Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Trable v ráji: Některé středomořské ostrovy úpí suchem

21:45
13. března 2024

Trable v ráji
Některé středomořské ostrovy úpí suchem

Church in drought-hit lakeVe španělském Katalánsku sucho odkrylo kostel na dně vodního rezervoáru Sau. - © picture alliance

Některé z oblíbených dovolenkových destinací, například španělské ostrovy Ibiza nebo Tenerife, trápí závažné sucho. Jak zde momentálně vypadá situace?

Netýká se to však jen výše zmíněných ostrovů, přesto právě Ibiza i Tenerife se zdají být těmi nejkřiklavějšími případy aktuálně panujícího sucha v některých oblastech Středomoří. Již během února vyhlásilo stav nouze celé Katálansko, které je součástí pevninského Španělska.

Zatímco Česko má za sebou historicky nejdeštivější zimu, některé regiony ve Středomoří čelily během uplynulé zimy nebývale suchému počasí. Začátkem března stav nouze vzhledem k extrémnímu suchu vyhlásili také na jednom z Kanárských ostrovů, Tenerife. Muselo být přistoupeno i k opatřením, která omezují spotřebu pitné vody.

Satellite image showing impact of drought from February 2023 to March 2024.Satellite imagery showing drought in TenerifeSatellite image of filled reservoirDry reservoir
1/4
Satelitní snímky španělských ostrovů Ibiza a Formentera, které byly pořízeny s odstupem jednoho roku, ukazují dopad sucha na stav místní vegetace. - © European Union, Copernicus Sentinel-2 imagery

Série srovnávacích satelitních obrázků ve fotogalerii výše názorně dokumentuje, jak ostrovní vegetace trpí nedostatkem deště. Problémem je, že v podmínkách středomořského klimatu se příroda spoléhá na příchod vláhy právě v průběhu zimních měsíců, během nichž zde spadne většina z celkového ročního srážkového úhrnu.

Nedostatek vody začíná mít dopad také na místní zemědělce, podnikatele a celkovou ekonomiku. Například ostrov Tenerife nedisponuje žádnými řekami a při dodávce pitné vody se tak musí spoléhat jen na několik málo (nyní vysychajících) nádrží a na podzemní vodu. Zdroje vody však rychle ubývají.

Za jednu z mála světlých stránek takového sucha lze považovat tu skutečnost, že ustupující vodní hladina ve vodních nádržích či jezerech odkrývá některé dávno zapomenuté poklady. Tak jako se to stalo například v roce 2023 v suchem sužovaném italském regionu pod Alpami, kde vysychající Gardské jezero odhalilo dávno zapomenutou stezku k ostrůvku jménem San Biagio, který je obvykle přístupný jen prostřednictvím lodě.

Jak již bylo řečeno, oblasti se středmořským klimatem se vyznačují podnebím, které je charakteristické srážkovým režimem s maximem srážek soustředěným na období pozdního podzimu a zimy. S postupujícím jarem tak klesá pravděpodobnost příchodu vydatnějších deštů, které chyběly v zimě. Situace se zde tak bude s rostoucími teplotami pravděpodobně dále zhoršovat.

Jak horké bude letošní léto?Psali jsme také
Jan Hubač
Více k tématu
pátek 9. května 2025

Studené květnové noci

V Jizerských horách téměř -10 stupňů
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
pondělí 12. května 2025

Květnový úplněk přichází!

Přezdívá se mu také „květinový“
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum