Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Počasí si hraje: Člověka pohltí děsivě vypadající, ale neškodný prašný "čertík"

15:00
30. dubna 2023

Počasí si hraje
Člověka pohltí prašný "čertík"

Prachový "čertík" zcela pohltí člověka na videu. Jedná se však jen o slabší větrný vír, prakticky zcela neškodný. Člověk tedy zůstal zcela bez újmy.

V Číně se v posledních dnech ženili všichni čerti. Alespoň ti prachoví. Prachový či písečný čertík, ďábel nebo rárašek je rotujícím vzdušným vírem, který si někteří pletou s tornádem. Tornádo je však narozdíl od prachových čertíků svým vznikem i výskytem vázáno na bouřkový oblak, prachový čertík se naopak pojí spíše se slunečným počasím a vznikem přehřátých vrstev vzduchu.

Tento povětrnostní jev způsobil rozruch poblíž města Jiuquan na severozápadě Číny. Záběry ze sociálních sítí ukazují, že nejméně tři osoby zasáhl velký rotující oblak prachu. Jeden z nich je rotujícícm prachovým vírem dokonce na krátký okamžik zcela pohlcen.

Po sléze zvířený oblak prachu zasáhne dva další lidi včetně filmaře. Nakrátko se téměř setmí a viditelnost klesne k nule. Všichni zúčastnění zůstávají nezraněni.

Žádné tornádo, nýbrž písečný "čertík"

Prachoví čertíci jsou velmi fotogenickým a fascinujícím jevem, na první pohled by se daly zmýlit i s tornádem. Na rozdíl od tornád jsou však čertíci či rarášci v zásadě neškodní. Svým vznikem jsou také vázaní na lokální přehřátí vzduchu, a tedy i slunečné počasí, zatímco tornáda jsou vždy spojena s bouřkovým mrakem.

Ideální je pro vznik rarášků silně prohřátý vzduch a rychlý pokles teploty vzduchu s výškou - tedy velice instabilní teplotní zvrtsvení v atmosféře. Lokálně silně přehřátý vzduch u zemského povrchu stoupá rychle vzhůru a může být pak v závislosti na větru a daném terénu impulsem ke vzniku víru.

devilVzniku písečných čertíků nahrává slunečné a teplé počasí.

Pro vznik čertíků jsou ideální rozsáhlé jednolité plochy, kde lépe dochází k nerušenému prohřívání vzduchu u povrchu. Příkladem mohou být pole, urbanizované oblasti s vysokým podílem asfaltu, betonu a střešních ploch, kamenolomy, pouštní či stepní oblasti. Rychlost proudění ve vírech dosahuje 15 až 30 metrů za sekudnu a mohou sahat až do výšky kolem 25 metrů. Rarášek je samozřejmě nejlépe viditelný v místech, kde může vířit velké množství prachu, zeminy nebo písku, může však nastat i situace, kdy je díky absenci takového materiálu prakticky neviditelný.

Typický je tento úkaz vzhledem k charakteru krajiny a podnebí pro pouštní, polopouštní či stepní oblasti, zejména v letních měsících se však s rarášky setkáváme celkem pravidelně i v Česku.

Jan Hubač
Více k tématu
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum