Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Sucho vystrkuje drápky: Nejhorší situace je na severozápadě Čech

14:32
29. května 2023

Sucho vystrkuje drápky
Nejhorší situace je na severozápadě Čech

fire_alertStřed a severozápad Čech již trpí suchem a panuje zde zvýšené riziko vzniku požárů.

Posledních několik dnů vládne na obloze převážně jasná obloha zcela beze srážek. Tento stav má navíc přetrvávat i počátkem června. Některé oblasti naší země, které nebyly v takové míře zasaženy květnovými srážkami, tak již nyní čelí nástupu sucha.

Středmořské tlakové níže, které v krátkém sledu těsně za sebou zastihly zejména jihovýchodní polovinu Česka, byly následovány studenou frontou na počátku třetího květnového týdne. Tato studená fronta ukončila sérii prvních letních dnů v tomto roce na našem území. Na frontě se vytvářely v odpoledních hodinách silné přeháňky a bouřky, které však opět zasáhly spíše jih a jihovýchod naší země, i když ne souvisle.

Suchý květen na severozápadě

Zejména střední, západní a severozápadní Čechy prožily velmi suchý kěten. Na některých místech v těchto oblastech za celý měsíc květen spadlo i pouhých 10 mm deště, což odpovídá zhruba pouhé jedné šestině nebo sedmině (!) průměrného květnového úhrnu.

Dosud většímu rozvoji sucha v těchto oblastech bránilo chladnější a méně slunečné jaro. Navíc předchozí jarní měsíce byly relativně vlhké na většině našeho území. S nástupem stabilního slunečného počasí tlakové výše na závěr května však vláhy v půdě rychle ubývá.

Vysoký výpar

Výpar je nyní přitom velmi vysoký. Slunce má nyní, méně než měsíc před letním slunovratem, vysokou energii a při jasné obloze svítí až 16 hodin denně. Během denních hodin většinou fouká vytrvalý mírný vítr, který výpar umocňuje. V prvních červnových dnech mají navíc teploty růst až k hodnotám nad 25 stupňů. Vysoké nároky na půdní vláhu má i vegetace, která je nyní ve svém největším rozpuku.

Situace ještě není nikde vysloveně závažná, v severozápadní polovině Čech však již nyní při slunečném a teplém počasí hrozí výskyt požárů. Rozdělávání ohně ve volné přírodě, či odhození nedopalku, tak nyní může mít opravdu fatální následky. Plošné a vydatné srážky pro celé naše území ve výhledu naneštěstí stále nejsou - tlakové výše, které přinášejí bezoblačné stabilní počasí, bývají velmi vytrvalé a oblasti vysokého tlaku vzduchu mají tendenci se stále obnovovat.

Proč je na severozápadě sucho?

Severozápad naší země čelí z hlediska příchodu srážek dvěma nepříznivým faktorům. Prvním z nich je srážkový stín vytvářený hradbou Krušných hor, částečně i Doupovských hor a Slavkovského lesa, při postupu srážek od západu nebo severozápadu. Druhým nepříznivým faktorem, který se projevuje naopak při postupu srážek od jihovýchodu, nejčastěji v souvislosti se středomořskými tlakovými nížemi, je postavení hlavních evropských pohoří Alp a Karpat, které mají tendenci dráhy těchto níží odklánět severovýchodním směrem - tedy přes Itálii, Rakousko a Maďarsko na Moravu a do Slezska, na Slovensko a do Polska, naopak v Čechách zůstává většinou sucho. V letních měsících má značný vliv i načasování přechodu studených front - pokud do Čech studená fronta dorazí v ranních nebo dopoledních hodinách, panují horší podmínky pro vznik vydatných přeháněk a bouřek, než tomu tak je v odpoledních hodinách na Moravě a ve Slezsku za přispění slunečního svitu a vyšších teplot. Takový scénář přechodu front je častý, do velké míry je načasování přechodu front však dílem náhody.

Vytrvalá tlaková výše

Současná tlaková výše okupuje celý prostor severozápadní Evropy a svým okrajem zasahuje i do Evropy střední. Po přední straně této výše k nám proudí chladnější a suchý vzduch od severovýchodu. Toto proudění se projevuje slunečným počasím a velkými rozdíly mezi nočními a denními teplotami. Zatímco noci a rána jsou velmi chladná, i na konci května měříme minima kolem 5 stupňů, po východu slunce teploty rychle stoupají a odpoledne měříme až letních 25 stupňů. Pokud by stejná situace nastala v zimních měsících, zažívali bychom období velmi silných mrazů. S tím, jak se oblast vysokého tlaku vzduchu bude přesouvat mírně východním směrem, k nám bude po její zadní straně proudit o něco teplejší vzduch z jižnějších směrů, teploty proto budou počátkem června růst až k 27 nebo 28 stupňům.

Zdá se, že koncem prvního červnového týdne by vliv tlakové výše měl poněkud slábnout, existuje tak naděje na výskyt přeháněk a bouřek v odpoledních hodinách. Přeháňky a bouřky mohou sice lokálně se suchem pomoci, plošnou dešťovou zálivku, která by se suchem opravdu pomohla, však nenahradí.

Jan Hubač
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum