Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Přelom července a srpna: Dlouhodobě nejteplejší období roku!

6:12
3. srpna 2024

Přelom července a srpna
Dlouhodobě nejteplejší období roku!

hotPřelom července a srpna u nás dlouhodobě platí za to nejteplejší období v roce.

Začal nám již srpen a od letního slunovratu uběhl více než měsíc. Pozornějším z nás jistě neuniklo zatím ještě ne příliš významné, ale již dobře patrné zkracování dnů. Na teplotách se však krátící den ještě nějakou dobu neprojeví!

Polovina prázdnin dlouhodobě nejteplejším obdobím roku

Z dlouhodobého hlediska je totiž právě období přelomu měsíců července a srpna v našich podmínkách tím nejteplejším obdobím roku. Díky tepelné setrvačnosti zemského povrchu i oceánů dochází k růstu teplot nad Evropou ještě asi 40 dnů po letním slunovratu, kdy sluneční záření u nás dopadá pod nejvyšším úhlem (u nás je to asi 63 stupňů), a má tudíž nejvyšší energii.

Letní slunovrat letos nastal 20. červnaDále doporučujeme

Průměrné teploty v Česku dosahují svého maxima v poslední červencové dekádě a v první srpnové dekádě. V nižších polohách se touto dobou maximální denní teploty běžně pohybují mezi 25 až 30 stupni, v noci měříme obvykle minima mezi 18 až 12 stupni.

Od druhé srpnové dekády průměrné teploty začínají nepatrně klesat, v poslední srpnové dekádě je již pokles teplot svižnější. Na konci srpna se častěji setkáváme s chladnými rány a prvními výraznějšími ranními mlhami.

Jaký bývá měsíc srpen?Dále doporučujeme

Na naší nejdéle měřící stanici v pražském Klementinu (pravidelné měření teplot od roku 1775) připadá nejvyšší průměrná denní teplota shodně na 31. červenec a 1. srpen, kdy zde tato hodnota činí 21 stupňů. Na naší významné horské observatoři Milešovka v Českém středohoří (pravidelné měření od roku 1904) připadá nejvyšší denní průměrná teplota na 1. srpen, kdy zde dlouhodobý teplotní průměr činí 15,5 stupně.

Jako měsíc je u nás v celorepublikovém průměru nejteplejší červenec, druhé místo patří srpnu, který je v průměru o 0,2 - 1 °C chladnější. V horských polohách primát nejteplejšího měsíce patří obvykle srpnu.

Nejdelší vlny veder přicházejí v srpnu

Zajímavostí je, že vzhledem k větší stálosti srpnového počasí přichází urputnější vlny horka na naše území častěji právě v srpnu. Koneckonců mezi ty nejteplejší měsíce posledních let se nejčastěji probojoval právě srpen - jemenujme aspoň roky 2018, 2015 nebo 2003. A primát českého absolutního teplotního maxima také drží srpen (40,4 °C dne 20. srpna 2012).

A pokud se vám zdá, že je uprostřed léta čím dál tím tepleji, máte pravdu. Spolu s prosincem a lednem patří červenec a srpen k nejrychleji se oteplujícím měsícům. V posledních zhruba 30 letech vzrostla oproti předchozímu referečnímu období (1961-1990) v těchto měsících teplota o necelé 2 stupně (největší změna je v lednu a srpnu, kdy činí tento nárůst asi 1,9 °C).

Na jižní polokouli v těchto dnech naopak vrcholí zima. Dalo by se říct, že měsíce červenec a srpen jsou u protinožců paralelou k našemu lednu a únoru.

Jan Hubač
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
sobota 3. května 2025

Sobotní bouřky

Kde dnes zabouří?
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
středa 19. února 2025

Vesmírné smetí

V atmosféře shořely části rakety
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum