Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Výpravy za jarními květy: Příroda letos rozkvétá výrazně dříve, někde má až měsíční náskok.

20:54
21. března 2024

Výpravy za jarními květy
Příroda letos rozkvétá výrazně dříve

slivonspendlikNa některých místech již kvetou také slivoně špendlíky.

Po nejteplejším únoru v historii měření pokračuje v Česku i březen teplotně výrazně nadprůměrným počasím. Taková situace na přelomu zimy a jara samozřejmě výrazně zrychluje probouzení vegetace. V současnosti pozorujeme u jednotlivých rostlinných druhů náskok asi tří až pěti týdnů.

Délka dne a teploty v hlavní roli

Na jarní rozvoj vegetace mají vliv dva hlavní faktory, a sice délka dne a teplota. Do hry však vstupují, ačkoliv v již menší míře, i další faktory, jakými jsou například obsah vlhkosti v půdě nebo množství slunečního svitu. A protože průběh délky dne je každý rok stejný, nejvýraznější rozdíly v probouzení jarní přírody lze připsat na vrub právě rozdílným teplotám v jednotlivých letech.

Náskok jarní přírody je letos mimořádný

V případě letošního roku, po velmi teplé zimě (únor byl dokonce nejteplejší v historii měření) a dosud i teplotně nadprůměrných prvních třech březnových týdnech, dochází k jarnímu rozpuku vegetace nebývale brzy.

Ve dnech kolem jarní rovnodennosti se letos v nižších polohách můžeme těšit z již značně se zelenajících trávníků s fialkami, podběly, prvosenkami, sedmikráskami, objevují se dokonce i první pampelišky.

Při toulkách po zahradách či parcích můžete spatřit i prvosenku jarní - petrklíč.Jarní kráska - jaterník podléškaJiž na dálku se prozradí svou jemnou, ale velmi pronikavou vůní, která se propsala i do jejího druhového jména. Fialka vonná.Nádherný koniklec červený s pilným opylovačem.Mandloně letos v zahradách pod vrchem Petřín v české metropoli vykvetly rekordně brzy. Fotografie pochází z 29. února 2024.
1/5
Při toulkách po zahradách či parcích můžete spatřit i prvosenku jarní - petrklíč.

Kvetou i některé dřeviny - někde se již na konci února objevila typická žlutá kvítka zlatice převislé (zlatý déšť). V nejteplejších oblastech rovněž již déle než týden kvete slivoň špendlík, meruňka či mandloň.

V případě některých jiných dřevin se objevují květy sice méně vizuálně výrazné, zato však plné pylu. Mezi všemi jmenujme jako typické zástupce vrbu jívu (kočičky), břízu bělokorou nebo habr obecný.

Co je to fenologie?

Fenologie je vědní disciplína zkoumající vztahy mezi průběhem základních životních projevů (fenologických fází) u vitálních živých organismů v závislosti na průběhu počasí a klimatu. Zkoumané organismy mohou být živočišné druhy (zoofenologie) nebo rostlinné druhy (fytofenologie).

Květy v ohrožení

Takto brzký nástup kvetoucích fází představuje problém zejména vzhledem k nestálosti jarního počasí. I když se totiž teploty celkově zvyšují a většinou se pohybují nad dlouhodobým průměrem, na konci března ani později během dubna a května není možné vyloučit krátkodobý návrat výrazně nižších teplot.

Jaké nás čeká počasí?Dále doporučujeme

Navíc dlouhodobější trend ve vývoji jarního počasí naznačuje, že i přes značný nárůst průměrných teplot neklesá četnost pozdně jarních ranních mrazíků. I jediná noc s minimální teplotou kolem -4 °C přitom může značnou část květů poškodit nebo je i zcela zničit.

Sledujte s námi vývoj teplotPsali jsme také
Jan Hubač
Více k tématu
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
středa 7. května 2025

Chladné květnové dny

Středeční ráno bylo ojediněle i mrazivé
pátek 9. května 2025

Studené květnové noci

V Jizerských horách téměř -10 stupňů
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum