Úvodní stránka / Redakční tipy /

Speciální den: Po čtyřech letech je tu zas - 29. únor!

9:57
29. února 2024

Speciální den
Po čtyřech letech je tu zas - 29. únor!

Po čtyřech letech je tu zas - 29. únor!Po čtyřech letech je tu zas - 29. únor!

Čtvrtek 29. února. Dnešek je speciálním dnem. Nejen že končí měsíc únor, a tedy také meteorologická zima, ale hlavně po čtyřech letech opět přichází čas přidat nejkratšímu měsíci v roce jeden den, a tím si prodloužit i celý jeden rok. Proč se tak vlastně děje?

Důvodem pro nutnost pravidelného přidávání jednoho dne ke kalendářnímu roku vyplývá z rozdílu mezi dobou trvání kalendářního roku (365 dní) a takzvaného tropického roku, který udává délku jednoho oběhu Země kolem Slunce.

Jeden kompletní oběh Země kolem Slunce trvá 365 dní a navíc ještě dalších zhruba 5 hodin a 48 minut a 45 sekund k tomu. Aby mezi kalendářním a tropickým rokem nevznikaly stále větší rozdíly, je třeba vypomoci si uměle a tyto rozdíly vyrovnávat pomocí přestupného roku - každé čtyři roky tak musíme ke kalendářnímu roku přidat jeden celý den.

Přestupný rok každé 4 roky - ano, ale..

Protože tropický rok přesahuje ten kalendářní o zhruba 5 hodin a 49 minut a o přestupném roce si přidáváme jeden celý den, stále se musíme nějak vypořádat se vzniklým deficitem necelých 44 minut. Tato odchylka se eliminuje tak, že se každých 100 let jeden přestupný rok vynechá, ale zároveň se ponechá jednou za 400 let. Jinými slovy - roky dělitelné číslem 100 jsou přestupné jen tehdy, pokud jsou dělitelné zároveň i číslem 400.

Co by se stalo, kdyby se přestupné roky zrušily?

Co by se stalo, pokud bychom na přestupný rok rezignovali? Nesoulad mezi kalendářním a tropickým rokem by se postupně kumuloval a za několik stovek let bychom se dočkali toho, že léto by namísto v červnu začínalo až v prosinci. Pravidelný chod ročních období, na nějž jsme zvyklí, by se tak postupně posouval.

Idea přestupného roku jako řešení nesouladu mezi kalendářním a tropickým rokem se zrodila již ve starověkém Římě. Postupně se v gregoriánském kalendáři ustanovil systém, kdy se o přestupných letech přidává jeden den nejkratšímu měsíci v roce - únoru.

Stejně jako svoje narozeniny slaví jen jednou za čtyři roky lidé narození 29. února, slaví stejně často i nositelé jména Horymír svůj svátek. Pokud se tito lidé nechtějí oslav vzdát ani v ostatních, nepřestupných letech, nejlépe jejich speciálnímu dni svým načasováním odpovídá 1. březen.

Jak se vyvíjí počasí v Česku?Dále doporučujeme
Jaký bývá měsíc únor?Psali jsme také
Jan Hubač
Více k tématu
sobota 28. června 2025

Pod vlivem tlakové výše

Slunečno, sucho a velmi teplo
úterý 1. července 2025

Horká středa

Odpoledne naměříme i přes 35 °C!
pondělí 30. června 2025

Poblíž Splitu

V Chorvatsku vypukl lesní požár
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
pondělí 2. června 2025

Podrobné informace

Pondělní bouřky: Analýza situace
úterý 17. června 2025

Poničené kempy

Přes Istrii se prohnaly silné bouřky
čtvrtek 22. května 2025

Zajímavosti z oblohy

Cesta k vesmírné laguně
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum | Prohlášení o přístupnosti