Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Vzácná podívaná: Hybridní zatmění Slunce nad Austrálií

18:51
20. dubna 2023

Vzácná podívaná
Hybridní zatmění Slunce nad Austrálií

Totale Sonnenfinsternis in Exmouth Diese Fotokombination, von Osttimor aus gesehen, zeigt, wie der Neumond sich vor die Sonne schiebt.Hobbyastronomen versammeln sich mit optischen Geräten an einem BeobachtungsortPaar beobachtetJakarta SonnenfinsternisDie Silhouette eines Vogels ist während der hybriden Sonnenfinsternis im Osten der Insel Java zu sehen.In Jakarta tragen Zuschauer des Spektakels Schutzbrillen. Über Sumatra ist bereits mehr als ein Viertel der maximalen Finsternisdauer vergangen.Andere benutzen ein Teleskop, um die Sonnenfinsternis zu beobachten. Die Linse ist mit einem Schutzfilter versehen.Die Silhouette einer Minarettspitze ist zu sehen.Das beeindruckende Schauspiel ist in Osttimor gut zu verfolgen.Der Höhepunkt der Sonnenfinsternis ist über Osttimor überschritten.
1/12
Hybridní zatmění Slunce uchvátilo davy lidí od Indonésie a Austrálie až po ostrovy v Jižních mořích. Zatmění Slunce na severozápadě Austrálie trvalo asi minutu. - © dpa

Zatmění Slunce ve čtvrtek 20. dubna zastihlo velkou část Austrálie a Oceánie. Tentokrát se jednalo o zvláště vzácné „hybridní“ zatmění. Došlo ke kombinaci jak takzvaného prstencového, tak i celkového zatmění.

Na druhém konci světa se ve čtvrtek odehrálo zatmění Slunce. Setkaly se přitom obzvláště vzácné jevy: Zatmění nad Indickým oceánem mělo zpočátku prstencový tvar, ale po krátké době se stalo úplným, aby se krátce před svým koncem nad Pacifikem opět změnilo v prstencové zatmění.

Astronomové označují tento zvláště vzácný projev jako „hybridní“ zatmění Slunce. Které oblasti Země byly zastíněny Měsícem, lze snadno pochopit v animaci NASA:

Animace čtvrtečního zatmění Slunce nad jižní polokoulí.

Podívaná byla obzvláště dobře vidět na extrémním severozápadě Austrálie, kde fáze celkového zatmění trvala něco málo přes minutu. Úplné zatmění Slunce Měsícem bylo viditelné také v některých částech Indonésie. Většina území Austrálie a Oceánie však viděla jen částečné zatmění Slunce.

Několik živých přenosů i na internetu

Ačkoliv událost nebyla pozorovatelná z Evropy, lidé, kteří si ráno přivstali, mohli sledovat zatmění i online. Od 3:30 středoevropského letního času (SELČ) probíhaly na YouTube různé živé přenosy. Následující ukazuje zatmění Slunce v severozápadní Austrálii (největší zatmění v 5:30 SELČ).

Kulminace úplného zatmění bylo dosaženo v 06:16 SELČ v Timorském moři u severního pobřeží Austrálie, kde úplné zatmění trvalo 1 minutu a 16 sekund.

K „hybridnímu“ zatmění Slunce dochází pouze tehdy, když je Měsíc dostatečně daleko od Země, takže může jen stěží zakrýt Slunce v centrálních oblastech zemského povrchu zakřivených směrem k němu.

Zároveň jsou však oblasti na okraji zeměkoule, kde dochází k východu a západu Slunce, příliš daleko od Měsíce, takže jeho zdánlivý průměr je o něco menší než průměr slunce, které má být zakryto. Zatmění se tam tedy nemůže jevit jako úplné, ale pouze ve tvaru prstenu.

Výjimečně vzácná podívaná

Oba typy zatmění Slunce tedy v tomto velmi zvláštním případě nastávají jeden po druhém. Začínají ve tvaru prstence, směrem ke středu zatmění se stávají úplnými a pak opět končí ve tvaru prstenu. Hybridní zatmění Slunce se proto také nazývá „prstencově-úplné“.

Taková zatmění se vyskytují velmi zřídka. Z celkového počtu 224 zatmění Slunce na celém světě v tomto století je jich 77 částečných, 72 prstencových, 68 úplných a pouze 7 hybridních.

Jan Hubač
Více k tématu
sobota 3. května 2025

Sobotní bouřky

Kde dnes zabouří?
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
pondělí 5. května 2025

Chladné severní proudění

V Česku bude pokračovat chladné počasí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum