Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Výpravy za jarními květy: Jaro letos začíná výrazně dříve, někde má příroda náskok i tři týdny.

11:09
25. března 2023

Výpravy za jarními květy
Jaro letos začíná výrazně dříve

slivonspendlikNa některých místech již začínají kvést slivoně špendlíky.

Teplé počasí, které má poslední dobou výrazně navrch, pořádně popohnalo nástup jara. V současných dnech pozorujeme rychlejší vývoj vegetace na většině našeho území, v průměru má vývoj náskok asi o dva týdny. Venku teď tak vidíme to, co bychom normálně viděli až kolem poloviny dubna.

Délka dne a teploty v hlavní roli

Na rozvoj vegetace mají vliv dva hlavní faktory, a sice délka dne a teplota. Do hry vstupují, ačkoliv v již menší míře, i další faktory, jakými jsou například obsah vlhkosti v půdě nebo délka slunečního svitu. A protože průběh délky dne je každý rok stejný, nejvýraznější rozdíly v probouzení jarní přírody lze připsat na vrub právě rozdílným teplotám v jednotlivých letech.

A protože letos svědčíme vesměs nadprůměrným teplotám, probouzení přírody nastává časněji. V současné době můžeme v nižších polohách pozorovat zejména již značně se zelenající trávníky s fialkami, prvosenkami, sedmikráskami i jinými druhy, rašící lístky u drobnějších keřů, kvetoucí zlatici převislou (zlatý déšť) nebo náběh na květ u slivoně špendlíku. Nejdále situace došla na jižní Moravě, kde jsou jednak relativně nejvyšší teplotní normály a jaro sem obvykle přichází dříve než do zbytku republiky a navíc letos je rozdíl jižní Moravy oproti zbytku republiky ještě větší. Naše země se totiž toto jaro často nachází na rozhraní mezi chladnějším vzduchem na severozápadě a teplejším vzduchem na jihovýchodě, kam právě často spadá jižní Morava. Koneckonců právě ve čtvrtek 23. března na jižní Moravě teploty přesahovaly 22 stupňů.

Subtropický jih Moravy

Právě ve zmíněném regionu jižní Moravy má vegetace náskok i více než dva týdny. Kvetou meruňky a mandloně, zaznamenáno bylo dokonce rašení habrů, a to nejdříve v historii fenologických pozorování, která u Břeclavi sahá přes 70 let. Situace zůtává normální jen v horských polohách, kde se příroda ještě "nestačila probudit". Ačkoliv i na horách jsou teploty často nadprůměrné, dosud byla většina z tohoto tepla využita pouze k tání sněhu.

Co je to fenologie?

Fenologie je vědní disciplína zkoumající vztahy mezi průběhem základních životních projevů (fenologických fází) u vitálních živých organismů v závislosti na průběhu počasí a klimatu. Zkoumané organismy mohou být živočišné druhy (zoofenologie) nebo rostlinné druhy (fytofenologie).

Květy v ohrožení

Takto brzký nástup kvetoucích fází představuje problém zejména vzhledem k nestálosti jarního počasí. I když se totiž teploty celkově zvyšují a většinou se pohybují nad dlouhodobým průměrem, na konci března ani později není možné vyloučit krátkodobý návrat výrazně nižších teplot. Navíc dlouhodobější trend ve vývoji jarního počasí naznačuje, že i přes značný nárůst průměrných teplot neklesá četnost pozdních ranních mrazíků. I jediná noc s minimální teplotou kolem -4 °C přitom může zničit nebo poškodit značnou část květů. A právě takové noční teploty čekáme i příští týden při vpádu studeného vzduchu od severu. Mrazivé teploty se přitom mohou vrátit i později v dubnu nebo dokonce i v květnu.

Jan Hubač
Více k tématu
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
pátek 2. května 2025

Téměř tropické teploty

Část Evropy stihla jarní vlna horka
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
pátek 2. května 2025

Pozdrav ze Sahary

Nad Česko opět směřuje pouštní prach
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum