Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Meteorologické okénko: Červánky - když se obloha zbarví do červena aneb hořící nebe...

9:21
19. března 2023

Meteorologické okénko
Červánky

seo

Asi každý se někdy zastavil, aby se podíval na romanticky laděné, ohněm zářící nebe. Červánky se nejvíce vyskytují v letních měsících, hlavně při západu slunce, ale při vhodných podmínkách se mohou objevit prakticky kdykoliv.

Vznik

Po větrném dni se často v atmosféře hromadí velké množství zvířeného prachu. Díky poklesu teploty dochází ke srážení vodních par na částečkách prachu, což vytváří ledové krystalky. Tyto krystalky jsou nasvíceny slunečními paprsky, a tím na nich dochází k lomu a rozptylu světla, což vytváří onu barevnou scenérii.

cervanky1Červánky jsou oblíbeným cílem fotografů. Vytvářejí překrásné a romantické nebeské scenérie. - © Miloslav Roháček

Při západu slunce se červánky nejprve objevují na nízkých oblacích, postupně se zbarvuje i střední a vyšší patro oblačnosti, jak slunce klesá dále pod obzor. Podobný efekt můžeme pozorovat i na letadlech při večerní jasné obloze, kdy letadla vidíme jako nasvícené pohybující se body na jinak už tmavé obloze.

Může za to barevné spektrum

Sluneční světlo je bílé, obsahuje všechny barvy, ale každá barva má jinou míru rozptylu, což závisí na tzv. vlnové délce. Díky tomu je naše obloha modrá, protože modré světlo se během své cesty k nám v atmosféře rozptýlí v mnohem větší míře než ostatní barvy.

cervankyLipaČervánky nad Českou Lípou - © Radek Bachtík

Při východu nebo západu slunce je největší podíl modrého světla rozptýlen. To je způsobeno tím, že sluneční paprsky při této poloze musí urazit v atmosféře nejdelší dráhu, což jim dává nejvíce příležitostí k rozptylu, podstatná část modré barvy se tak "ztratí". Naopak většina červeného světla s delší vlnovou délkou při této poloze slunce projde až k nám.

Souvislost s počasím

Ranní červánky nejsou tak časté. Důvodem je mimo jiné to, že v letě nás často ovlivňují tlakové výše spojené s klidným a bezvětrným počasím. Atmosféra tak neobsahuje prachové částice od kterých by se mohlo světlo odrážet. Pokud se červánky v ranních hodinách objeví, znamená to s vysokou pravděpobností změnu počasí k horšímu, tedy příchod frontálního systému a následné srážky.

redMammaRomantický západ slunce s rudě zbarvenými oblaky typu mammatus. - © Miloslav Roháček

Víte, že?

V období let 1883 a 1884 došlo v důsledku erupce sopky Krakatoa k nejvyššímu zaznamenanému výskytu červánků ve střední Evropě. Díky velkému množství prachu a jiných částic v atmosféře byly červánky pozorovatelné na obloze až hodinu a půl po západu slunce.
Redakce Počasí & Radar
16:51
29. března 2023
Erdrutsch in Ecuador

Tragédie v Ekvádoru

Masivní sesuv půdy pohřbil celou čtvrť

14:00
29. března 2023
Wirbelstraßen bei den Kanaren

Kuriózní oblačné formace

Nebeské víry Kanárských ostrovů

8:50
29. března 2023
landscape_CZ

Nestálé počasí pokračuje

Nejtepleji bude před víkendem

Všechny příspěvky
Počasí & Radar
Web | App
facebookinstagramKontakt
CZ
Polska
Slovensko
Ochrana dat | Impressum