Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Ještě blíže než Měsíc! Kolem Země prosviští malá planetka.

16:27
24. března 2023

Ještě blíže než Měsíc
Kolem Země prosviští malá planetka

Asteroid with EarthPozději v pátek večer v blízkosti Země prosviští malá planetka s označením 2023 DZ2.

V noci na sobotu kolem naší Země prosviští malá planetka. Na omažik bude naší planetě dokonce ještě blíže než Měsíc.

Planetka s označením 2023 DZ2 byla objevena teprve minulý měsíc astronomy na observatoři na jednom z Kanárských ostrovů, La Palma. V průměru má tato planetka rozměry zhruba pouhých 43 až 95 metrů. Pro srovnání, Petřínská rozhledna je vysoká necelých 59 metrů, stavba budovy hotelu a vysílače na Ještědu je pak vysoká zhruba 100 metrů, podobně jako třeba londýnský Big Ben.

V noci na sobotu se tato planetka přiblíží naší planetě na vzdálenost zhruba 160 tisíc kilometrů. Měsíc pak od planety obíhá ve vzdálenosti zhruba 385 tisíc kolmetrů.

Planetka 2023 DZ2 obíhá kolem Slunce po své oběžné dráze podobně jako Země. Jedna otočka této planetky kolem Slunce trvá zhruba 3,16 let, na návštěvu do blízkosti naší planety se tak opět vrátí v roce 2026.

Planetka nebude dostatečně jasná na to, abychom ji mohli spatřit ze Země pouhým okem. Jakýkoliv kvalitnější teleskop by vám však měl umožnit prolet planetky v blízkosti Země zachytit.

Meteor, meteorit, meteoroid?

Meteoroid je vesmírný objekt, nejčastěji úlomek některé z komet nebo jiných meteoroidů. Pokud jsou meteoroidy větší, označují se také jako asteroidy (planetky). Pokud meteoroid vletí do zemské atmosféry, kde se začne okamžitě tavit a odpařovat, můžeme pozorovat působivý světelný jev, který označujeme jako meteor. Pokud těleso aspoň částečně průlet zemskou atmosférou vydrží a dopadne na zemský povrch, hovoříme o dopadu meteoritu.

Planetka 2023 DZ2 se vesmírným prostorem pohybuje rychlostí asi 27 tisíc kilometrů za hodinu. Pokud se budete snažit planetku zachytit, směřujte svou pozornost směrem k jihovýchodnímu horizontu, západně od souhvězdí Velkého psa, když se kolem deváté hodiny večer bude planetka nacházet nejblíže Zemi.

Původně se dokonce předpokládalo, že tato nově objevená planetka by mohla představovat risk pro srážku se Zemí v roce 2026, ale dle nejnovějších pozorování a výpočtů již není tato hrozba aktuální.

Kdo se rozhodne vytasit svůj teleskop a pátrat po přítomnosti malé planetky, musí doufat v přechodné protrhání oblačnosti. Větší pravděpodobnost, že se tak stane, existuje na severozápadě Čech, kde po přechodu studené fronty bude již srážek a oblačnosti mírně ubývat. Na zbytku území však bude pravděpodobně i v pátek večer panovat velká oblačnost, která bude případné snahy o pozorování noční oblohy komplikovat.

Jan Hubač
Více k tématu
středa 7. května 2025

Kam v Evropě za teplem?

Tropické teploty zatím hlásí jen Řecko!
pondělí 12. května 2025

Květnový úplněk přichází!

Přezdívá se mu také „květinový“
neděle 11. května 2025

Slunečné a chladnější dny

I nový týden nás uvítá studenými rány
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
středa 19. března 2025

Oteplování pokračuje

V noci ještě mráz, odpoledne až 15 °C
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
středa 12. března 2025

Blesky a hromy

Dorazily první jarní bouřky
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum