Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Silné jižní proudění nad Evropu zavane nejen vysoké teploty, ale i množství saharského písku!

18:44
14. února 2024

Silné jižní proudění
Závan vysokých teplot a saharského písku

V pátek by měl mohutný oblak saharského písku dosáhnout i nad Česko.V pátek by měl mohutný oblak saharského písku dosáhnout i nad Česko.

Mohutný oblak písku, původem ze severní Afriky, v nejbližších dnech překoná neskutečnou vzdálenost přesahující tři tisíce kilometrů, aby dosáhnul až srdce evropského kontinentu. Stane se tak díky silnému jižnímu proudění, které mimo písečný prach nad Evropu zavane i velice vysoké teploty.

Návštěva saharského písku v Evropě bude souviset s přílivem velmi teplého vzduchu od jihu. A že bude opravdu teplo, potvrzuje i pohled na náš Teplotní radar. Ve čtvrtek se bude epicentrum „horkého únorového počasí“ držet na pomezí jihozápadní Francie a severovýchodního Španělska, kde budou teploty hojně překračovat 20 stupňů, místy může být dosaženo až letních 25 stupňů (zejména na francouzské straně Pyrenejí, kde se projeví fénový efekt tohoto pohoří). V pátek se pak tento „hotspot“ odsune nad střední Evropu, kdy zejména severní polovina Německa očekává teploty až kolem 18 stupňů. Velmi teplo bude i v Česku, zde však vysoké teploty poněkud zmírní přítomnost teplotní inverze.

Mimořádně teplý vzduch s sebou díky svému původu přivane i částice písečného prachu. Nejvíce by písečným oblakem měla být zasažena atmosféra nad Francií, výrazně se však projeví i nad zeměmi Beneluxu a nad Německem, částečně ale i nad Českem.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat
Nejvyšší koncentrace písečného prachu se objeví v atmosféře nad Francií, kde kvůli tomu očekávají i krátkodobě zhoršenou kvalitu ovzduší.

Přítomnost písečného prachu v ovzduší poznáme zejména za jasného počasí, kdy při pohledu na oblohu osvětlenou slunečními paprsky spatříme mírný mléčný zákal. Díky vyššímu odrazu světla slunečních paprsků prachovými částicemi dochází zase k barevnějším východům a západům slunce.

Pokud jsou koncentrace písečného prachu v atmosféře opravdu vysoké, můžeme pozorovat jeho usazování i na venkovních předmětech a površích a v takovém případě je již negativně ovlivněna i kvalita ovzduší.

Návštěvy saharského písku v atmosféře nad Evropou nejsou až tak neobvyklé, zpravidla se podobné situace opakují několikrát do roka. Je potřeba, aby postavení tlakových útvarů dovolilo silnému jižnímu proudění dosahovat z pouštních oblastí severní Afriky až nad Evropu. Koncentrace písku v jižním proudění původem ze Sahary rostou, pokud nad pouští vane silnější vítr, který písek víří, a šíří ho tak výše do atmosféry.

Sledujte s námi vývoj počasíPsali jsme také
Když se saharský písek vydá do EvropyDále doporučujeme
Jan Hubač
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
pondělí 5. května 2025

Chladné severní proudění

V Česku bude pokračovat chladné počasí
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum