Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Počasí fascinuje: Mají tropické bouře vliv i na evropské počasí?

15:12
23. srpna 2023

Počasí fascinuje
Mají tropické bouře vliv na naše počasí?

Die orangefarbenen Wirbel kennzeichnen aktive Tropenstürme. Oft ziehen sie entlang der nordamerikanischen Küste und dann ostwärts über den Atlantik.Symboly oranžových vírů označují aktivní tropické bouře. Často se pohybují podél pobřeží Severní Ameriky a poté na východ přes Atlantik směrem na Evropu.

V jižním Atlantiku se v nedávných dnech již vytvořilo několik tropických bouří. Ty se pravděpodobně vydají svou klasickou dráhou, která se nakonec stáčí východním směrem přes centrální Atlantik dále na Evropu. Jaký vliv může pocítit evropské počasí?

Zejména nad Karibikem a v Mexickém zálivu to již začíná pěkně vřít. Už se stihly vytvořit dvě tropické bouře, jak je vidno i na našem Meteoradaru. Není vyloučeno, že tyto tropické bouře mohou brzy zesílit do formy hurikánu. První vznik tropických bouří a hurikánů je na konci srpna již bězným jevem. Vrchol hurikánové sezony na severní polokouli obvykle nastává v září, kdy jsou oceány nejprohřátější.

Prohřátý oceán jako obrovský zásobník energie

Mořská voda, která má někde i více než 30 stupňů, v sobě skrývá neskutečné množství energie, která masivně přechází do atmosféry, kde dává vzniknout tropickým bouřím a hurikánům. To, co oceán uvaří daleko na jihu, například někde nad Karibikem, však po čase ovlivní i počasí ve vzdálené Evropě. Otázkou zůstává jak moc a kdy přesně. Že se tak stane, je však už nyní prakticky jisté.

Předčasný podzim, nebo pořádně prodloužené léto?

Určitá část ze vzniklých tropických bouří dosáhne až daleko na sever, kde jim ale nad již chladnějšími oceánskými vodami a se slabším sluncem ubývá sil. Do Evropy tak dorazí spíše ve formě hlubších tlakových níží, které přinesou velké množství deště a silnějšího větru, obvykle se zde však jejich působení obejde bez významnějších škod.

Tropické cyklóny

Hurikán, cyklón, tajfun...Všechny tyto názvy se odkazují k tropickým cyklónám, které však v každé části světa nesou trochu jiný název. Jedná se o atmosférický útvar, který je v principu velice hlubokou tlakovou níží. V oblasti nejnižšího tlaku vzduchu uprostřed systému se nachází takzvané oko - poměrně malá bezoblačná část cyklóny kruhovitého tvaru. Tropické cyklóny vznikají v tropických oblastech Země mezi 5 až 20 stupni severní i jižní šířky. Pro svůj vznik potřebují silně prohřátý oceán, kde určitá vrstva vody je aspoň 26 stupňů teplá. Tropické cyklóny sestávají z pásů mohutných bouřkových oblaků, které přinášejí intenzivní srážky a velice silný vítr. Velikost cyklónu v průměru dosahuje 100 až 2 000 kilometrů.

A co na to počasí ve střední Evropě? Velmi záleží na tom, jaká bude přesná dráha bývalého hurikánu - jak daleko nad Evropu se dostane a také v jaké bude formě.

Pokud se bývalý hurikán usadí nad západní až severozápadní Evropou, bude do těchto oblastí přinášet chladnější, větrné a samozřejmě velice deštivé počasí.

Například při příchodu bývalého hurikánu nad Pyrenejský poloostrov a Francii odsud tento systém vytlačí místní velmi teplý vzduch směrem do střední Evropy, která by se tak naopak octila v klidném a velmi teplém sektoru. To by pro nás například v září znamenalo prodloužení léta, klidně i s teplotami přes 25 stupňů na delší období.

Pokud by však bývalé bývalé hurikány ve formě hlubokých tlakových níží doputovaly až nad střední Evropu, znamenalo by to i pro nás deštivé, větrné a chladné počasí, které by se dalo považovat za předčasný podzim.

Dobrou zprávou je, že ani pokud nás bývalý hurikán navštíví v Česku, v podmínkách střední Evropy se téměř jistě již vůbec nemusíme obávat žádných extrémních projevů.

Hurikány či tropické bouře totiž rychle ztrácejí sílu nad chladnějšími vodami dále na severu a k jejich dalšímu významnému oslabování dochází při pohybu nad pevninou, kde chybí zdroj vlhkosti, která je pro hurikán v podstatě palivem.

Celý severní Atlantik je velmi teplý

Co by však mohlo výrazně podpořit to, aby se bývalé hurikány dostaly v poměrně dobré formě až nad Evropu, jsou mimořádně teplé vody Atlantiku i daleko na severu. Teploty oceánské vody mezi Severní Amerikou a Evropou jsou totiž již od jarních měsíců stabilně 1 až 3 stupně nad normálem a dosahují dokonce rekordně vysokých teplot, které se objevují proprvé za celou dobu měření.

Teplá oceánská voda se snáze odpařuje a je schopna do teplejšího vzduchu dodat více vlhkosti. Teplý a vlhký vzduch má obrovské množštví energie, která je využívána zemskou atmosférou pro tvorbu mohutných cyklon. Čím teplejší je vzduch a oceán, tím silnější a četnější tropické bouře jsou.

O tom, že jsou letos oceány nezvykle vřelé, jsme již informovali:

Nový světový rekord teploty mořské vodyDále doporučujeme
Jan Hubač
Více k tématu
pondělí 12. května 2025

Dramatické změny počasí

V úterý 36 °C, v pátek sotva nad nulou!
středa 7. května 2025

Vytrvalá tlaková výše

Stabilní chladné a suché počasí
pátek 9. května 2025

Zhoršená kvalita ovzduší

Blízký východ zasáhly písečné bouře
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
středa 7. května 2025

Supercelární bouře

Benátky zasáhlo silné krupobití
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum