Úvodní stránka / Redakční tipy /

V některých vodních plochách na plavce číhají paraziti, kteří se zavrtávají pod kůži

14:00
17. srpna 2023

Svědivá vyrážka
Plavce v rybnících ohrožují cerkárie

plz© Miloslav Roháček

Spousta lidí v horkém letním počasí vyráží k vodě. Někteří míří k moři, ale hodně lidí si vystačí s tuzemskými přírodními koupališti, jezery nebo rybníky. V některých nádržích však mohou na plavce číhat drobní červi, neboli larvy ptačích motolic - cerkárie, které se zavrtají lidem pod kůži a způsobí svědivou vyrážku.

Člověk je nevhodný cílový hostitel

Z trusu kachen nebo labutí se do vodní plochy uvolňují zárodky cerkárií, které pokračují ve vývoji na těle vodních plžů. Z nich se následně uvolňují opět do vody, kde hledají svého vhodného ptačího hostitele. Během toho cerkárie ,,omylem" narazí na člověka, do něj proniknou přes kůži, ale přes bariéru nemohou postoupit dále do těla a svůj vývojový cyklus tak dokončit.

Náš imunitní systém parazita ihned detekuje, zlikviduje a ten poté pod pokožkou odumře. Na těle se to projeví kožní alergickou reakcí ve formě silně svědivých pupínků v místě průniku cerkárií.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat

Hojení pupínků nelze urychlit

Nemoc, kterou larvy motolic způsobují se nazývá cerkáriová dermatitida. Vyrážka obvykle sama ustoupí během tří dnů. Dermatitida není pro lidi nijak nebezpečná, ale je velmi nepříjemná a neexistuje na ni cílená léčba. Podrážděnou pokožku lze ošetřit podáním tišících mastí a antihistaminik, tedy léků tlumících alergické reakce a svědění.

Mohou se vyskytovat i v čisté vodě

Výskyt cerkárií nesouvisí s průhledností vody. Počet larev je přímo vázaný na výskyt mezihostitelských plžů. Jednoduše se dá říci, že čím více vodních šneků se ve vodě nachází, tím spíše hrozí napadení lidí tímto parazitem. S červy se můžeme ve větším množství setkat ve stinných místech, především v okolí rákosí na okraji rybníků.

Ochrana před svědivou vyrážkou

Neexistuje žádný způsob, jak průniku parazita do kůže při koupání v přírodních nádržích zcela zabránit. Pomáhá namazání opalovacím krémem, jelikož cerkárie mají pak problém přes mastnou vrstvu projít a tím se riziko dermatitidy značně snižuje. Také je vhodné se po každém koupání otřít suchým ručníkem, kterým z těla odstraníme larvy, které ještě nestihly proniknout pod pokožku.

Doporučujeme sledovat stránky krajských hygienických stanic, kde lidé naleznou aktuální informace o kvalitě rekreačních vod.

Miloslav Roháček
Více k tématu
tropical
středa 2. července 2025

Tip na letní rekreaci

Objevte krajinu Lužických jezer
úterý 1. července 2025

Horká středa

Odpoledne naměříme i přes 35 °C!
pátek 4. července 2025

Víkendové počasí

Na víkend se vrátí tropické teploty
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
neděle 29. června 2025

Tepelná kupole

Do Evropy míří vlna veder
pondělí 16. června 2025

Astronomické zajímavosti

Období bez skutečných nocí
úterý 17. června 2025

Poničené kempy

Přes Istrii se prohnaly silné bouřky
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum | Prohlášení o přístupnosti