Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Rakousko: Tropických 36 stupňů uprostřed noci

14:00
26. června 2023

Noční závan horka
Rakousko: 36 stupňů uprostřed noci

Ve čtvrtek pozdě večer v dolnorakouském Mostviertelu meteorologické stanice zaznamenaly mimořádný teplotní rekord. Uprostřed noci tam horký sestupný proud přinesl velký vzestup teploty.

Čtvrtek byl v sousedním Rakousku zatím nejteplejší den roku. Nejtepleji bylo v Bad Goisern v Solné komoře, kde meteostanice naměřila 36,2 stupně. Také v Salzburgu rtuť teploměru vyšplhala na 36 stupňů, ale na rekord to nestačilo.

Ve čtvrtek těsně před půlnocí nastal neobvyklý jev. Ve 23:30 v obci Oberndorf an der Melk v Dolním Rakousku teplota prudce vyskočila na 36,1 stupně poté, co se v podvečer přechodně ochladilo na snesitelných 27 stupňů.

maximalkyMaximální čtvrteční denní teploty, ještě než vedro vyvrcholilo těsně před půlnocí.

Nočních 36,1 stupně je nový červnový teplotní rekord pro Oberndorf an der Melk. Přes den bylo na meteostanici kolem 31 stupňů, tedy ani zdaleka takové horko jako později v noci. Jedná se o nejvyšší teplotu, která kdy byla v Rakousku v noci naměřena. I v jižní Evropě jsou takto vysoké noční teploty velmi vzácné.

Horká noc v okolí Alp díky föhnovému efektu

I na dalších místech dolnorakouského okraje Alp byli lidé svědky tohoto nočního vedra kolem 35 stupňů.

Za toto prudké oteplení mohl föhn (česky fén), tedy teplý jižní vítr, který v regionu pozdě večer prudce zesílil. Tím se velmi teplý horský vzduch z nejvyšších vrcholků Ybbstalských Alp promíchal dolů do nižších vrstev Mostviertelu a oteplil se o jeden stupeň na 100 metrů nadmořské výšky.

Přes den nebyl föhn tak silný. Teprve ve večerních hodinách výrazně zesílil, když se nad západní Alpy začala přibližovat studená fronta. Vznik výrazného föhnového efektu byl podpořen také oblačností, která nedovolila prochládání přízemních vrstev vzduchu.

Rozhodující roli v nočním závanu vedra ale pravděpodobně sehrál i takzvaný heat burst, neboli „výboj tepla“. Jedná se o jev, ke kterému dochází, když déšť spadne do vrstvy velmi suchého a teplého vzduchu a vypaří se několik kilometrů nad zemským povrchem.

Fénový efekt známe i z České republiky.

Při podzimních a zimních inverzích na Šumavě a v Krušných horách díky teplému jižnímu větru měříme někdy až 20 stupňů, kdežto v nížinách pod inverzní pokličkou je i o 15 stupňů chladněji. Podobný jev se často vyskytuje i ve Frýdlantském výběžku. Například minulý týden se tam při mírném jižním větru pohybovala teplota po celou noc kolem 24 stupňů. Díky tomuto jevu se na Frýdlantsku vyskytuje hodně tzv. tropických nocí, kdy teplota neklesá pod 20 stupňů.

Miloslav Roháček
Více k tématu
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
pondělí 5. května 2025

Shrnutí situace

Víkendové řádění bouřek
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 19. března 2025

Video z Atlanty

Blesk udeřil přímo na dálnici
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum