pohledu ze Země jevit nepatrně větší.

Astronomové rozdíl ve zdánlivé velikosti nastávajícího úplňku přirovnávají k rozdílu ve velikosti, který naše oči vnímají při pohledu na padesátikorunovou minci („superúplněk“) a dvacetikorunovou minci (standardní úplněk) ze vzdálenosti tří metrů.

Velice vzácná příležitost modrého superúplňku!

A jak si nastávající úplněk vysloužil přízvisko modrý ? Spíše než zbarvení úplňku tato barevná přezdívka odráží vzácnost situace, kdy během astronomického léta stihnou nastat čtyři úplňky (obvyklé jsou tři). Právě třetí z úplňků pak v takovém případě označujeme jako modrý. Poslední úplněk astronomického léta letos nastává 18. září.

Relativní vzácnost výskytu čtyř úplňků v jednom ročním období (nebo také v případě výskytu dvou úplňku v jednom kalendářním měsíci) se odráží v anglickém rčení vyjadřujícím vzácnost či zřídkavost „once in a blue moon“ - čili „jednou za modrý měsíc“. V češtině místo toho používáme spíše rčení „jednou za uherský rok“.

Původ tohoto barevného přízviska takového úplňku není úplně jasný, ale se zabarvením či odstínem zářícího měsíce nemá co do činění. Naopak zabarvení, které u měsíce v úplňku budeme moci spíše pozorovat, bude jemně načervenalé. To bude dané zeslabením měsíčního svitu při dlouhém průchodu světla zemskou atmosférou, zejména krátce po východu a krátce před západem měsíce.

Jak se nám bude modrý superúplněk pozorovat?

Během noci na úterý by u nás měla panovat nejčastěji polojasná až oblačná obloha, na severovýchodě území až zataženo a ojediněle i se slabým deštěm. Nejlepší šance na pozorování úplňku budou panovat v severozápadní polovině Čech, kde naopak místy převáží až skoro jasno. Teploty do ranních hodin poklesnou nejčastěji mezi 18 až 12 stupňů.

Měsíc v pondělí večer výchazí kolem půl deváté.

V srpnu příchází i krásné PerseidyPsali jsme také
Jan Hubač
Více k tématu
aummersolstice
pátek 20. června 2025

Nejdelší den v roce

V sobotu začíná astronomické léto!
úterý 17. června 2025

Tropické teploty

Středa se stane nejteplejším dnem týdne
středa 18. června 2025

Slabá studená fronta

Ve čtvrtek se v Česku mírně ochladí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
pondělí 2. června 2025

Podrobné informace

Pondělní bouřky: Analýza situace
čtvrtek 22. května 2025

Zajímavosti z oblohy

Cesta k vesmírné laguně
středa 14. května 2025

Rozsáhlé škody

Brazílii zasáhly silné bouře a tornáda
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum