Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Oslabení polárního víru: Jaké může mít důsledky pro počasí u nás?

17:16
17. února 2023

Oslabení polárního víru
Jaké může mít důsledky pro počasí u nás?

Náhlé oteplení ve stratosféře nad severními polárními oblastmi - dojde ke značnému oslabení polárního víru

Právě v těchto dnech dochází ve stratosféře nad Arktidou k velkým věcem, oslabuje zde totiž takzvaný polární vír. Ve stratosféře dochází k prudkému oteplení, což i pro naše počasí může mít značné důsledky.

Polární vír - o co se jedná?

Polární vír si lze charakterizovat jako vír studeného vzduchu, který se v zimním období vždy utváří nad severním pólem ve výškách nad 10 kilometrů (tedy ve vyšších vrstvách troposféry a ve spodní a střední stratosféře). Jedná se o rotující vzdušný "trychtýř", který udržuje zásobu studeného vzduchu nad severními polárními oblastmi.

Pokud je polární vír silný, setrvává nad Arktidou a vzduch, který izoluje od jižnějších šířek, se dále citelně prochlazuje. Zároveň se tato studená masa nedostává dále na jih (= nenastávají náhlé vpády studeného vzduchu třeba do střední Evropy). Pokud ale polární vír oslabí, zintenzivní se proudění v severojižním smyslu na úkor toho západovýchodního. Jinými slovy dojde k otevření cesty pro propad arktického polárního vzduchu směrem na jih.

Oslabení polárního víru

Občas se stává, že v průběhu zimy dojde nad polárními oblastmi k náhlému stratosférickému oteplení a polární vír zeslábne. Dle všeho se tak děje i právě nyní (ve stratoféře nad Arktidou došlo k oteplení ze standardních -50 °C na 1 °C!).

polar-vortex-tickerjpgPokud je polární vír silnější (levá strana), převládá zonální (západovýchodní) proudění, které přináší mírnější zimy. Pokud je polární vír slabší (pravá strana), převládá meridionální (severojižní) proudění, které snáze otevírá cestu studenému polárnímu vzduchu i do mírnějších šířek.

A právě vzhledem k tomuto oteplení pravděpodobně dojde ke zvýraznění takzvaného meridionálního (severojižního) proudění, které může snáze otevřít cestu studeným vpádům od severovýchodu nebo severu. Taková akce mívá určitou reakční dobu, s větším vlivem na počasí lze tak potenciálně počítat v první polovině března, kdy by nás tedy mohl zasáhnout vpád mrazivého vzduchu. Do konce února by měly, dle současných výhledů, teploty zůstávat mírné a nadprůměrné.

Finální rozpad polárního víru

Následkem tohoto náhlého stratosferického oteplení (děje se tak během zimy zhruba každé dva roky) dojde k oslabení polárního víru. K definitivnímu rozpadu polárního víru však dochází až na samém konci zimy, kdy vede sezonní oteplení atmosféry nad Arktidou k definitivnímu rozpadu polárního víru (důsledkem čehož vznikají tradiční jarní studené vpády), aby se na začátku další zimní sezony opět zformoval.

Pro více informací ze světa počasí i přírody můžete sledovat naši aplikaci.

Redakce Počasí & Radar
Více k tématu
pondělí 12. května 2025

Dramatické změny počasí

V úterý 36 °C, v pátek sotva nad nulou!
pondělí 12. května 2025

Květnový úplněk přichází!

Přezdívá se mu také „květinový“
pátek 9. května 2025

Studené květnové noci

V Jizerských horách téměř -10 stupňů
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
neděle 27. dubna 2025

Cesta vesmírem

Vesmírné okénko: Hvězdokupy
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum