Počasí & Radar
Úvodní stránka / Redakční tipy /

Horké léto: Středozemní moře je nezvykle prohřáté, jaké budou možné dopady na počasí?

17:24
28. července 2023

Horké léto
Středozemní moře je nezvykle prohřáté

canicule MéditerranéeTeplotní anomálie povrchové vrstvy mořské vody Středozemního moře dne 18. července 2023. - © Coralreefwatch NOAA

Nebývale horké počasí tohoto léta, které panuje na jihu Evropy, se nyní již propisuje i do teplot mořské vody. Odchylka teploty mořské vody ve Středozemním moři od normálu je nyní opravdu značná. Takhle teplá mořská voda může mít za následek i velmi netypické projevy počasí.

Středomoří, pověstné pro své mírné a slunečné klima s dlouhými a horkými léty, zažívá letos v létě teploty, které patří spíše na Saharu než na jih Evropy. Dlouhotrvající epizoda nadprůměrných teplot se začíná projevovat také na teplotě Středozemního moře. Přehřátá mořská voda může mít za následek vznik silnějších bouří a také vyšší teploty na podzim a zkraje zimy.

Středomoří ve výhni

Vody Tyrhénského moře, které omývají západní pobřeží Apeninského poloostrova, a také Jaderského moře dosahují nezvykle vysokých teplot. Místy se tam voda prohřála až ke 30 stupňům.

Nastavení pro externí obsah

Ochrana dat
Nejvyšších teplotních odchylek dosahuje mořská voda v oblasti západního Středomoří, kde je moře i o více než 5 stupňů teplejší, než by pro toto období bylo běžné.

Průměrné teploty těchto moří se uprostřed léta obvykle pohybují mezi 25 až 27 stupni. Nyní je zejména v západním Středomoří často na povrchu moří měřeno i více než 28 stupňů. Kladné odchylky teplot moří se tak ve Středomoří pohybují nejčastěji mezi 3 až 5 stupni, u pobřeží Itálie a severní Afriky je to místy dokonce až 5 nebo 6 stupňů, což by se již dalo považovat za extrém.

Nezvyklé přehřívání Středozemního moře odstartovalo koncem června, značně však zrychlilo s nástupem červencových horkých vln, které jih Evropy sužují posledních několik týdnů.

Jaké jsou možné důsledky?

Prvními zřejmými oběťmi této "mořské horké vlny" jsou korály. Ty středomořské, ač jsou méně rozlehlé a rozmanité než ty tropické, jsou ekologicky velmi významné a jsou domovem mnoha mořských rostlinných i živočišných druhů. Jejich bělení v důsledku oteplování mořské vody může značně narušit fungování celého potravního řetězce, který na nich závisí, s dopady na celý mořský ekosystém.

Proč korály blednou?

Jev známý jako bělení korálů nastává, když vlivem oteplení nebo znečištění mořské vody odumírají organismy zvané obrněnky, které žijí s korály v symbióze. Od obrněnek získávají koráli až 90 procent organických látek. Bez přítomnosti tohoto symbionta je korál výrazně oslaben, neroste a hrozí nebezpečí jeho úhynu.

Kromě toho by tyto abnormálně vysoké teploty mořské vody mohly výrazně zesílit některé projevy počasí. Teplejší voda se rychleji odpařuje a zvyšuje tak množství vlhkosti v atmosféře. Teplejší moře také zpomaluje ochlazování pevniny na podzim a v zimě - vyšší teploty spolu s vyšší vlhkostí se pak mohou projevit vznikem silných bouří a hlubokých tlakových níží, které mohou přímo ovlivňovat i počasí ve střední Evropě.

Teplota moří stoupá obvykle až do počátku září, pravděpodobně se tak dočkáme naměření ještě vyšších teplot Středozemního moře.

Jan Hubač
Více k tématu
úterý 6. května 2025

Ničí pastviny

Invaze kobylek v Austrálii
pátek 9. května 2025

Víkendové počasí

V sobotu oteplení, ale také více oblaků
úterý 6. května 2025

Chladné květnové dny

Studená noc na středu, místy s mrazíky
Všechny zprávy o počasí
Mohlo by vás také zajímat
čtvrtek 8. května 2025

Napáchaly škody

Rumunskem se prohnaly supercely s krupobitím
úterý 11. března 2025

18 obětí

Argentinu zasáhly ničivé povodně
sobota 5. dubna 2025

Noční podívaná

Pozorujeme Mléčnou dráhu
Všechny příspěvky
Počasí & Radar

www.pocasiaradar.cz

facebookinstagramtikTokKontaktlinkList
Ochrana dat | Impresum