Úvodní stránka / Redakční tipy /

Japonsko: Objev nového druhu ryby v hloubce 8000 m

14:00
12. dubna 2023

Překvapivý nález
Objev nového druhu ryby v hloubce 8000 m

fish

Vědcům se podařil nový rekord v průzkumu hlubin oceánu. Objevili nový druh ryby v hloubce až 8 336 metrů. V tomto extrémním prostředí mohou přežít pouze velmi odolné organismy.

Australským a japonským biologům se podařilo nového zástupce hlubokomořských ryb najít v hloubce více než 8 kilometrů a tím také stanovit nový rekord. Nikdy předtím totiž nebyl spatřen život v tak velkých hloubkách. Přesná hloubka byla 8 336 metrů a překonala dosavadní rekord o zhruba 160 metrů. Navíc byly poprvé chyceny dva exempláře v hloubce pod 8 000 metrů.

Mimořádný nález se podařil v jihojaponském oceánském příkopu. Výzkumný tým použil dálkově ovládané vozítko vybavené návnadami a kamerou.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat

Jednalo se o dosud neznámé zástupce rodu Pseudoliparis, známé také jako terčice. Záběry byly pořízeny pomocí automatické pozorovací stanice, kterou oceánologové spustili do příkopu Izu-Ogasawara na jihu Japonska.

Extrémní životní podmínky

Aby bylo možné v této hloubce přežít, musí být celý organismus přizpůsoben podmínkám prostředí. V hlubokomořských příkopech je chladno, temno a sloupec vody vytváří extrémní tlak. Na místě, kde byla ryba nalezena, odpovídá tento tlak více než 800násobku atmosférického tlaku, kterému jsme vystaveni na souši.

Potápění

Pro sportovní potápěče se stává situace nebezpečnou již po několika desítkách metrů. S pomocí speciálních skafandrů je však možné se potápět až do hloubky kolem 450 metrů. Ve větších hloubkách by však lidské tělo se všemi orgány bylo působícím tlakem jednoduše rozdrceno.

Kesonová nemoc

Pokud se potápěč vystavený větším hloubkám vynoří příliš rychle, objeví se u něj stav zvaný jako kesonová nemoc. Dusík, který je nejhojnějším plynným prvkem v atmosféře, se v těle potápěčů rychle rozpouští. Při příliš rychlé dekompresi (poklesu tlaku) se dusík opět změní na plyn a začne tvořit bublinky, zejména v žilní krvi. Dochází k bolesti kloubů a svalů, svalovým křečím a ztrátám vědomí. Nejzávažnější komplikací jsou bublinové embolie v plicích nebo koronárních cévách, ty vedou až ke smrti.

Miloslav Roháček
Více k tématu
úterý 24. června 2025

Výročí smrště na Moravě

Ničivé tornádo na Moravě: Čtyři roky poté
středa 2. července 2025

Teploty rostou až k 37 °C

Horko ve čtvrtek naruší studená fronta
středa 25. června 2025

Začátek zimy

V Jižní Americe sněží a mrzne
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
pátek 23. května 2025

Škody na vegetaci

V Česku se vyskytlo tornádo
čtvrtek 26. června 2025

Krátkodobá předpověď

Čtvrteční bouřky: Analýza situace
čtvrtek 19. června 2025

Zajímavosti z vesmíru

Vesmírná kočka: Místo kde se rodí hvězdy
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum | Prohlášení o přístupnosti