Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Rozhovor s Pavlem Brandlem, kurátorem savců pražské zoo, o tom jak počasí ovlivňuje chod zařízení.

15:00
24. března 2023

Rozhovor se zoologem
Vliv počasí na chod Zoo Praha

zoo

Pojďme se společně podívat v tomto rozhovoru, jaký vliv má počasí na chod tak velkého a náročného komplexu, jakým je Zoo Praha. Naším průvodcem po této cestě bude kurátor savců, pan RNDr. Pavel Brandl, Ph.D.

Skončila zima, můžete nám prosím říct, jaký vliv má chladné počasí na zvířata v zahradě? Jak teplomilné druhy přežívají naše kruté zimy?

  • Řada zvířat, která považujeme za teplomilná, má vrozenou toleranci k nižším teplotám. Noční teploty i v končinách, které považujeme za teplé, často výrazně klesají. Některé druhy tu žijí u nás už po generace a do jisté míry jsou aklimatizované. Například lvi, ti chodí i v zimě ven. Lvy totiž najdete i v extrémních podmínkách v Kapsku, kde klesají teploty pod nulu. Dříve je šlo najít i v severoafrickém pohoří Atlas, kde ve vyšších polohách může sněžit.

A co na jaře? I během něj nás mohou občas zaskočit nízké teploty...

  • I v jarním období musí mít zvířata možnost se ukrýt v teple ubikací, protože noci jsou ještě chladné. Rozhodující období, kdy se přechází na letní režim, je kolem ledových mužů v květnu.

A zvířata pocházející z chladných oblastí? Například lední medvědi. Jak zařídíte, aby i tyto druhy měly vše, co potřebují?

  • U ledních medvědů je určitá kritická teplota. Je to zhruba 26 až 28 stupňů. V létě mají možnost z výběhu chodit do zázemí, které je vestavěné ve svahu, takže si udržuje chladnější klima po celý rok. Mají k dispozici bazén napájený studenou vodou z podzemních vrtů. Prostor ochlazují také trysky produkující mlhu. K dispozici je i tzv. ledovač, jímž jsme schopni produkovat ledovou tříšť.

Mezi nejnebezpečnější projevy počasí patří určitě krupobití. Jak se taková situace řeší u venkovního ptactva? Například plameňáci jsou velmi zranitelní. Máte nějaké krizové plány pro takové situace?

  • Krupobití, s tím se samozřejmě špatně pracuje. Co se týče bouřek obecně, tak jsme členem systému varování, které dostáváme z Operačního střediska Krizového štábu hlavního města Prahy. V případě, že přijde výstraha, zavíráme třeba velké šelmy, protože v jejich výbězích by vlivem větru mohlo dojít k pádu stromů a poškození ohrazení, takže je to i v zájmu návštěvníků.
  • Co se týče plameňáků, tam představa, že bychom například zavřeli celé hejno do ubikací, je mylná. Držet plameňáky uvnitř delší dobu je pro ně nebezpečnější než jejich ponechání ve výběhu. Při nebezpečných situacích musíme vždy zvažovat, co by taková záchranná operace přinesla a co při ní naopak ztratíme.

Pamatujete si na nějakou nebezpečnou situaci? Například v roce 2020 jste museli čistit výběh lachtanů po silné bouřce.

  • Bouřky přinášejí vždy ze svahu, který je nad zahradou, množství substrátu a kamení, které se musí odklízet. Řešili jsme například pád stromů na výběh vlků, kdy musela rychle zasahovat naše údržba a odstranit padlý strom. Provádělo se to ještě během končící větrné smrště.

Snůška krkavců bývá v pražské zoo symbolem příchodu jara. Pozorujete nějaké změny v chování zvířat v souvislosti se změnami klimatu?

  • Já osobně pozoruji změny zejména na volně žijících zvířatech. V okolí Prahy nalézáme druhy,  které se dříve vyskytovaly jen v teplejších končinách. Například vlhu pestrou, která dříve v České republice nehnízdila vůbec. Asi nejlepším příkladem je pěnice černohlavá, která začala zimovat přímo na území Zoo Praha. Před pár desítkami let by to bylo nemožné. Změny teplot a klimatu ovlivňují všechna zvířata kolem nás.

Trošku odbočíme od tématu počasí a zeptám se vás, jestli si pamatujete na nějaké slavné útěkáře? Například vím, že několikrát uletěli pelikáni.

  • Velké druhy ptáků, které chováme venku mají samozřejmě zkrácené letky, takže nemohou vzlétnout. Když je silnější vítr a pelikán se rozeběhne proti němu, tak mu může vítr pomoct se dostat do vzduchu. Byli tu i pelikáni, kteří se dostali až na Vltavu. Pak následuje odchyt. Takže i meteorologické jevy mohou pomoci některým druhům k útěku.

Připravujete něco, na co by se návštěvníci mohli těšit? A můžete nám třeba říct o nějakých formách pomoci, do které by se mohli i naši čtenáři zapojit?

  • Co se týče způsobu jak pomáhat zvířatům, máme na webu pražské zoo sekci "Jak pomoci" Letošní sezonu startujeme na konci března s kampaní ,,Seznamte se". Ta bude o našich několika ikonických jedincích. Máme jich vybráno celkem patnáct. Toto vše bude v zoo odhaleno 25 března 2023.

Děkujeme za poskytnutý rozhovor!

RNDr. Pavel Brandl, Ph.D.

Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a Biologickou fakultu Jihočeské univerzity. V Zoo Praha pracuje více než 20 let na pozici kurátora. Jeho největší vášní je pozorování ptáků. Ornitologii sice vystudoval, ale profesně se zabývá výhradně savci. Ptáci a jejich studium tak pro něho znamenají celoživotní hobby a relaxaci.

Miloslav Roháček
Více k tématu
pondělí 12. května 2025

Dramatické změny počasí

V úterý 36 °C, v pátek sotva nad nulou!
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
pondělí 12. května 2025

Nepořádek na zahradě

V Maďarsku řádil rarášek
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum